Czy głowica termostatyczna musi być dopasowana do kaloryfera?

Odpowiednie dopasowanie głowicy termostatycznej do kaloryfera jest podstawą jej prawidłowego działania. Bardzo ważną kwestią jest tu zasięgnięcie w tej dziedzinie porady specjalisty na etapie zakupu głowicy. Aby mogła ona pracować prawidłowo powinna być dobrana w taki sposób, żeby jak najlepiej odpowiadać konstrukcji i pojemności kaloryfera.

Jak działa głowica termostatyczna – podstawy

 

Kluczowym elementem głowicy jest aktywny mieszek, który przepełniony jest mieszanką o wyjątkowo istotnej rozszerzalności cieplnej. Mieszek ten, kiedy temperatura wody w kaloryferze ma wysoką wartość powiększa się i zamyka jej przepływ. W czasie, w którym temperatura wody spada, element kurczy się i otwiera obwód. Urządzenie takie, w które wyposażone są współczesne kaloryfery, stanowi element regulacyjny, dzięki któremu zakres temperatur w kaloryferze może być kontrolowany. Dlatego właśnie temperaturę na głowicy termostatycznej można swobodnie regulować. Warto pamiętać, że oprócz głowic klasycznych, na rynku dostępne są również głowice bezprzewodowe, sterowane elektronicznie. W tym przypadku otwieraniem i wyłączaniem obwodu steruje odpowiednio zaprogramowana elektronika.

 

Dobór odpowiedniego urządzenia do kaloryfera

 

Dobór odpowiedniego urządzenia to podstawa prawidłowego działania ogrzewania. Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązują tutaj pewne regulacje prawne. Najważniejsza jest oczywiście kwestia minimalnej temperatury do jakiej ogrzewane są mieszkania w budownictwie zbiorowym. Obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy mówią, że temperatura do jakiej mieszkanie jest aktywnie ogrzewane nie może spaść poniżej szesnastu stopni Celsjusza. Wiąże się to z podstawami racjonalnego ogrzewania budynków wielorodzinnych, dzięki czemu zużycie energii w skali całego budynku znacznie spada. Kupując urządzenie warto przede wszystkim zapoznać się z opinią sprzedawcy, który najczęściej posiada odpowiednią wiedzę, by udzielić kupującemu szczegółowych wyjaśnień, dotyczących tego, jak najlepiej dobrać głowicę termostatyczną do kaloryfera.