Inteligentny dom – z czego się składa?

Smart home to rozwiązanie, które daje możliwość zmniejszenia nakładu pracy w domu lub mieszkaniu oraz zadbania o wygodę i ekologie. Choć dom określany mianem „inteligentnego”, nie wyrzuci sam śmieci, jednak przypomni o terminie ich oddania. Sam opuści też rolety, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, by nie dopuścić do przegrzania pomieszczenia lub podniesie je, aby do wnętrza wpadała potrzebna ilość światła słonecznego. Z czego jednak składa się smart home?

Automatyka do sterowania domem – z czego się składa?

 

Wśród architektów i projektantów system czujników i ich konfiguracji, a także cały zestaw złożony z kabli i przycisków, nazywa się powszechnie sensorami. Jest to nic innego jak zestaw sygnałów, które odpowiadają za pracę całej instalacji będąc na miejscu lub też w sposób zdalny. Oprócz wskazanych wyżej składowych systemu w inteligentnym domu znajdują się też inne elementy wykonawcze. Są to: silniki napędów, siłowniki, ściemniacze i inne, których działanie polega na odbieraniu wysyłanych sygnałów – poleceń. Dlatego, aby właściwie działały niezbędne są nie tylko przewody sygnałowe, ale również elementy bezprzewodowe. Wraz z kablami stanowi to niezbędność, by móc stworzyć inteligentny dom- https://salus-smarthome.pl/

 

Oprogramowanie smart home – serce każdego systemu

 

To serce całego systemu, bez którego poszczególne elementy nie mogłyby się ze sobą porozumiewać. Wybór odpowiedniego oprogramowania stwarza nowe możliwości, wpływa na zwiększenie funkcjonalności i pozwala rozbudowywać system o nowe funkcje. Co ciekawe, nie zawsze dobry i rozbudowany system jest kosztowny, ponieważ równie dobrze można wykorzystać np. nieodpłatne dane pobrane z Internetu, np. do sterowania pracą kotła. Możliwe jest ponadto korzystanie ze sterownika pogodowego. Często mieszkańcy inteligentnych domów decydują się też na opieranie się na sygnałach czujników, które znajdują się wewnątrz mieszkania. Dzięki temu np. czujnik ruchu może przesyłać dane do centrali alarmowej lub systemu, który odpowiada za sterowanie oświetleniem w pokojach.