Sposoby na wykorzystanie żarówek dekoracyjnych w mieszkaniu

Sztuczne światło, czyli popularne żarówki, rozświetlają mrok w nocy, przy pochmurnej pogodzie lub jako dodatek dekoracyjny podczas celebrowania uroczystości. Przy żarówkach żarnikowych moc poboru prądu jest niewspółmierna do efektów, dlatego coraz częściej tradycyjne żarówki zastępowane są lampami LED, stylizowanymi na żarówki w stylu retro.

Żarówki dekoracyjne

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu żarówki służą nie tylko jako źródło światła, ale również są ozdobą, dodającą szczególnego klimatu ważnym miejscom czy wydarzeniom.
Żarówki dekoracyjne mają szczególny wygląd – podobnie jak żarówki żarowe, emiter światła zamknięty jest w szklanej bańce, z tym że źródło światła nie pochodzi z żarnika, lecz diod elektroluminescencyjnych.
Żarówka w stylu retro została zaprojektowana w taki sposób, by emisja światła następowała z długich, połączonych ze sobą modułów LED, uformowanych w kształt żarnika. Stąd też nazwa tego typu lampy, a mianowicie – żarówka z filamentem.

Żarówki z filamentem

Określenie „filament” pochodzi z j. Angielskiego i oznacza nic innego jak właśnie żarnik, drucik lub włókno.
Lampy LED coraz częściej wykorzystywane są do oświetlenia mieszkań, zakładów pracy czy latarni ulicznych. Duży wpływ na ich powszechne stosowanie mają prognozy ich żywotności, czyli zdolność długoterminowego emitowania światła białego w różnych barwach, lub też światła kolorowego.
Dzięki nowoczesnej technologii stosowanej w lampach LED, ich moc porównywalna jest z mocą żarówek żarowych, przy jednoczesnym dużo niższym poborze prądu elektrycznego. Z tego powodu, żarówka z filamentem zdobywa coraz większą popularność jako źródło świata w żyrandolach, kinkietach czy lampkach biurkowych, ale także jako dekoracja pokoju, świetlna ekspozycja czy rodzaj nowoczesnej, świetlnej rzeźby. Pomimo że jej blask jest nieco słabszy niż typowe lampy LED, a ilość ciepła wydzielanego podczas świecenia jest zdecydowanie wyższa, to jednak uroda żarówki w stylu retro sprawia, że warto udekorować nią szczególnie ważne miejsce czy nadzwyczaj elegancką lampę.

Zastosowanie żarówek dekoracyjnych

Żarówka z filamentem najbardziej sprawdzi się w stylistyce retro, aranżowanej na ubiegły wiek, w stylu industrialnym – gdzie minimalizm jest cechą dominującą, a także w stylowych, kameralnych restauracjach, kawiarniach czy klubach. Żarówki dekoracyjne w stylu retro podkreślą charakter lokalu, a ich ciepła barwa stworzy przytulny i swojski klimat.
Ponieważ tego typu żarówki emitują nieco mniej światła, nie powinny być chronione kloszem czy obudową lampy. Wyeksponowanie żarówki w drucianym kloszu lub w samej oprawce będzie idealnym akcentem dekoracyjnym pokoju młodzieżowego. Ciekawym również pomysłem, jest owinięcie girlandy stworzonej z żarówek z filamentem wokół ramy obrazu, otwartego regału wykonanego z metalu i drewna czy podświetlenie ściany nad łóżkiem.