Odnawialne źródła energii jako dodatek do kotłów na paliwo stałe

Ogrzewanie domu paliwem stałym sprawdzony sposób na proste, oszczędne i wydajne zapewnienie sobie komfortu cieplnego. Nowoczesne kotły zyskały zaufanie milionów Polaków.

Najczęściej wybierane rozwiązania to kotły na pellet (np. Defro) i ekogroszek. Należą one do najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania domu. Obecnie, dużą uwagę zwraca się na ekologię. Dla wielu klientów jest to priorytet podczas doboru źródła ciepła. Urządzenia zasilane ekogroszkiem i pelletem to przede wszystkim kotły 5 klasy (sprawdź najwyższej jakości kotły Defro na https://www.defro.pl/). Ponadto, posiadają certyfikat Ecodesign, co jest potwierdzeniem tego sprzyjają środowisku i charakteryzują się wysoką sprawnością. Aby źródło ciepła było ekologiczne, konieczna jest jego rozsądna eksploatacja. W przypadku kotłów na paliwa stałe trzeba pamiętać przede wszystkim o jakości paliwa. Wilgotność materiału przekłada się na kaloryczność ekogroszku i pelletu. Co jeszcze można zrobić, aby nasz dom był przyjazny środowisku? W nowo powstałych domach, coraz częściej można spotkać połączenie kotłów na paliwo stałe z odnawialnymi źródłami energii. Takim rozwiązaniem dbamy o środowisko, jednocześnie optymalizując koszty ogrzewania domu.

Kolektory słoneczne

Głównym zastosowaniem kolektorów słonecznych jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Oczywiście, bardziej rozbudowane systemy mogą spełniać funkcję głównego źródła ciepła, jednak jest to bardzo rzadko spotykane. Dlaczego połączenie kolektorów słonecznych i kotła na paliwo stałe to dobre rozwiązanie? Kolektory mają największą wydajność w okresie letnim. Wtedy też z kotła korzysta się tylko w celu podgrzewania wody użytkowej. Montaż kolektorów słonecznych pozwoli na zrezygnowanie z eksploatacji kotła w okresie letnim (i często wiosennym oraz jesiennym). Podgrzewanie wody za pośrednictwem promieni słonecznych to przede wszystkim oszczędności. W systemie solarnym, niewielkie ilości energii elektrycznej pobiera tylko pompa i sterownik. Wyłączając kocioł z eksploatacji na jakiś czas, oszczędzamy przede wszystkim pellet lub ekogroszek. Aby system solarny mógł współpracować z kotłownią na paliwo stałe, niezbędny jest zasobnik wyposażony w dwie wężownice.

Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne to najnowszy trend w naszym kraju. W jaki sposób połączyć efektywną eksploatację kotła z działaniem systemu fotowoltaicznego? Takie połączenie niesie ze sobą podobne korzyści, jak w przypadku kolektorów słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii w okresie letnim. Energię tą można przeznaczyć do zasilania grzałki, która podgrzeje wodę użytkową. W taki sposób, darmowy prąd będzie dbał o to, aby woda w zasobniku miała odpowiednią temperaturę, bez konieczności uruchamiania kotła i zużywania paliwa. W podobny sposób można wykorzystać pompę ciepła przeznaczoną do podgrzewu wody użytkowej. Różnica jest taka, że pompa ciepła może wspomagać kocioł w przygotowaniu c.w.u. przez cały rok (wahania sprawności są niewielkie).

Powyższe sposoby na połączenie odnawialnych źródeł energii z systemem centralnego ogrzewania, już niedługo będą standardem w nowo powstałych domach. Wynika to nie tylko z korzyści płynących z takiego połączenia, ale również z regulacji prawnych.