Na co zwrócić uwagę wybierając pilarkę do ogrodu?

Do wykonywania różnego typu prac ogrodowych warto posłużyć się odpowiednimi narzędziami. Jeśli chcemy ułatwić sobie życie, nie można poprzestawać wyłącznie na sprzętach do użytku ręcznego. Idealnie sprawdzą się elektronarzędzia takie jak chociażby pilarki. Idealnie nadają się zarównać do małych, jak i większych ogrodów. Za ich pomocą można nie tylko podciąć krzew, ale też wyciąć drzewo. Do dyspozycji mamy różne rodzaje pilarek, w zależności od sposobu zasilania. Należy je dobrać do rodzaju wykonywanych prac, ich ilości i intensywności. Mówić można o pilarkach spalinowych, elektrycznych i akumulatorowych.

Najlepsza pilarka do ogrodu, czyli jaka?

Dużą popularnością cieszą się pilarki spalinowe, które przeznaczone są do specjalnych, bardziej wymagających zadań. Cechuje je duża moc i mobilność. Mogą być użytkowane bez dostępu do źródła zasilania. Co więcej, nie wymagają ładowania, co jest kolejnym plusem. Idealnie sprawdzą się w miejscach pozbawionych prądu, do długotrwałej eksploatacji. Wystarczy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika paliwa. Bez niego urządzenie przestanie działać, dlatego trzeba zadbać o zapas paliwa. Obecność silnika spalinowego przekłada się na generowanie uciążliwych hałasów, trzeba też liczyć się z większymi gabarytami i emisją splin. Jeśli potrzebujemy pilarki z długimi prowadnicami, to są one dostępne właśnie w modelach spalinowych, co jednak okazuje się być zbędne w przypadku przydomowych prac. Do ogrodu z pewnością wystarczy prowadnica o długości 40 cm. Nie ma sensu niepotrzebnie przepłacać. Przy ich wyborze powinno się mieć na uwadze funkcję redukcji drgań, zużycie paliwa i emisję spalin.

A może modele elektryczne, akumulatorowe?

Alternatywą dla pilarek spalinowych są modele elektryczne. Mogą być zasilane sieciowo lub w wersji akumulatorowej. Klasyczne pilarki elektryczne wymagają stałego źródła zasilania, trzeba też uważać na kabel, który dodatkowo się plącze i ma ograniczoną długość. Na ich korzyść przemawia łatwość obsługi i przystępna cena. Dużo większą mobilność zapewniają jednak pilarki akumulatorowe, które można użytkować w dowolnym miejscu. Na uwadze przy wyborze trzeba mieć pojemność akumulatora – im będzie ona większą, tym dłużej będzie można wykonywać prace na jednym ładowaniu. Niestety w większości przypadków maksymalny czas pracy wynosi tylko do dwóch godzin, co może nie być wystarczające. Przy długotrwałym użytkowaniu trzeba wyposażyć się w dodatkowe akumulatory, nawet kilka przy całodobowej pracy. Urządzenia elektryczne są cichsze i lżejsze, co zwiększa komfort użytkowania. Niezależnie od rodzaju pilarki przy jej wyborze zawsze powinno się mieć na uwadze koszt nowego łańcucha i to, w jaki sposób się go napina.