Dachowe płyty warstwowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Pokrycia dachowe wykonać można z wielu elementów. Jeśli jednak szukamy łatwego i ekonomicznego rozwiązania, warto stawiać na dachowe płyty warstwowe. Jakie korzyści płyną z wyboru takiego rozwiązania? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Dachowe płyty warstwowe, czyli co?

Płyty warstwowe na dach są materiałem składającym się z rdzenia z termoizolacją w okładzinach blaszanych. Warto zaznaczyć, że dachowe płyty warstwowe – https://www.kingspansklep.pl/kategoria/dachowe-plyty-warstwowe/ – nie są materiałem konstrukcyjnym, a izolacyjnym. Podstawowym kryterium rozróżniania płyt warstwowych jest rodzaj materiału izolującego. Na rynku dostępne są płyty z rdzeniem ze styropianu, wełny mineralnej i poliuretanu. Różnią się one od siebie przede wszystkim parametrami:

  • izolacyjności termicznej,
  • izolacyjności akustycznej,
  • reakcji na ogień,
  • wagi.

Przed montażem – niezbędne informacje

Przed montażem dachowych płyt warstwowych należy dokładnie sprawdzić stalową konstrukcję dachu. Jeśli tego nie zrobimy, może dość do uszkodzenia płyt oraz do powstania nieszczelności połaci dachowej.

Konstrukcja stalowa dachu, na którą mamy zamiar montować dachowe płyty warstwowe powinna być prosta i nie powinny wystawać z niej ponad linię konstrukcyjną elementy niepożądane. Warto pamiętać także o właściwym ułożeniu płyt w kalenicy budynku, co będzie gwarancją sukcesu i solidności wykonania pokrycia dachowego.

Montaż płyt

Montaż płyt warstwowych jest łatwy i szybki. Praktyka pokazuje, że instalacja 600 m2 to ok. 8 godzin pracy dla wprawionej kilkuosobowej grupy wykonawczej.

Poszczególne etapy montażu płyt warstwowych dachowych przebiegają następująco:

  1. transport materiałów na teren budowy: płyt warstwowych, elementów podkonstrukcji, akcesoriów (np. obróbki blacharskie, łączniki, uszczelki, itd.); Balex Metal jest w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne elementy bezpośrednio na miejsce realizacji;
  2. rozładunek transportu za pomocą sprzętu budowlanego;
  3. montaż podkonstrukcji – rygle, słupy, płatwie;
  4. zdjęcie folii zabezpieczającej płyty;
  5. montaż płyt warstwowych do nośnych elementów konstrukcyjnych za pomocą łączników;
  6. uszczelnienie styków płyt i montaż obróbek blacharskich.

Ile wkrętów potrzebnych jest do montażu płyty warstwowej? – to jedno z często pojawiających się pytań podczas przygotowywania realizacji. W dużym przybliżeniu można zakładać 1,1 szt. wkrętu (łącznika) na każdy m2 płyty. Dokładną liczbę łączników oraz ich rozmieszczenie należy ustalić z projektantem lub dostawcą materiałów.