Czym cechują się uniwersalne frezarki do drewna i metalu?

Stosowane obecnie narzędzia w warsztatach stolarskich mechanicznych sprawiają, że praca jest szybka i bezproblemowa oraz precyzyjna, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrych jakościowo produktów. Wśród narzędzi stosowanych do obróbki drewna i metalu należ zwrócić uwagę na frezarki, które umożliwiają wykonanie wyjątkowo dokładnych prac na tych surowcach. Uniwersalna frezarka do drewna może być zazwyczaj stosowana w pionie i poziomie, dzięki temu jest wykorzystywana do obróbki różnego typu elementów.

Uniwersalne frezarki do drewna – sposób działania

Zamiast stosowania oddzielnie frezarki do drewna i frezarki do metalu można wykorzystać uniwersalną frezarkę do drewna i metalu. Frezarki uniwersalne mogą być wykorzystywane do naprawiania części w warsztatach, jak też do wytwarzania różnych elementów w halach produkcyjnych. Biorąc pod uwagę ruch frezu, frezarki można podzielić na:

– pionowe,

– poziome,

 – specjalistyczne, np. do wytwarzania kół zębatych,

 – uniwersalne.

Frezarki uniwersalne do drewna (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/frezarki/) cechują się bardzo szerokim spektrum zastosowania, ponieważ mogą poruszać się w wielu osiach, można je wykorzystywać do frezowania metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Głównym narzędziem, które znalazło swoje zastosowanie we frezarce, jest frez, czyli narzędzie skrawające, w zależności od tego, jaki rodzaj materiału ma być obrabiany, dobierany jest również rodzaj frezu. Uniwersalna frezarka do drewna i metalu powinna być we właściwy sposób użytkowana, obrabiany materiał musi być należycie dociśnięty do blatu, a frezy muszą być odpowiednio zamontowane. Frezarki bardziej rozbudowane przeznaczone dla specjalistów dzielą się zazwyczaj na frezarki do drewna i frezarki do metalu, budowa uniwersalnej frezarki do drewna jest mniej skomplikowana i może być ona wykorzystywana w przydomowych warsztatach naprawczych.

Frezarki uniwersalne – zastosowanie

Silnik, w jaki są wyposażone uniwersalne frezarki, ma moc od 1250 do 2000 W, dlatego można przy jego pomocy wykonywać bardziej skomplikowane czynności, należą do nich np. wykonywanie nacięć, rowków i profili, wycinanie kształtów i tworzenie skomplikowanych i rozbudowanych dekoracji. Większa moc uniwersalnej frezarki do drewna pozwala na zastosowanie jej nawet do szczególnie twardego rodzaju drewna. Prędkość frezarki może być regulowana płynnie lub skokowo. Zamiast stosowania oddzielnie frezarki do drewna i frezarki do metalu stosowane są uniwersalne frezarki do drewna i metalu szczególnie w takich miejscach, gdzie obróbki wymagają obydwa te surowce. Zazwyczaj są to różnego rodzaju punkty naprawcze, przedsiębiorstwa produkujące maszyny albo części metalowe, warsztaty stolarskie i warsztaty przemysłu drzewnego oraz w innych branżach produkcyjnych.

Frezarki uniwersalne do drewna mają także różne wielkości, dobierane są one odpowiednio do rodzaju zastosowania. Obecnie ich konstrukcja jest coraz bardziej unowocześniona, a praca z urządzeniem jest stosunkowo prosta, ponieważ urządzenia są coraz bardziej zautomatyzowane.