Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, wytwarzane ze sprasowanym pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych z dodatkiem wody. Podczas produkcji wysokiej jakości pelletu nie stosuje się żadnych lepiszczy czy ulepszaczy, ani też dodatków w postaci materiałów drewnopodobnych. Dlatego też paliwo jest wolne od substancji chemicznych, które w procesie spalania mogłyby wytwarzać szkodliwe związki. Ponadto wysokiej jakości paliwo dobrze się spala i oddaje do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła. Tym samym, stosując pellet, mamy do czynienia nie tylko z ekologicznym, ale i ekonomicznym sposobem ogrzewania pomieszczeń.
Proces produkcyjny pelletu wysokiej jakości
Najlepiej, jeśli produkcją pelletu zajmuje się firma, która dysponuje własnym surowcem w postaci wiórów i zrębów drzewnych (zobacz tutaj). Wówczas ma pewność, że surowiec został starannie wyselekcjonowany i jest wolny od zanieczyszczeń, co w efekcie przekłada się na jakość paliwa.
Prasowanie odpadów drzewnych odbywa się pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu w powstającej masie nie ma niepotrzebnych grudek, a proces formowania granulatu przebiega łatwiej. Tak powstałe granulki mają zwartą i jednolitą powierzchnię, dzięki czemu nie rozwarstwiają się, a w workach z pelletem nie ma zbyt wiele luźnego popiołu. Granulat to produkt końcowy, którego jakość powinna być nieustannie kontrolowana. Wnikliwe kontrole są konieczne na każdym etapie procesu produkcyjnego paliwa wysokiej jakości.
Jak rozpoznać dobry pellet?
Jeżeli pellet pochodzi od sprawdzonego producenta, który dysponuje własnym surowcem i pokrótce objaśnia, jak przebiega proces produkcyjny, możemy się spodziewać, że będzie to paliwo wysokiej jakości. Czy tak jest w rzeczywistości, przekonamy się użytkując granulat w warunkach domowych. Dobry pellet rozpoznamy po wyglądzie (zobacz, czym charakteryzuje się granulat wysokiej jakości), zapachu drewna, a także po tym, jak przebiega proces spalania. Dobrej jakości pellet nie spieka się i oddaje niewielką ilość popiołu.