Latarki LED – gdzie się przydają?

Latarki to bardzo użyteczne urządzenia, które mogą przydać się w bardzo różnych sytuacjach. Co warte podkreślenia, w ostatnich latach olbrzymią popularność zdobyły modele korzystające z diod LED. Gdzie sprawdzą się one najlepiej?

Jakie są zalety technologii LED w latarkach?

Jeszcze dekadę temu większość dostępnych na rynku latarek korzystała z klasycznych żarówek żarnikowych lub halogenowych. Dziś jednak produkty takie są praktycznie niedostępne. Co sprawiło, że klasyczne rozwiązanie tak szybko odeszło do lamusa? Przede wszystkim nowoczesne diody elektroluminescencyjne okazały się faktycznie niesamowitym przełomem w oświetleniu. O przedstawienie ich największych zalet poprosiliśmy specjalistę ze sklepu elatarka.pl. – Z całą pewnością, największym plusem ledów jest kilkukrotnie niższy pobór prądu względem żarówek wolframowych czy halogenów. Dodać do tego trzeba też kilkukrotnie dłuższa żywotność, zdecydowanie mniejszą ilość wydzielanego ciepła oraz niższą wrażliwość na wstrząsy. Z punktu widzenia użytkowego diody LED charakteryzują się też mniejszymi rozmiarami oraz szeregiem dodatkowych możliwości – pozwalających na zmianę barwy czy jasności światła. Liczba ich plusów jest więc bardzo długa. Warto w tym miejscu też wspomnieć, że obecnie coraz więcej latarek LED to produkty akumulatorowe, które są bardzo łatwe do ładowania dzięki klasycznemu gniazdu micro USB. Połączenie takie sprawia, że nowoczesne latarki LED są dużo użyteczniejsze, niż wcześniej stosowane modele – wyjaśnia ekspert sklepu elatarka.pl.

Najmocniejsza latarka LED – gdzie się sprawdzi?

Jak już wspomnieliśmy, diody LED zużywają dużo mniej prądu, niż klasyczne żarówki. Fakt ten, w połączeniu z ich mniejszymi rozmiarami i ograniczonym wydzielaniem ciepła dał producentom latarek zupełnie nowe możliwości. Pierwszą z nich była miniaturyzacja urządzeń, a drugą – zdecydowane zwiększenie ich parametrów. Dlatego też dzisiaj nikogo nie dziwi już, że najmocniejsze latarki LED oferują użytkownikom dziewięć czy dwanaście tysięcy lumenów i ponad pół kilometra skutecznego zasięgu. Dla jakich osób przeznaczone są takie „potwory”?

  • Służby ratownicze – potężne latarki mogą być bardzo przydatne w działaniach poszukiwawczych.
  • Profesjonalna ochrona – olbrzymią moc można też wykorzystać przeciw ewentualnemu zagrożeniu – co przyda się także w przypadku zabezpieczania ważnych budynków czy rejonów.
  • Kempingi i wyjazdy pod namiot – omawiane urządzenia sprawdzą się także podczas wypoczynku. Wiele z nich ma dodatkowe funkcje – takie jak np. świeca czy możliwość podwieszenia, co pozwoli na wykorzystanie ich w roli ogólnego oświetlenie podczas długich letnich nocy.

Latarka szperacz, taktyczna i warsztatowa – komu się przydadzą?

Co jasne, niekoniecznie wszystkie latarki LED mają olbrzymią moc. Najlepsze parametry nie zawsze są w końcu potrzebne, a koszt takich rozwiązań jest wysoki. Dlatego też na rynku znaleźć można wiele wyspecjalizowanych produktów o różnych możliwościach. Zaliczyć do nich można:

  • Latarki szperacze – których najważniejszą cechą jest bardzo duży zasięg światła, wynoszący od pięciuset do tysiąca metrów. Dodatkowo produkty takie posiadają stabilne podstawy, które pozwalają na ustawienie ich na samochodzie czy w terenie.
  • Latarki taktyczne – przeznaczone dla służb mundurowych, myśliwych czy leśników. Należą one do produktów o średniej mocy, niewielkich wymiarach i wielu dodatkowych funkcjach – takich jak SOS, stroboskop, wybijak do szyb czy szyna do montażu na broni.
  • Latarki warsztatowe – będą one idealnym rozwiązaniem dla różnego rodzaju przedsiębiorstw usługowych, takich jak chociażby warsztaty samochodowe. Można je wygodnie ustawiać, podwieszać czy też przyczepiać przy pomocy magnesu. Dzięki temu stanowią doskonałe źródło światła do pracy.

Latarka czołowa LED – zastosowania

Diody LED pozwoliły też na jeszcze większy rozwój tzw. czołówek, które dzięki nim stały się wytrzymalsze, lżejsze i jednocześnie mocniejsze. Połączenie takie jeszcze bardziej zwiększyło zainteresowanie nimi zarówno ze strony zwykłych osób, które potrzebują latarki do biegania czy jazdy na rowerze, jak i pracowników wielu branż – instalatorów, elektryków, mechaników i wielu innych. Ich wielofunkcyjność można zresztą zauważyć też w ofertach sklepów internetowych. Znaleźć w nich można zarówno bardzo tanie i proste latarki czołowe służące do zabawy czy majsterkowania, jak i naprawdę profesjonalne i zaawansowane urządzenia dla specjalistów.

Z całą pewnością upowszechnienie diod LED wywróciło do góry nogami rynek latarek. Przewrót ten ocenić trzeba jednak jako krok w dobrą stronę – gdyż dziś nowoczesne ręczne źródła światła dają dużo większe możliwości niż nawet te z początku XXI wieku.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: larshallstrom