Dlaczego przyda ci się szafa trzydrzwiowa?

Przez całe życie otaczamy się dużą ilością przedmiotów i z czasem powstaje pytanie jak je wszystkie pomieścić w ciasnych pomieszczeniach niewielkiego domu czy mieszkania. Zdecydowanie przyda nam się odpowiedni wybór szafy, w której umieścimy nasze ubrania oraz inny sprzęt. Rynek oferuje nam szeroki asortyment szaf, wśród którego znajdziemy między innymi szafy jednodrzwiowe, dwudrzwiowe, szafy posiadające drzwi przesuwne i inne. Dlaczego szafa trzydrzwiowa to najlepszy wybór spośród szaf? Jakie rodzaje szaf są dostępne? Na trzymanie jakich rzeczy pozwala szafa? Na co należy zwracać uwagę?

Szafa niejedno ma imię

W naszym domowym zaciszu pragniemy najczęściej spokoju i azylu. Dobór odpowiednich mebli do sypialni, salonu czy przedpokoju stanowi wręcz kluczową podstawę ku temu, aby chaos w postaci niepotrzebnych rzeczy nie zakłócał naszej równowagi. Są co prawda ludzie, dla których porządek ma znaczenie drugorzędne, jednak dla większości z nas ważne jest opanować najbliższą przestrzeń poprzez dobrą organizacje i rozmieszczenie ubrań czy sprzętów. Podstawowy mebel, zdobiący najczęściej przedpokój lub sypialnię, który idealnie pozwala zrealizować to zadanie to właśnie szafa.

Zanim zdecydujemy się wybrać szafę o konkretnym modelu, należy sobie odpowiedzieć na pytanie jaką szafę potrzebuję. Znajdzie się bowiem na rynku szafa jednodrzwiowa, dwudrzwiowa oraz szafa trzydrzwiowa. Występują również pojemne szafy czterodrzwiowe, szafy z drzwiami przesuwnymi, szafy narożne, a także garderoby. Pod tym ostatnim terminem zazwyczaj kojarzymy osobne pomieszczenie, w którym można przetrzymywać ubrania, buty czy wykorzystywać do przebierania się. Jednak jest to również nazwa na dużą, pojemną szafę trzydrzwiową, która pomieści cała naszą garderobę. W tej szafie znajdziemy tez liczne rozwiązania do efektywnego przechowywania odzieży czy dodatków.

Kryteria wyboru szafy

Jak wspomniano, w sklepach znajdzie się szeroki wybór szaf, a najczęstszy wybór pada zazwyczaj na konkretny model czy typ. Przede wszystkim przy wyborze szafy pamiętaj, że istotny jest metraż dopasowany do miejsca, w którym szafa będzie się znajdować. Zazwyczaj, mieszkając w niewielkich domach trudno znaleźć wystarczającą ilość miejsca na pojemną szafę trzydrzwiową. Dlatego wiele osób wybiera szafy wnękowe czy szafy przesuwne, które pozwalają wykorzystać już istniejące wnętrze. Często, nawet jeśli dobierzemy meble na wymiar, mieszczące się między ścianami, okazuje się, że przy otwieraniu zawadza nam łóżko czy kanapa. Wówczas opcje przesuwne stają się dobrym rozwiązaniem.

Liczy się również dobranie szafy do stylu wnętrz, w jakich przebywamy. Kupowanie duże drewnianej szafy w niestandardowym odcieniu może nie pasować np do stylu romantycznego. W sklepach znajdziemy jednak wiele różnych kolorów i modeli, zatem z pewnością dobierzemy odpowiednią szafę. Dzięki różnym dostępnym opcjom szaf możemy dopasować je do metrażu, a niektóre elementy takie jak lustro na szafie, pozwolą nam na zrównoważenie wizualne wielkości szafy. Jeśli szafa posiada bowiem lustro odbijające światło, wydaje się mniejsza.

Produkty takie jak szafa, mają spełniać określone przeznaczenie. Służą głównie do przechowywania ubrań i przedmiotów codziennego użytku, dlatego powinny wykazywać jak największą funkcjonalność.

Na końcu warto zwrócić uwagę na możliwości zagospodarowania. Czy w szafie są dodatkowe półki czy niestandardowe schowki i szuflady?

Elementy pozwalające utrzymać porządek

Pojemna szafa pozwala nam utrzymać wzorowy porządek, a dostępne modele szaf pozwalają na różne inspiracje w zakresie ich wyposażenia.

W szafie możemy umieszczać ubrania, ale również sprzęty, które należy schować tj. odkurzacz czy deska do prasowania. Dobrze zatem, aby posiadały one na tyle miejsca, aby je pomieścić. Zazwyczaj w szafach mamy pewną wydzieloną ilość półek na bluzki czy tshirty, niektóre oferują też dodatkowo szuflady na bieliznę, najczęściej umieszczone pod 1 skrzydłem drzwi.

Producenci proponują także do wysokich szaf osobny rząd szafek na górze, najczęściej na rzeczy, które są rzadko wyciągane tj. pościel czy ręczniki. Często też oferowany jest rząd półek na dole, idealny do trzymania obuwia.

Czasem możecie spotkać też maleńkie, dedykowane szuflady i rozwiązania, dzięki którym możecie w szafie umieścić biżuterię, krawaty czy dodatki tj. paski.

Podstawowe wersje dysponują jednym drążkiem na sukienki czy garnitury, jednak możemy wybierać spośród szaf z dwoma osobnymi drążkami.

Niezależnie od możliwości, szafę powinnyśmy dobrać do naszych indywidualnych potrzeb.