Dlaczego warto inwestować w akcje? Podpowiadamy, jak zacząć!

W Polsce coraz więcej mówi się o postępującej inflacji, która staje się główną przyczyną stopniowego uszczuplania się naszych oszczędności. Istnieje jeden sposób, aby uniknąć skutków inflacji — inwestowanie w akcje. Wyjaśniamy, dlaczego warto zainteresować się tym sposobem zarabiania i podpowiadamy, jak zacząć inwestować.

Inwestowanie w akcje, co to oznacza?

Akcje są instrumentem finansowym każdej spółki obecnej na giełdzie. Dzięki inwestorom kupującym akcje spółki firma może się rozwijać. Z kolei inwestorzy mogą zarabiać na sprzedaży akcji. Kupując akcje wybranej spółki, stajesz się jej współwłaścicielem, ale nie uczestniczysz w prowadzonej przez nią działalności.

Sekret tkwi w tym, aby decydować się na zakup akcji firmy, która ma duży potencjał wzrostu. Rosnące akcje spółki oznaczają zyski dla inwestorów. Ceny akcji zależą od takich samych czynników jak ceny towarów lub usług.

Jak bezpiecznie inwestować w akcje?

Jak każdy biznes, również inwestowanie w akcje wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak możliwości zysku są znacznie większe. Można powiedzieć, że ryzyko tego typu inwestycji jest opłacalne, czego potwierdzeniem są praktycznie wszyscy biznesmeni, a także wiele osób publicznych.

To, co nie jest opłacalne przy inwestowaniu w akcje, to wybór niewłaściwego biura maklerskiego. Rozpoczynając swoją przygodę z kupnem i sprzedażą akcji, przede wszystkim trzeba poznać podstawową wiedzę na ten temat, a następnie zaufać odpowiedniemu pośrednikowi. Najlepszym wyborem będzie biuro maklerskie z wysoką pozycją i dużym doświadczeniem na rynku. Przeczytaj więcej na ten temat na stronie Saxo Bank, gdzie doświadczeni brokerzy dzielą się swoją wiedzą dotyczącą inwestowania na giełdzie. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z ich usług.

Banki inwestycyjne, zwłaszcza z wieloletnim doświadczeniem, tworzą oferty godne zaufania, w przeciwieństwie do biur maklerskich o nieznanej przeszłości. Taka firma może być oszustwem lub zatrudniać brokerów bez odpowiedniego doświadczenia, co zmniejsza Twoje szanse na zysk, zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą.

Zalety inwestowania w akcje

Na początku tekstu wspomnieliśmy o postępującej inflacji, która sprawia, że oszczędzanie pieniędzy na koncie bankowym lub w domowym sejfie staje się zupełnie nieopłacalne. Kryzys powoli zbliża się również do branży nieruchomości, a ze względu na wysokość tego typu inwestycji, straty mogą uniemożliwić Ci inwestowanie w przyszłości.

Z kolei inwestowanie w akcje wiąże się z o wiele mniejszym ryzykiem strat, a zyski są większe niż w przypadku lokat i obligacji. Rynek akcji jest elastyczny i daje dużo możliwości zarabiania. Kupujący mają mnóstwo akcji do wyboru i w każdej chwili mogą dokonać zakupu lub sprzedaży. To wszystko wiąże się także z wielkimi emocjami, które działają na inwestorów jak magnes. Warto również wspomnieć o dywidendach, które każdego roku wypłaca wiele spółek akcyjnych.

Inwestowanie w akcje jest obecnie bardzo popularne, a korzyści czerpane z tej działalności są realne. Jeśli mimo wszystko boisz się od razu wkroczyć na giełdę, skorzystaj z testowego konta demo, które umożliwi Ci sprawdzenie swoich możliwości bez żadnych konsekwencji.