Dom w stylu rustykalnym. Jak go urządzić?

Któż z nas nie marzy o przytulnym, pięknym, rodzinnym domu, w którym moglibyśmy spędzać czas z bliskimi, urządzać kolacje dla przyjaciół i relaksować się po ciężkim dniu pracy? Niewiele jest takich osób. Ceny mieszkań szybują nieustannie w górę, więc coraz więcej osób zmęczonych hałaśliwym miastem decyduje się na przeprowadzkę na wieś. Budowa domu z dala od zgiełku miasta jest często zdecydowanie tańsza niż kupno mieszkania. Jeśli należymy do tej grupy miejskich dezerterów, powinniśmy wiedzieć, jak stosunkowo niewielkim kosztem urządzić naszą wymarzoną posiadłość. Jedną z najmodniejszych aranżacji ostatnich lat jest ta nawiązująca do stylu rustykalnego. Jak ją wprowadzić do swojego wnętrza?

Kominek to podstawa

Domy w stylu rustykalnym nieodmiennie kojarzą się nam z rodzinnym ciepłem, wakacjami u babci, beztroską i przyjemnym spędzaniem czasu. Na myśl o nich natychmiast wizualizujemy sobie siebie w bujanym fotelu, z książką w dłoniach i kubkiem ulubionej kawy na stoliku. W tle tej scenografii nieodmiennie pojawia się zaś kominek. To element wnętrza, który w wiejskim domu po prostu musi się znaleźć. Niezależnie od tego, czy podobają nam się tradycyjne, czy bardziej nowoczesne formy, możemy w szerokiej ofercie rynkowej znaleźć taką obudowę kominkową, która najlepiej wpasuje się w nasz gust. Nie bójmy się eksperymentować i łączyć z pozoru odmiennych stylów. Rustykalne wnętrze możemy z powodzeniem uzupełnić o masywną, żeliwną kozę lub – wprost przeciwnie – delikatny i nowoczesny biokominek. Doskonale sprawdzi się tez oczywiście klasyka. Różne obudowy kominkowe pozwolą idealnie dopasować ten dodatek do swojego pomysłu na aranżację.

Obudowy kominkowe znajdziesz na https://kratki.com/sklep/pl/category/11/obudowy

Drewno rządzi

Nieodłącznym elementem stylu rustykalnego jest drewno. Korzystajmy z niego do woli! Pierwszym punktem jest oczywiście stosowne wykończenie podłogi. Idealnie sprawdzi się elegancki, drewniany parkiet. Jeśli jednak nasz budżet nie pozwala na taką ekstrawagancję, postawmy na znacznie tańsze panele, które mogą prezentować się naprawdę pięknie. Wybierzmy takie, które maksymalnie będą przypominać naturalne surowce. Ale drewno doskonale sprawdzi się również na ścianach, na belkach pod sufitem, w meblach i dodatkach. Obowiązkowym elementem wystroju wnętrza w stylu rustykalnym jest duży, ciężki, masywny stół. To tutaj będziemy wspólnie jeść obiady z bliskimi, spędzać czas z przyjaciółmi, odrabiać z dziećmi lekcje. Zadbajmy o to, by to miejsce było szczególnie zadbane i wyeksponowane.

Magia dodatków

Żeby dodać całości stylu i charakteru, nie możemy zapomnieć o dodatkach. Styl rustykalny wprost nawiązuje do domów naszych babć. Niewielkim kosztem możemy wykończyć je tak, by dodawały całości niepowtarzalnego uroku. Na stole połóżmy kraciasty obrus, na którym postawimy klasyczny wazon z polnymi kwiatami lub zbożami. Zainwestujmy w babcine gadżety – drewniane ramki na zdjęcia, ciężkie, ceramiczne donice, szydełkowane serwetki i firanki. Do tego dużo jasnych kolorów na poduszkach, kocach i narzutach. Wszystko razem ma dawać efekt ciepła, przytulności, domowej idylli. Tak, by nasz rustykalny dom był naszym azylem.