Malowanie dachu z blachy – jak to zrobić i jakiej farby użyć?

Pokrycia dachowe z blachy nadal należą do jednych z najpopularniejszych sposobów wykończenia dachu. Blacha jest lekka i doskonale sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy więźba dachowa nie jest dostosowana do zbyt dużego obciążenia. Co najważniejsze, blacha ocynkowana to również bardzo trwałe pokrycie dachowe, które przy odpowiedniej pielęgnacji zapewni szczelność dachu na kilkadziesiąt lat. Przy okazji można także zmieniać jej kolor i poddawać ją renowacji. Jakiej farby do dachu użyć? I jak pomalować dach z blachy?

Farby do dachu z blachy – jaką wybrać?

Dachy wykonane z blachy ocynkowanej, pomimo tego, że mamy do czynienia z metalem, nie powinny być malowane zwykłymi farbami do metalu. W tym przypadku konieczne są farby do dachu w postaci specjalnej gruntoemalii. Tego typu farby oczywiście nadają się również do malowania innych metalowych części konstrukcji budowlanych np. rynien, ogrodzeń czy parapetów, a nawet elementów drewnianych czy betonowych. Jednak zwykłe farby do metalu, które nie posiadają wystarczającej elastyczności i szczelności, po prostu się nie sprawdzą.

Należy bowiem pamiętać o tym, że blacha jest materiałem, który rozszerza się lub kurczy pod wpływem zmian temperatur, dlatego farba do blachy powinna być na tyle elastyczna, aby nie popękać w trakcie tego procesu. Poza tym farby do dachu posiadają nie tylko dodatki antykorozyjne, które chronią dach przed korozją, ale są odporne na działanie promieni UV i kwaśnych deszczy. Dodatkowo farby do dachu to z reguły farby szybko wysychające o niezwykle trwałej kolorystyce.

Malowanie dachu – krok po kroku

O tym, jakie osiągniemy efekty renowacji albo zmiany koloru dachu, decyduje odpowiednie przygotowanie powierzchni blachy. Najpierw trzeba ją bardzo dokładnie oczyścić, zarówno z rdzy, jak i z wszelkich innych zabrudzeń np. nalotu spowodowanego wilgocią, mchem czy ptasimi odchodami itd.

Po dokładnym umyciu dachu i jego oczyszczeniu z ognisk korozji należy go dokładnie odtłuścić specjalnie do tego dedykowanymi preparatami. A następnie zagruntować. Tak przygotowany dach jest gotowy do pomalowania. W celu jak najlepszego zabezpieczenia dachu najlepiej jest pomalować go podwójną warstwą farby. Przy czym najlepsze efekty wizualne uzyskujemy poprzez malowanie dachu metodą natryskową.

Blachodachówka – czy ją też można pomalować?

Zalety blachy zostały wykorzystane przez projektantów w stworzeniu nowoczesnego pokrycia dachowego w postaci blachodachówki. Jest to dzisiaj jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Lekkość blachy, połączona z nowoczesnym designem i powłoką wytrzymałą na działania szkodliwych czynników atmosferycznych, daje świetne pokrycie. Czy można jednak zmienić kolor blachodachówki i pomalować go farbą do dachu? Jak najbardziej tak!

Po kilkunastu latach powłoka pokrywająca blachodachówkę może wyblaknąć. Na szczęście można sobie w łatwy sposób poradzić z tym problemem. Wystarczy pomalować blachodachówki specjalnie dedykowanymi do tego farbami. Informacji na temat tego, jakiego rodzaju farby do dachu nadają się do pomalowania konkretnych blachodachówek, powinniśmy znaleźć u ich producenta.