Jak udekorować grób? Wybieramy stroiki na groby

 

Dekoracje nagrobne to obecnie dość często dyskutowana kwestia. Wiadomo, że kiedyś znacznie częściej odwiedzaliśmy cmentarze, dziś z kolei z racji na wiele zajęć i obowiązków mamy na to znacznie mniej czasu. Nie oznacza to jednak, że zaniedbujemy naszych zmarłych, ponieważ pamięć o nich zawsze jest w naszych sercach. Nie mniej jednak, pomimo, że bywamy na cmentarzu nieco rzadziej, to nadal zależy nam na tym, aby groby prezentowały się schludnie, czysto i atrakcyjnie. Coraz częściej odchodzimy już od żywych kwiatów, choć bez wątpienia wyglądają one pięknie. Wiadomo, że żywe rośliny, to element którym należy się odpowiednio zająć i który warto pielęgnować. Poza tym, żywe kwiaty przetrwają znacznie krócej nawet latem, ponieważ narażone są na deszcze, podmuchy wiatru, czy też burze i inne warunki atmosferyczne. Po krótkim czasie tracą one swój urok i blask, a grób zaczyna wyglądać nieestetycznie. Wobec tego decydujemy się na zastosowanie innych dekoracji nagrobnych, które również pozostają pięknym symbolem pamięci oraz troski. Które kompozycje na cmentarz wybrać, aby zdobiły pomniki naszych bliskich przez długi czas?

 

 

Minimalizm na cmentarzach

 

Obecnie odchodzimy już od przepychu i wielości. Dochodzimy do wniosku, że groby to w żadnym wypadku nie jest rewia mody i nie powinniśmy traktować ich jako wystawy czy konkursu piękności. Pomnik to przede wszystkim symbol pamięci o bliskiej osobie, która odeszła. Dlatego też w dzisiejszych czasach preferuje się głównie skromność i czystość. Najważniejszą kwestią jest zatem to, aby pomnik pozostawał czysty i prezentował się schludnie. Do tego celu nie potrzebujemy wcale wyszukanych specyfików, ani specjalnie zakupionej chemii, wręcz przeciwnie. Do wyczyszczenia grobu przyda nam się ciepła, letnia woda oraz płyn do mycia naczyń, a także sucha szmatka do końcowego wytarcia – tak, aby nie powstały smugi i zacieki. W momencie kiedy grób będzie czysty, możemy przejść do dekorowania. Tak jak już wspomnieliśmy, liczy się nasze wnętrze i serce, a nie wyszukane ozdoby, zatem pozostańmy minimalistami. Oznacza to, że śmiało na grobie możemy postawić np.  kompozycje nagrobne, które mogą być skomponowane z kolorowych, ulubionych roślin. Stroik na cmentarz nie musi być ani stonowany, ani przesadnie smutny. Dobrze, abyśmy zadbali również o nieco światełka, ponieważ to one są szczególnym symbolem niegasnącej pamięci o tych, których już z nami nie ma. Możemy zatem wybrać np. pojedynczy lampion z elektryczną świecą (która będzie paliła się znacznie dłużej aniżeli klasyczny znicz) lub znicz o prostej, nieskomplikowanej fakturze.

 

 

Kolory na grobie

 

Kolory nagrobne zazwyczaj kojarzą nam się z czymś smutnym, ciemnym, i banalnym. Nie do końca o to chodzi. Jasne, kolorowe, wyraziste stroiki na groby są jak najbardziej wskazane, zwłaszcza jeśli ozdabiamy pomnik latem! Nawet jeśli zdecydujemy się na kompozycje sztuczne,  zdecydowanie nie powinna ograniczać nas kolorystyka. Podobnie jeśli chodzi o kolory zniczy, letnią porą dobrze jest postawić na błękit, żółte odcienie, róż lub zieleń.

 

 

Estetyka

 

Na estetykę składa się głównie czystość i to, aby grób nie sprawiał wrażenia zapomnianej i nieodwiedzanej kwatery. Nie mniej, dodatkowe ozdoby cmentarne także nie zaszkodzą, począwszy od delikatnego medalika, lampionu, wiązanki, czy też zdjęcia lub ramki z bliskim naszemu sercu przesłaniem. To bardzo ważne, abyśmy pamiętali zarówno o zmarłych, jak też o ich grobach – nie tylko raz w roku. Lato, to szczególna pora, w której znacznie dłużej jest jasno na dworze, możemy wybrać się na cmentarz wieczorem.

Tekst przy współpracy z https://flowersatelier.com/pl/.