Ściana w salonie może być wykończona deskami, cegłą dekoracyjną, betonem architektonicznym, a nawet panelami z mchu. Każde z tych rozwiązań tworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzu i łatwo komponuje się z różnymi stylami architektonicznymi, meblami i dodatkami.
Decydując się na akcent dekoracyjny na ścianie w salonie, pozostałe przegrody najlepiej zostawić w jednolitych odcieniach. Zbyt duża liczba wzorów, faktur i kolorów w jednym pomieszczeniu może spowodować efekt chaosu.
Równe ściany ‒ niezbędny element ułatwiający aranżację wnętrz
Istnieje wiele materiałów służących do wykończenia ścian w salonie. Aby prezentowały się one naprawdę efektownie, powinny być mocowane na równych powierzchniach. Warto o tym pamiętać już na etapie budowy domu czy stawiania ścianek działowych podczas remontu. Jednym z rozwiązań, które ułatwi późniejszą aranżację wnętrz i mocowanie materiału wykończeniowego do ściany, jest wybór bloczków z autoklawizowanego betonu komórkowego, dostępnych np. na stronie https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/ytong. Jest to materiał, którego dokładność wymiarowa pozwala na zastosowanie cienkiej warstwy spoiny i uzyskanie równej powierzchni.
Materiał do wykończenia ściany w salonie: cegła, beton, tapeta, panele z mchem
Cegła dekoracyjna to jeden z najczęściej wybieranych materiałów na ścianę do salonu. Jest łatwa w utrzymaniu czystości i dobrze komponuje się z dodatkami z drewna, szkła i metalu. Występuje w wielu kolorach i wprowadza przytulny klimat do pomieszczenia. Inspiracją ze świata natury są panele z mchem. Po ułożeniu na ścianie przywołują wyrażenie skalnej ściany porośniętej dziką roślinnością. Taka dekoracja jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Warunkiem trwałości zielonej ściany jest umieszczenie paneli w słabo nasłonecznionym miejscu i utrzymanie wilgoci w pomieszczeniu na poziomie 40‒60%. Zieleń mchu dobrze prezentuje się w zestawieniu z surowymi materiałami, np. drewnem czy betonem. Kolejnym trendem są ściany dekorowane betonem. Mogą to być gotowe płyty lub tynki strukturalne, które po wyschnięciu mają charakterystyczną chropowatą strukturę. Taka ściana dobrze prezentuje się we wnętrzach minimalistycznych i industrialnych. Szarość betonu podkreśli soczystą zieleń kwiatów oraz dodatki i meble w intensywnych kolorach, np. musztardowej żółci lub turkusu. Najtańszym rozwiązaniem jest wybór tapety. Zależnie od naszych upodobań może ona zakrywać całą ścianę lub tylko wybrany fragment. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie np. granatowej tapety z drewnianą lamperią w kolorze naturalnego dębu. Taki duet to dobra propozycja dla miłośników klasyki i przytulnych wnętrz. Aranżację można uzupełnić meblami i dodatkami (np. metalowymi donicami na kwiaty) ze złotym akcentem.