We współczesnym świecie ogromną rolę odgrywa troska o środowisko naturalne. Z tego względu wiele osób poszukuje bezpieczniejszej alternatywy dla materiałów opałowych, jakimi są drewno oraz węgiel.
Jedną z nich jest pellet, który od kilku lat zdobywa coraz większą popularność. Jest ceniony przede wszystkim za swoją cenę i właściwości, a przede wszystkim za to, że jest jednym z odnawialnych źródeł energii.
Czym jest pellet?
Pellet to paliwo opałowe, które powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów z drzewa, takich jak trociny, wióry lub zrębki. Ma on postać granulatu o średnicy od 6 do 8 mm i długości 2-3 cm. Do jego produkcji używa się zarówno drewna liściastego, jak i iglastego. Najczęściej jednak używa się do tego celu opadów z drewna iglastego, ponieważ wykazuje ono zdecydowanie lepsze parametry. Unia Europejska uznaje pellet drzewny za biomasę, czyli pozostałości po produktach, które ulegają biodegradacji. Dzięki temu są przyjazne środowisku ponieważ nie przyczyniają się do powstawania kolejnych śmieci. Proces jego wytwarzania podlega wielu normom i musi spełniać rygorystyczne wymogi, aby mógł być on dopuszczony do sprzedaży pod tą nazwą. Wybierając pellet trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy na opakowaniu widnieje informacja o posiadanych atestach i certyfikatach, ponieważ gdy będzie on niskiej jakości może spowodować poważne uszkodzenie pieca. Warto kupować sprawdzone produkty na stronie https://iwonapellets.pl/kategorie/pellet-a1
Charakterystyka pelletu drzewnego
Pellet jest bardzo wygodnym paliwem do pieców i kominków. Jest bardzo kaloryczny oraz wydajny, ponieważ posiada wysoką wartość opałową. Charakteryzuje się doskonałym spalaniem i pozostawia nie wielkie ilości popiołu, dzięki czemu nie ma konieczności częstego jego usuwania. Zawiera dużo niepalnych związków mineralnych, dzięki czemu jest uznawany za bardzo wartościowe paliwo opałowe. Pellet opałowy charakteryzuje się także tym, że jest łatwy w przechowywaniu. Producenci pakują go do worków o różnej pojemości, które bez problemu można przechowywać w dowolnym miejscu. Bardzo dobrze się pali, ale nie ma obawy o to, że ulegnie on niekontrolowanemu samozapłonowi, dlatego można go składować w komórkach, kotłowniach, a nawet garażach. Nie wchłania wilgoci, dlatego nie ma konieczności przechowywania w suchym miejscu. Jego ogromną zaletą jest także fakt, że nawet po długim czasie nie traci on swoich właściwości. Bardzo dobrej jakości pellet oferuje producent kominków Iwona Pellets.
Jak powstaje pellet?
Do produkcji pelletu drzewnego wykorzystuje się resztki i odpadki pochodzące z obróbki drewna. Dzięki temu nie marnuje się żadnego ich kawałka. Trociny lub zrębki muszą jednak być czyste i nie zawierać żadnych zanieczyszczeń chemicznych, ani mineralnych. Pozyskuje się je przede wszystkim z tartaków oraz stolarni. Odpadki transportuje się do miejsca obróbki z dbałością o to, aby nie dostały się do nich żadne zanieczyszczenia. Zostają one wstępnie rozdrobnione na mniejsze części. Kolejnym etapem jest suszenie w temperaturze nieprzekraczającej 90 stopni Celsjusza. Po odpowiednim podgrzaniu z materiału usuwa się wodę, ponieważ najlepszej klasy pellet powinien mieć wilgotność wynoszącą jedynie 10%. Odpowiednio wysuszone elementy zostają ponownie rozdrobnione za pomocą specjalnych sit, aż do momentu, gdy osiągną wielkość około 3 mm. Następnie są one prasowane przez matrycę z otworami o średnicy 3-8 mm. Powstałe granulki są zbite i nie rozpadają się dzięki ligninie zawartej w drewnie. Ostatnia część to schłodzenie pelletu, dzięki czemu nie traci on swoich właściwości. Zostaje spakowany do worków o różnej pojemności i jest gotowy do użytku.