Elektryczna frezarka do drewna – jaką wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym narzędziem do obróbki drewna było dłuto. Dziś nie ma powodu, żeby ręcznie wykonywać pracę. Warto zaopatrzyć się w elektryczną frezarkę do drewna nazywaną także górnowrzecionową.

Elektryczna frezarka do drewna potrafi zastąpić bardzo wiele różnych narzędzi. To urządzenie, które pozwala na precyzyjną obróbkę drewna, wykonywanie dowolnego, nawet bardzo skomplikowanego wzoru. Do tego można łatwo uzyskać jego powtarzalność, jakbyśmy wykonywali wręcz produkcję przemysłową. Przy okazji warto dodać, że frezarki do drewna radzą sobie także z obróbką niektórych tworzyw sztucznych. Sprawdźmy zatem, co można zrobić przy pomocy elektrycznej frezarki górnowrzecionowej i na jakie parametry zwracać  uwagę, szukając takiego narzędzia w sklepie.

Do czego można wykorzystać frezarkę górnowrzecionową?

Frezarka jest narzędziem, które kojarzy się głównie z cięciem, szlifowaniem i struganiem materiału. To jednak tak naprawdę podstawowe możliwości frezarki, a to narzędzie potrafi o wiele więcej. Aby oczywiście osiągnąć bardzo dobry efekt, trzeba się nauczyć biegle obsługiwać frezarkę górnowrzecionową. To pozwoli przejść na wyższy poziom obróbki drewna.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że posiadanie doskonałej umiejętności obsługi frezarki elektrycznej do drewna, to jedno, ale duże znaczenie mają także akcesoria zamontowane w uchwycie narzędzia. Podstawowym zadaniem takiej frezarki jest obróbka drewna i to o zróżnicowanej twardości. Za pomocą frezarki elektrycznej łatwo zrobimy pióra i wpusty w płytach drewnianych i deskach, możemy tworzyć rowki w drewnie i to nie tylko proste, ale również łukowate i o bardziej skomplikowanych kształtach. Przy okazji warto dodać, że frezarką możemy niebanalnie ozdobić krawędzie ramy obrazu lub lustra, a także tworzyć wgłębienia wzdłuż krawędzi. Ponadto frezarka elektryczna pozwoli w łatwy sposób tworzyć wycięcia (wczepy) do łączenia desek i otwory, które można wykorzystać przy łączeniu różnych elementów drewnianych. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jak widać, frezarka elektryczna do drewna jest dość uniwersalnym narzędziem, dzięki któremu można przeprowadzić nawet zaawansowaną obróbkę materiału. Na rynku znajdziemy bardzo wielu modeli takich frezarek. Należy zatem wiedzieć, na jakie parametry trzeba zwracać uwagę, wybierając narzędzie. Kluczowe znaczenie ma moc jak w przypadku wielu innych elektronarzędzi. Oczywiście im mocniejsza frezarka, tym twardsze drewno można obrabiać. Do amatorskiego wykorzystania przeważnie wystarczą frezarki o mocy 1,5 kW, ale już do profesjonalnego użytku narzędzie nie powinno być słabsze niż 2 kW. Wtedy też można używać frezów dłuższych i o większej średnicy, co otwiera nowe możliwości, a do tego pozwala obrabiać nawet najtwardsze drewno. Należy również pamiętać, że duża moc frezarki to także wysoka maksymalna prędkość obrotowa. To z kolei przekłada się na wyższą wydajność frezowania i jest ważne głównie przy obróbce dużej ilości drewna.

Warto zwrócić uwagę także na to, jaki jest zakres głębokości frezowania. Z tym bywa różnie. Możemy znaleźć na przykład modele frezarki, które frezują tylko na głębokość 18 mm, inne – na głębokość 35 mm, a jeszcze inne – nawet na głębokość 60 mm. Tutaj musimy sami ocenić, jaki model będzie dla nas najlepszy. Przy okazji warto zwrócić uwagę, czy dana frezarka została wyposażona w ogranicznik głębokości, który znacznie ułatwia pracę. Można wtedy wybrać odpowiednią głębokość frezowania jednym przestawieniem mechanizmu.

Należy sprawdzić, jaka jest prędkość obrotu frezu i długość jego skoku. Im większe będą te parametry, tym dokładniejszy uzyskamy frez i do tego gładszy. Narzędzie powinno posiadać również system stabilizacji obrotów silnika, co wyeliminuje drgania frezarki. Takie drgania mogą się bowiem przyczynić do nierównego frezowania. 

Bardziej zaawansowane modele frezarek wyposażane są w system odsysania pyłu, który zwiększa komfort pracy i pozwala przez cały czas zapewnić wysoką widoczność frezu i miejsca frezowania. Przydatna bywa również dioda LED podświetlająca miejsce obrabiania drewna. 

Jakie frezy wybrać?

Kluczowym elementem frezarki jest oczywiście frez. Wszystkie mają kształt walcowaty, na którego końcu znajduje się część tnąca. Właśnie ta część frezu może przybierać różne kształty, a każdy z nich dedykowany jest do innej pracy z drewnem. Na przykład frez tarczowy pozwala wykonywać rowki w bardzo wąskich krawędziach, natomiast trójkątnym zrobimy rowki o przekroju właśnie trójkątnym. Do robienia piór w deskach używa się sprężynowych frezów, do tworzywa sztucznego należy wykorzystać frez o ostrzu spiralnym. Jeśli chcemy wyciąć felc na brzegu drewna, użyjemy frezu prostokątnego, stożkowy pozwoli na skośne fazowanie krawędzi, zaokrąglony nadaje się do rowków o półokrągłym przekroju, a kolczasty – do robienia wgłębień. 

Elektryczna frezarka pozwala na dokładną i łatwą obróbkę drewna. Dzięki takiemu narzędziu możemy uzyskać imponujący efekt i stosować nawet bardzo skomplikowaną ornamentykę elementów drewnianych. Czy takiego narzędzia może zabraknąć w waszym warsztacie?