Gładź szpachlowa – dlaczego warto z niej korzystać?

Prace remontowe w domu czy w mieszkaniu wcale nie muszą być trudne – wystarczy się do nich odpowiednio przygotować. Oczywiście na samym początku niezbędny jest plan tego, co chce się zrobić i jakie efekty chce się uzyskać. Dopiero wtedy będzie można zdecydować się, czego się użyje i co będzie potrzebne do wykonania odpowiedniego remontu. Jeżeli jednak w twoich planach jest malowanie różnego rodzaju powierzchni, wtedy będziesz potrzebować odpowiedniej masy szpachlowej, dzięki której wykonasz gruntowanie ścian. Czym jest gruntowanie ścian? Po co warto gruntować ściany? Jaką masę szpachlową warto wybrać i gdzie ją można kupić?

1. Czym jest gruntowanie ścian?

2. Masa szpachlowa – która będzie najlepsza?

3. Po co gruntować ściany?

4. Gdzie kupić gotowe masy szpachlowe do ścian?

Czym jest gruntowanie ścian?

Gruntowanie to nic innego, jak zastosowanie masy szpachlowej bądź innego rodzaju gruntu na ścianę. Jest to czynność, która potrzebna jest do wygładzania powierzchni, dzięki czemu nałożona później farba będzie bardziej równomiernie prezentować się na ścianie. Gładź szpachlowa składa się z mikrodyspersji polimerowej, która wnika w strukturę ścian, dzięki czemu są one przygotowane do dalszych działań i wzmocnione na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Mniejsze powierzchnie przeważnie gruntuje się albo za pomocą wałka, albo za pomocą pędzla. Z kolei na większych stosuje się metodę natryskową, która w takich przypadkach jest po prostu szybsza.

Masa szpachlowa – która będzie najlepsza?

Obecnie na rynku można znaleźć masę mas szpachlowych czy gładzi gipsowej, pochodzących od różnych producentów. Jak zatem wybrać tę najlepszą, która dobrze sprawdzi się na ścianie i spełni wszystkie twoje oczekiwania? Przede wszystkim wybierając odpowiedni produkt, musisz wiedzieć, jaką powierzchnię będziesz nim malować, jakie są cechy farby, która zostanie użyta jako materiał wykończeniowy, oraz jaki klimat panuje w danym pomieszczeniu. Warto wiedzieć również to, że grunty do ścian są różne – można znaleźć produkty wzmacniające, które mogą być stosowane pod kleje, płytki ceramiczne czy pod cegły. Są także grunty głęboko penetrujące, których zadaniem jest zmniejszenie chłonności ścian, a także jej pylenia. Oprócz tego są również grunty szczepne, które stosuje się pod tynki, farby wodne, kleje czy posadzki. Nie można również zapominać o gruntach silikonowych, których zadaniem jest wyrównanie chłonności ścian. To wszystko to są polecane grunty do ścian, sufitów czy nawet podłogi.

Po co gruntować ściany?

Najważniejsze kwestie gruntowania ścian, to wzmocnienie ich wytrzymałości. Ulepszenie ich parametrów oraz sprawienie, by stały się twardsze. Oprócz tego sprawiają, że ściany się nie pylą, a ich chłonność zostaje zmniejszona i wyrównana – dzięki czemu farby zostają na powierzchni. Ponadto grunty sprawiają, że porowatość ścian staje się mniejsza. Można powiedzieć, że gruntowanie ułatwia wykonywanie wielu prac remontowych przy ścianach – niezależnie czy jest to malowanie farbą, czy też nanoszenie kleju, posadzek czy innych rzeczy.

Gdzie kupić gotowe masy szpachlowe do ścian?

Aby być zadowolonym z tego, jakie efekty daje dobra masa szpachlowa, musisz wiedzieć gdzie kupić produkt o dobrej jakości. Oczywiście można to zrobić w sklepach stacjonarnych specjalizujących się w produktach do remontu domu. Można jednak taką gładź kupić również przez internet, gdzie wybór zdecydowanie będzie większy, co zwiększy twoją szansę na wybranie tego odpowiedniego preparatu w naprawdę dobrej cenie.