Przewodnik po technologii inteligentnego domu

Inteligentny dom to coraz popularniejsza koncepcja. Po tego typu rozwiązania sięga wiele osób, które decydują się na budowę domu.

Czym jest inteligentny dom i automatyka domowa?

Inteligentny dom (ang. smart house) to zbiorcza nazwa na systemy automatyki domowej, które służą przede wszystkim usprawnieniu codziennego funkcjonowania. Systemy automatyki domowej są sterowane przez jednostkę główną – mogą to być np. system oświetlenia, ogrzewania, a także systemy bezpieczeństwa. Współcześnie automatyka domowa rozwija się niesamowicie szybko – warto wiedzieć, że producenci urządzeń inteligentnych domów coraz częściej sięgają po śmiałe rozwiązania. Zamel to firma, która poświadcza, że jej systemy automatyki i inteligentnego domu dotyczą już wszystkich istotnych elementów. Warto wiedzieć, że inteligentny dom to taki, z którym domownicy mogą się porozumieć za pomocą prostych komunikatów. To oznacza, że do obsługi tych wszystkich systemów nie są potrzebne zaawansowane umiejętności informatyczne czy programistyczne. Co więcej, już teraz mamy inteligentne systemy, z którymi porozumiewamy się – najczęściej za pomocą smartfonów. Za pomocą specjalnych aplikacji sparowanych z urządzeniami w domu można np. zarządzać oświetleniem, temperaturą, włączać lub wyłączać różnego typu sprzęty.

Inteligentne domy i coraz większy udział systemów automatyki domowej na etapie urządzania i korzystania z domu z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Ma to związek z faktem, że automatyka domowa wciąż się rozwija, dzięki czemu daje coraz więcej możliwości do wykorzystania w przestrzeni domowej. 

Przewodnik po technologii inteligentnego domu

Najlepsze systemy inteligentnego domu dla Twojego nowego domu możesz zastosować nawet wtedy, gdy nie masz ogromnych nakładów finansowych na najnowszą elektronikę. Możesz też wprowadzać elementy automatyki domowej do swojego nowego domu stopniowo. Jednym z najciekawszych systemów inteligentnego domu, który warto u siebie mieć to z pewnością ogrzewanie podłogowe, które pozwala na kontrolowanie temperatury otoczenia w sposób znacznie dokładniejszy, niż tradycyjne ogrzewanie. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze, ponieważ ogrzewanie podłogowe okazuje się o 12-15% bardziej wydajne. Co więcej, jest też lepsze dla alergików i astmatyków, bo w przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego, nie sprzyja osadzaniu się kurzu.

W domu warto korzystać z systemów automatyki, które umożliwią kontrolę (również zdalną) nad urządzeniami. Dzięki temu można być spokojnym o to, czy po wyjściu z domu wyłączyły się konkretne urządzenie. Można też zaprogramować np. odkurzacz, aby posprzątał podczas naszej nieobecności. Co więcej, dzięki inteligentnym systemom automatyki domowej można bezproblemowo zarządzać również oświetleniem i ogrzewaniem całego budynku, a także zarządzać wodą (np. do podlewania kwiatów w ogrodzie), co pozwala na oszczędność pieniędzy, a także jest korzystne dla środowiska naturalnego.

Czemu postępuje tak szybki rozwój systemów automatyki domowej?

Postępujący rozwój automatyki domowej jest związany z rozwojem automatyzacji w każdym aspekcie życia człowieka i funkcjonowania społeczeństwa. Dzięki temu rozwojowi życie człowieka może stawać się coraz przyjemniejsze i prostsze. Zautomatyzowanie części procesów zachodzących w domu to doskonały pomysł na zaoszczędzenie czasu, a także zdjęcie z siebie odpowiedzialności za powtarzalne i proste procesy. W przyszłości najpewniej jeszcze więcej zadań będzie mogło być wykonywane właśnie przez inteligentny dom. Co więcej, usprawnienie procesów często sprzyja również rozwiązaniom ekologicznym, które pełnią coraz ważniejsze miejsce we współczesnym świecie.