Jak dobrać odpowiednie firanki do salonu z balkonem?

Salon w domu czy mieszkaniu może spełniać różne funkcje. Powoduje to, że przygotowanie ciekawego, a jednocześnie spójnego stylistycznie wnętrza nie jest łatwe. W wielofunkcyjnym salonie trzeba zadbać o dopasowanie do siebie wielu elementów. Do takich elementów zaliczają się między innymi firany. Z reguły okna istotnie wpływają na wygląd salonu. Dotyczy to szczególnie takich salonów, w których okna połączone są z balkonem czy tarasem. Wówczas wybranie do takich okien odpowiednich firan jest szczególnie ważne.

Czym kierować się przy wybieraniu firan?

Firany mogą stać się ważnym, dekoracyjnym elementem wnętrza salonu. Jeśli chce się uzyskać taki efekt, konieczne jest zdecydowanie się na wybór takich firan, które są maksymalnie dopasowane do wystroju wnętrza.

Firany powinny być wybierane pod kątem:

  • funkcjonalności,
  • kolorystyki,
  • materiałów, z których są wykonane,
  • stylu wnętrza.

Wybór firan wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na zapoznanie się z szerokim zakresem różnych modeli, które można pozyskać na rynku. Wstępne określenie podstawowych cech szukanych firan może znacznie ułatwić wybranie takich, które spełnią oczekiwania.

Istotne przy wybieraniu firan jest branie pod uwagę między innymi wielkości pomieszczenia. Firany w mniejszym salonie nie powinny być przytłaczające. Natomiast firany do dużego salonu powinny odpowiednio się wyróżniać. Ma to znaczenie, gdy firany mają stanowić wyróżniającą się dekorację.

Funkcjonalne firany będą znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu. Dotyczyć to może wymiarów pozyskanych produktów, które nie będą zbyt długie, czy nadmiernie krótkie. Dodatkowo warto brać pod uwagę, aby firany można było wygodnie prać czy czyścić. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są wybierane do salonu firany.

Jakie firanki do nowoczesnych wnętrz?

W nowoczesnych wnętrzach można zrezygnować z tradycyjnych firan. Jest to dobrym pomysłem, szczególnie gdy okna w salonie zostały wyjątkowo przygotowane pod kątem estetycznym. Wówczas długie, opadające na podłogę firany w salonie, mogą ograniczać widoczność elementów okien. Zdecydować można się na produkty bardziej kompaktowe, które mogą być bardziej praktycznym rozwiązaniem. Oczywiście nie można zapominać, że firany mają za zadanie również zabezpieczenie okien przed wpadaniem przez nie nadmiernej ilości światła słonecznego. Na wybór firan wpływać będzie również umiejscowienie salonu. Gdy salon jest wystawiony na intensywne działanie słońca w ciągu dnia, wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą produkty, które mogą skuteczniej regulować dostęp światła do pomieszczenia.

Jakie wzory i kolory wybierać?

Jeśli firany mają wkomponować się we wnętrze, wówczas zarówno kolorystyka, jak i też wzornictwo muszą być dopasowane do innych elementów wnętrza. Na większe eksperymenty można sobie pozwolić, gdy firanki we wnętrzach mają spełniać funkcję dekoracyjną. Wówczas muszą one wyróżnić się na tle innych elementów wnętrza. Firanki do bardziej klasycznych, tradycyjnych wnętrz mogą wykorzystywać motywy kwiatowe, czy pastelową kolorystykę. Natomiast do wnętrz nowoczesnych można zdecydować się na geometryczne wzornictwo.

Czytaj Więcej