Jakie oświetlenie wybrać do salonu

Zaplanowanie oświetlenia do salonu jest tak samo ważne, jak zakup wygodnej sofy. Od tego, jakie rozwiązania wybierzecie w tym zakresie, będzie zależał Wasz komfort. W dzisiejszym poradniku znajdziecie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Wam dopasować lampy do pokoju dziennego.

Jak dobrze zaplanować oświetlenie do salonu?

Pomimo bogatej oferty producentów odpowiedź na to pytanie ciągle nastręcza wielu trudności. Wybór właściwego oświetlenia do salonu to nadal spore wyzwanie, szczególnie w przypadku, kiedy pełni on kilka ról jednocześnie. Pokoje dzienne, w których sąsiaduje ze sobą kilka stref użytkowych na ogół potrzebują znacznie więcej niż tylko głównego źródła światła – jedna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało, aby dobrze oświetlić dużą i rozległą przestrzeń. Chcąc w przemyślany sposób zaplanować oświetlenie do salonu, powinniście jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań zapoznać się nieco z tematyką i dobrze rozważyć tą kwestię.

Od oświetlenia salonu zależy naprawdę sporo, dlatego zanim zaczniecie rozglądać się za konkretnymi modelami, ustalcie docelową lokalizację i adekwatną do Waszych potrzeb ilość lamp. Odpowiednie rozmieszczenie instalacji i gniazdek elektrycznych będzie tutaj niezbędne, abyście mogli komfortowo z nich korzystać. Przyjrzenie się bliżej tej kwestii odpowiednio wcześnie, pozwoli Wam w przyszłości uniknąć nie tylko remontu czy dodatkowych przeróbek, ale i zastosowania niezbyt estetycznie wyglądających przedłużaczy. Te pozornie mało istotne szczegóły pomogą Wam łatwiej przebrnąć przez dostępny na rynku asortyment i dopasować odpowiedni rodzaj oświetlenia do salonu.

Rodzaje oświetlenia do salonu – nie tylko lampy sufitowe, ale i lampy stojące

W pokoju dziennym, w którym mieści się kilka stref użytkowych możecie swobodnie operować różnymi rodzajami oświetlenia. Powiedzmy sobie szczerze, że powierzanie tak ważnego zadania jednej lampie sufitowej nie jest ani dobrym, ani funkcjonalnym rozwiązaniem. Ograniczanie się w tej kwestii nie jest także korzystne z tego względu, że obecnie mamy do wyboru wiele pięknych i praktycznych lamp. Aktualna oferta producentów jest tak zróżnicowana, że znalezienie oświetlenia do salonu nie sprawia już takich problemów jak kiedyś. Duży wybór lamp w różnych stylach można znaleźć na https://www.wonder.pl/ – internetowym salonie z meblami i wyposażeniem wnętrz.

Oświetlenie do salonu Wonder to różnorodność, która zawsze idzie w parze z atrakcyjną ceną i wysoką jakością. Wśród dostępnych modeli spotkacie tutaj nie tylko lampy wiszące, podłogowe i stołowe, ale i plafony oraz kinkiety. To praktyczne i sprawdzone rozwiązania od projektantów topowych marek wnętrzarskich, które znajdują zastosowanie w wielu salonach. Jeśli cenicie dobry design i funkcjonalność to jest spora szansa, że znajdziecie tutaj dla siebie modele idealne. Pamiętajcie jednak, aby wybierając lampy mieć na uwadze to, w jaki sposób zamierzacie je wykorzystać. Oświetlenie do salonu najlepiej jest zaplanować pod kątem konkretnych stref.

Jak dopasować oświetlenie do stref funkcjonalnych w salonie?

W strefie wypoczynkowej najlepiej sprawdza się oświetlenie do salonu o średniej lub małej intensywności, czyli to, które dają lampy stołowe i podłogowe. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy Wam na ciepłym klimacie w tym pomieszczeniu i przytulnym wystroju wnętrza. Lampy stołowe ze względu na małe rozmiary świetnie odnajdują się zlokalizowane na blatach stolików, konsolach czy na komodach. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie ich zarówno w pobliżu sofy, jak i na blacie szafki RTV w kąciku telewizyjnym. Lampy podłogowe z kolei, to fajna opcja, jeśli w Waszym salonie znajduje się fotel – umieszczone obok niego mogą stworzyć bardzo wygodny kącik do czytania książek.

Strefa jadalniana rządzi się natomiast nieco innymi prawami. Blat stołu, przy którym spożywa się posiłki potrzebuje bardziej intensywnego światła niż służący do relaksu kącik wypoczynkowy. Tutaj zdecydowanie lepiej wypadną lampy wiszące (sufitowe), szczególnie te z jasnymi lub przezroczystymi kloszami. Takie modele lamp, podobnie jak żyrandole, możecie zastosować także w charakterze oświetlenia ogólnego w salonie. Co natomiast z wspomnianymi wcześniej kinkietami i plafonami? Takie lampy to świetny sposób na oświetlenie do salonu punktowe, które możecie wykorzystać zarówno w formie alternatywy dla pozostałych lamp, jak i w celach dekoracyjno-użytkowych.