Na co zwrócić uwagę przed zakupem płyty gazowej

 

Płyty gazowe cieszą się niesłabnącą popularnością w polskich domach. Zainteresowanie jest na tyle duże, że producenci regularnie zwiększają swój asortyment, wprowadzając nowoczesne modele wyposażone w innowacyjne rozwiązania technologiczne. Na co zwrócić uwagę, wybierając płytę gazową? Sprawdź nasz poradnik.

  1. Rozmiar i kształt płyty gazowej
  2. Palniki i ruszt w płycie gazowej
  3. Zabezpieczenia, które powinna mieć płyta gazowa
  4. Płyta gazowa bez płomieni – trend na 2020

 

 

 

Rozmiar i kształt płyty gazowej

Bardzo istotne są kształt oraz rozmiar płyty gazowej. Wychodząc naprzeciw różnym oczekiwaniom i potrzebom odbiorców, wiodący producenci płyt gazowych, tacy jak firma Solgaz, oferują duży wybór gazówek o różnorodnych rozmiarach. Dzięki temu urządzenia te sprawdzą się nie tylko w prywatnych kuchniach w domach i mieszkaniach, ale również w domkach letniskowych, kamperach, a nawet na jachtach. Klasyczne płyty mają kształt kwadratu o boku wynoszącym 60 cm. Model ten mieści 4 palniki. W sklepach znaleźć można też spory wybór urządzeń o kształcie prostokąta, a nawet koła. Dostępne są też wersje o różnej liczbie palników – dwóch, sześciu, ośmiu, a nawet większej ilości.

Palniki i ruszt w płycie gazowej

Liczba palników jest kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę. W przypadku kilkuosobowej rodziny, najbardziej optymalna jest wersja z czterema palnikami. Należy też zwrócić uwagę, aby palniki były o różnej wielkości, co pozwoli na wygodne gotowanie na nich potraw w naczyniach o różnej średnicy.

Ważny jest również ruszt. Często jest on dostępny w wersji dzielonej, ale nie jest to regułą. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku wersji niedzielonej, może być bardzo trudno włożyć ruszt do zmywarki czy zlewu. W wyniku regularnego stosowania, ruszt może się naprawdę mocno zabrudzić, w związku z czym tego rodzaju zabiegi mogą się okazać niezbędne. Dlatego jeśli jest taka możliwość, to lepiej zdecydować się na model z rusztem dzielonym na pół. To o wiele bardziej praktyczne i wygodne rozwiązanie. Jeśli chodzi o kwestię rusztu, to ważny jest też materiał, z którego go wykonano. Zazwyczaj jest to żeliwo, stal nierdzewna lub emalia, przy czym dwa pierwsze tworzywa cechują się największą trwałością i solidnością. Ruszty emaliowe są z kolei opcją najtańszą. Ponadto polecanym rozwiązaniem jest również bardzo wytrzymały i elegancki ruszt ze szkła.

Zabezpieczenia, które powinna mieć płyta gazowa

Bardzo istotne jest, aby płyta posiadała odpowiednie zabezpieczenia, takie jak blokada pokręteł. Jest to szczególnie ważne w domach, w których mieszkają małe dzieci. Ważne jest, aby urządzenie posiadało też zabezpieczenie przed ulatnianiem się gazu. Niektórzy producenci montują w swych urządzeniach dodatkowe czujniki elektroniczne.

Płyta gazowa bez płomieni – trend na 2020

Nowością na rynku są płyty gazowe bez płomieni, przypominające swym wyglądem elektryczne płyty indukcyjne. Są bardzo eleganckim i przede wszystkim funkcjonalnym rozwiązaniem. Pozwalają również na znaczne oszczędności finansowe. Płyta gazowa bez płomieni pozwala na zmniejszenie gazu nawet o 50%. Jej zaletą jest również wyjątkowo proste czyszczenie. Ze względu na to, że powierzchnia kuchenki to jedna płyta bez żadnych zakamarków, rusztów czy palników, jest wyjątkowo łatwa w usuwaniu zabrudzeń. Jest także wygodna i prosta w obsłudze. Intuicyjny dotykowy panel sterowania pozwala na komfortowe użytkowanie urządzenia.

Doskonałe jakościowe, funkcjonalne i estetyczne wizualnie płyty bez płomieni znaleźć można na stronie internetowej producenta http://solgaz.eu/plyty-gazowe-bez-plomieni/.