Łóżka do sypialni – poradnik dla kupującego

Przy podejmowani decyzji o wyposażeniu nowego domu w meble, czy wymianie sprzętów już zużytych i opatrzonych wydaje się, że ze względu na zróżnicowane funkcje zakup mebli do każdego pomieszczenia wymaga głębokiego namysłu i szczegółowego zapoznania się z ofertami sprzedawców. Ze względu na życiodajne znaczenie snu zdecydowanie najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić na wybór łóżka do sypialni – zarówno głównej, jak i dziecięcych.

Meble do sypialni

Ich ilość zależy od prywatnych preferencji użytkowników oraz od ich potrzeb. Drugim determinantem doboru elementów składających się na sypialniany komplet mebli jest wielkość pomieszczenia.

Jeśli sypialnia jest mała – upychanie w niej dużej ilości szaf i szafek, stawianie toaletki, uzupełnienie stojącymi kwietnikami czy lampami zakłóci przestrzeń, stwarzając wrażenie przesytu, ciężkości, zagracenia. Sypialnia jako strefa relaksu powinna być wyciszona, zaopatrzona w rozproszone górne światło (ostre do czytania przy wezgłowiu łóżka), mieć maksymalnie dużo wolnej przestrzeni wypełnionej świeżym powietrzem. Nadmiar mebli, bibelotów, kwiatów, to miejsca na których osadza się kurz. W małym pokoju meble do sypialni powinno się ograniczyć do łóżka, szafek przyłóżkowych oraz ewentualnie dużej szafy garderobianej – może zajmować całą ścianę i mieć lustrzane drzwi, dzięki czemu pokój optycznie zyska na przestrzenności.

Meble sklep internetowy czy tradycyjny?

Każdy typ sklepu ma swoje za i przeciw. Dla zdecydowanych na konkretne meble sklep internetowy jest rozwiązaniem najlepszym – zakup błyskawiczny, bez wychodzenia z domu, z opłaconą dostawą oraz wniesieniem. W wielu przypadkach można także opłacić montaż dostarczonych mebli. Zakupy w Internecie są bezpieczne pod względem rękojmi – uwzględniane są wszelkie roszczenia z tytułu gwarancji czy dotyczące zwrotu w przypadku dostarczenia mebli niezgodnych z opisem czy specyfikacją.

W sklepie tradycyjnym plusem jest możliwość wypróbowania łóżka – tylko czy na pewno kilka minut leżenia w sklepie jest wystarczającym sprawdzianem dla materaca czy całego łóżka?

Łóżka do sypialni – o czym pamiętać przy zakupie?

Kupując łóżka do sypialni najpierw ustalmy rodzaj materiału. Meble do sypialni najczęściej produkowane są z drewna, płyt oraz z metalu. Drewno jest modne zawsze – dąb szlachetny w swojej estetyce, niezwykle wytrzymały przetrwa kilka pokoleń. Sosna – na początku jasna, ciemniejąca z biegiem czasu pięknie pachnie żywicą.

Meble z płyt są również wytrzymałe oraz estetyczne, a przy tym stosunkowo tanie.

Metal najczęściej jest używany do konstrukcji ramy łóżka – wytrzymały, piękny, ponadczasowy. Kupując proste w formie łóżko metalowe możemy je przez całe lata komponować w różnych zestawach aranżacyjnych zmieniając dodatki i resztę wyposażenia. Oczywiście po latach użytkowania wymiany wymaga także materac.

Drugim warunkiem doboru łóżka do sypialni jest jego wielkość. Łóżko powinno być co najmniej 20 cm dłuższe od wzrostu użytkownika i odpowiednio szerokie – tu zasada jest jedna: im szersze, tym wygodniejsze.

Przy doborze parametrów gabarytowych nie zapomnijmy o wysokości mebla – tu dużo zależy od naszych upodobać: niektórzy wolą łóżka niskie – to opcja dla wszystkich, którzy nie mają problemów z bólami stawów i kręgosłupa przy porannym przebudzeniu; osoby starsze preferują wysokie łoża, na których siedząc o poranku można sobie swobodnie machać nogami, a potem zsunąć się na podłogę nie obciążając kręgosłupa.