Mimo że schody modułowe składają się ze stałych, powtarzalnych elementów, możliwy jest wybór rozwiązania spełniającego potrzeby indywidualnych użytkowników i zgodnych z ich poczuciem estetyki.
Popularność schodów systemowych wynika również z ich stosunkowo niskich cen oraz łatwości montażu. Zestawiając poszczególne moduły, można łatwo i szybko złożyć schody, ustawić konstrukcję i przymocować do niej stopnie. Prostą konstrukcję złoży każdy, kto zastosuje się do załączonej do zestawu instrukcji.
Konstrukcja schodów modułowych
W skład standardowego zestawu wchodzi metalowa konstrukcja, drewniane stopnie i elementy montażowe. Niektóre schody systemowe wyposaża się dodatkowo w wygodną barierkę, ale nie jest to element obowiązkowy. Ilość modułów i stopni uzależniona jest od wysokości pomieszczenia. Moduły mocuje się do siebie, do ściany lub słupa (najczęściej dotyczy to schodów kręconych).
Dzięki temu, że gotowy zestaw składa się z powtarzalnych elementów, koszty produkcji schodów modułowych nie są tak wysokie, jak w przypadku schodów wykonywanych u stolarza na indywidualne zamówienie. Co za tym idzie – schody modułowe można nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach.
Niskich cen absolutnie nie należy wiązać z niską jakością produktu. Przeciwnie – schody systemowe produkowane są z materiałów wysokiej jakości. Konstrukcja i balustrada zwykle powstają ze stali malowanej proszkowo na wybrany kolor, najczęściej biały, szary lub grafitowy. Natomiast stopnie wykonuje się z dobrego gatunkowo drewna i pokrywa powłoką, która chroni drewno przed zanieczyszczeniami i zniszczeniem.
Schody modułowe do niewielkich pomieszczeń
W przypadku schodów systemowych nie można mówić o topornych, okazałych konstrukcjach i konieczności wygospodarowania miejsca na osobą klatkę schodową. Przeciwnie – schody te zajmują niewiele miejsca i mogą być montowane w pomieszczeniach, takich jak hol czy salon. Ich nowoczesny wygląd sprawia, że świetnie wpisują się w stylistykę współczesnych wnętrz i w pewnym stopniu stanowią element dekoracyjny. Ponadto przestrzeń obok i pod schodami można zagospodarować w dowolny sposób i stworzyć spójną całość, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale i efektowna.
W przypadku schodów modułowych najczęściej można samodzielnie regulować wysokość stopni, dlatego do zestawu nie dołącza się podstopni. Brak podstopni sprawia, że konstrukcja wygląda na wyjątkowo lekką i minimalistyczną, ponadto umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, co w przypadku niewielkich pomieszczeń ma ogromne znaczenie.