Miniaturowe róże w doniczkach – ozdoba romantycznego domu

Miłośników róż nie brakuje. Nie ma się temu co dziwić, bo są to kwiaty niezwykle dostojne i zarazem romantyczne. Jak się jednak okazuje, możemy cieszyć się nimi nie tylko w swoich ogrodach, ale także i w domach. Z pomocą przychodzą nam miniaturowe róże. Znajdziemy je w wielu sklepach ogrodniczych, a także w niektórych supermarketach. Warto jednak dobrze zastanowić się nad ich wyborem, a także nad tym, w jaki sposób będziemy je pielęgnować.

Dlaczego warto postawić na różę doniczkową?

Istnieje co najmniej kilka zalet róż miniaturowych w doniczkach. Przede wszystkim, nadadzą one naszym wnętrzom naprawdę romantyczny charakter. Będą prezentować się pięknie, zarówno na parapecie, jak i na stoliku kawowym. Dzięki miniaturowym różom będzie można także udekorować szafkę czy komodę. Atutem tych wyjątkowych roślin jest również to, że pasują do niemal każdego wnętrza. Mogą zostać umieszczone w kuchni, salonie, jak również w sypialni czy jadalni. Warto zaznaczyć, że miniaturowe róże nie są roślinami bardzo wymagającymi. Jeżeli poznamy ich potrzeby, poradzimy sobie z ich pielęgnacją nawet wówczas, jeśli nie jesteśmy najlepszymi ogrodnikami. Zaletą róż w doniczkach jest także szeroki wybór odmian i kolorów. W sklepie znajdziemy naprawdę mnóstwo interesujących propozycji. Każdy, nawet najbardziej wymagający konsument może więc znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie.

Jak wybrać różę doniczkową?

Przy wyborze miniaturowych róż doniczkowych warto zwrócić uwagę na naprawdę przeróżne kryteria. Wszystko po to, aby nie żałować swojego wyboru. Dla zdecydowanej większości osób istotny jest wygląd rośliny. Zwróćmy więc baczną uwagę na kolor róż. Niektórym mogą przypaść do gustu kwiaty o wyrazistej barwie czerwieni bądź intensywnego burgundu. Innym spodobają się natomiast róże w kolorze żółci czy pomarańczy. Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą zdecydować się na róże o barwie błękitu. Wybierając kolor kwiatów, warto brać pod uwagę przede wszystkim swoje własne preferencje.

Należałoby także zwracać baczną uwagę na odmiany róż. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnić należy chociażby „Mandy”, „Pepitę”, „Roxy” czy „Diamant”. Koniecznie należałoby przyjrzeć się również kondycji kwiatów w dniu zakupu. Zwracajmy baczną uwagę na to, czy gałązki nie są połamane oraz czy liście nie zdradzają oznaki żadnych chorób. Zdecydowanie lepiej dba się o różę, która w dniu zakupów posiada dobrą kondycję.

W jaki sposób pielęgnować róże miniaturowe?

Aby róże miniaturowe w doniczkach miały szansę prezentować się atrakcyjnie pod względem wizualnym, trzeba będzie odpowiednio się o nie zatroszczyć. Najważniejsze jest to, aby zapewnić różom niezbędną do ich rozwoju przestrzeń. Róże są zazwyczaj sprzedawane w bardzo niewielkich doniczkach. Wydaje się więc, że najlepszym rozwiązaniem będzie przesadzenie ich do większej donicy tuż po dokonaniu zakupu. Najlepiej będzie, jeśli doniczka będzie posiadała wysokość co najmniej 20 cm. Istotne jest to, aby róże miniaturowe miały zapewnione żyzne podłoże. Powinno być ono lekko próchnicze. Ziemia, w której zasadzimy nasze kwiaty, musi być stale utrzymywana w wilgoci. Róże wyjątkowo źle znoszą susze. Niemniej jednak, przelanie może być dla nich jeszcze bardziej niebezpieczne niż chwilowe przesuszenie. Aby róże cieszyły nas bujnym kwitnieniem, warto co jakiś czas je nawozić. Doskonałym wyborem mogą okazać się po prostu nawozy dedykowane różom, które zakupić można w każdym sklepie ogrodniczym. Ważne jest także to, aby rośliny przesadzać, jeśli zauważymy, że mają one za mało miejsca.