Myjnia ręczna vs automatyczna – czym się różnią

Myjnie samochodowe na rynku dostępne są w kilku podstawowych rodzajach. Mogą one być automatyczne, samoobsługowe lub ręczne obsługiwane przez pracowników. Dbanie o czystość auta świadczy o tym, jaki właściciel nim jeździ. Jeśli jest ono regularnie myte, felgi nie są pordzewiałe, a z daleka widać odbijający promienie światła lakier, można być pewnym, że samochód jest oczkiem w głowie kierowcy. Utrzymanie go w czystości wymaga wiele pracy.

Można to zrobić na myjniach samochodowych, jak i samemu, jednak należy mieć do tego wyznaczone miejsce i znać konkretne wytyczne przepisów z zakresu ochrony środowiska.

(Myjnia ręczna – https://domar.pl/sklep/profesjonalna-myjnia-reczna-motip/)

Myjnia ręczna

Myjnie ręczne, choć jest ich coraz mniej, to nadal cieszą się dużą popularnością. Usługi w danym punkcie wykonują wykwalifikowani pracownicy, którzy nie tylko myją samochód, ale także odkurzają go, czy nawet wycierają do suchego lakieru. Ponadto korzystają ze specjalnych szamponów i koncentratów, które bardzo szybko usuwają różnego rodzaju brud.

(jakie produkty można kupić w Domarze – https://domar.pl/produkty/)

Na myjniach ręcznych obsługiwanych przez pracowników zazwyczaj ceny są wyższe. Spowodowane to jest oczywiście wyższą jakością usług, które są świadczone. Co więcej, mycie auta, odkurzanie, czy inne działania prowadzone są przez fachowców, z wykorzystaniem specjalnego sprzętu.

Warto dodać, że mycie auta w takich punktach kosztuje około trzydziestu złotych za pakiet podstawowy. Natomiast czas potrzebny do wykonania tej czynności przez pracowników to około kilkunastu minut, w zależności ile osób będzie się tym zajmować.

Myjnia ręczna bezdotykowa

Myjnie bezdotykowe ręczne zaczęły podbijać rynek już kilkanaście lat temu. Z początku ludzie byli do nich sceptycznie nastawieni, jednak rozwój technologii sprawił, że mycie samochodów w ten sposób stało się bardzo ekonomiczne. Przede wszystkim taka usługa wykonywana jest przez kierowcę, który musi wrzucić daną sumę pieniędzy do automatu. Następnie wybiera wszystkie programy na tablicy po kolei lub tylko te, które go interesują.

Optymalne mycie auta kosztuje około siedmiu złotych, dla wprawionych kierowców. Jednym z minusów tego typu myjni będzie z pewnością to, że bez odpowiedniej techniki można nawet zaszkodzić karoserii pojazdu. Myjąc go od dołu do góry, cały brud wraz z cząsteczkami piasku przesuwa się z dużą siłą w stronę dachu. Wykonując tę czynność, zmniejsza się ryzyko wystąpienia takich uszkodzeń, chociażby ze względu na to, że pojazdy zazwyczaj najbardziej zanieczyszczone są w okolicach progów i kół.

Niestety kolejnym minusem jest także to, że zazwyczaj pojazd nie jest dobrze umyty. Myjnia ręczna, która jest obsługiwana przez pracowników, funkcjonuje na takiej zasadzie, że dodatkowo auto przecierane jest szmatką w celu doczyszczenia go. Oczywiście można to także zrobić samodzielnie.

Myjnia automatyczna

Myjnia automatyczna to całkiem odmienny rodzaj punktów. Łączy on w sobie bezdotykowe czyszczenie auta i obsługę procesu przez pracownika. Najczęściej kierowcy do wyboru mają kilka pakietów:

  • standardowy – mycie nadwozia i kół aktywną pianą oraz suszenie
  • ekspresowy – mycie szczotkami i suszenie pojazdu
  • profesjonalny – mycie nadwozia, kół, konserwacja karoserii i jej nabłyszczanie

Mycie pojazdu w takich punktach ogranicza się do minimum wykonywanego przez kierowców. Muszą oni bowiem wjechać tylko na specjalne rolki, wysiąść z auta, a następnie resztę czynności wykonują już automatycznie roboty. Efektem jest wyjeżdżające czyste i suche auto, bez jakichkolwiek plam, zacieków i smug. Koszt wynosi zazwyczaj około kilkunastu/kilkudziesięciu złotych, a cały proces trwa maksymalnie dziesięć minut.