Nawiewniki okienne nie muszą szpecić

Montaż nawiewników okiennych to jeden z prostszych sposobów na to, by wentylacja grawitacyjna działała, jak należy. Zapewniają one ruch powietrza wewnątrz pomieszczenia i mogą mieć kilka dodatkowych funkcji jak filtracja smogu/alergenów czy tłumienie dźwięków zewnętrznych. Mimo ich praktyczności i wciąż rosnącej świadomości społecznej wiele osób nadal wzbrania się przed ich instalacją z obawy przed oszpeceniem swoich wnętrz. Stwierdzenie, że nawiewniki okienne szpecą, można dziś włożyć między bajki, co udowodnimy w poniższym tekście.

Nawiewnik okienny – co to właściwie jest?

Nim przejdziemy do sedna, warto przytoczyć kilka podstawowych informacji na temat nawiewników okiennych. Zatem zacznijmy od tego, czym w ogóle jest nawiewnik – to niewielkich rozmiarów urządzenie mechaniczne zapewniające stały i kontrolowany przepływ powietrza z zewnątrz do budynku i dalej przez kanały wentylacyjne. Nawiewniki są przeznaczone do budynków, w których wykorzystana jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna wywiewna lub hybrydowa (czyli połączenie obu poprzednich). Nie stosuje się ich przy wentylacji mechanicznej nawiewnej lub nawiewno-wywiewnej, gdyż ich funkcję pełnią tam dedykowane wentylatory.

Nawiewniki okienne montuje się w górnej części okna (w otworach frezowanych w ramie lub między nadprożem a górną ramą) – najlepiej, gdy znajdą się przynajmniej 2 m nad podłogą. Dzięki temu napływające powietrze zdąży się nagrzać wewnątrz pomieszczenia i nie będzie powodować dyskomfortu termicznego w sezonie grzewczym. Można je montować w oknach PVC, drewnianych i aluminiowych (te ostatnie muszą być fabrycznie przygotowane pod montaż nawiewników okiennych wymagających wykonania otworu w ramie) oraz drzwiach balkonowych.

Charakterystyczną cechą nawiewników okiennych jest niezwykle prosta budowa – składają się właściwie z dwóch elementów: wewnętrznego regulatora i zewnętrznej czerpni. Czerpnia może zawierać dodatkowe części jak wspomniane już filtry antysmogowe i tłumiki akustyczne.

Nowoczesne Wnętrze

Stare kontra nowe, czyli jak zmieniły się nawiewniki okienne

Pierwsze nawiewniki okienne sterowane ręcznie były dość sporych rozmiarów kanciastymi kawałkami białego plastiku. Rzucały się więc w oczy i w wielu przypadkach kompletnie nie pasowały do wystroju wnętrz. Stopniowo jednak ich widoczne części stawały się coraz mniejsze i dyskretniejsze – dzisiejsze nawiewniki okienne działają automatycznie, są znacznie bardziej estetyczne i nie kłują już tak w oczy. Wiele z nich wpasowuje się idealnie w popularny obecnie minimalistyczny wystrój wnętrz.

Dotyczy to zwłaszcza najnowocześniejszych modeli montowanych między nadprożem a górną ramą – niemal cała ich konstrukcja (zwłaszcza od strony pomieszczenia) jest całkowicie ukryta w warstwach tynku i ocieplenia nad oknem. Pozostają więc praktycznie niewidoczne, zwłaszcza przy większych nadprożach – od wewnątrz widać tylko niewielkie, dyskretne korpusy. A i to tylko z bliska, gdyż umieszcza się je w poziomej części nadproża. Nie będą więc w ogóle ingerować w wystrój wnętrza i będą pasować praktycznie wszędzie. Sposób montażu umożliwia również stosowanie ich przy roletach zewnętrznych. Jedyny minus to konieczność montażu w momencie wprawiania okna, ale to kompletnie nie wpływa na ich walory estetyczne.

Pozostałe typy dostępnych obecnie nawiewników okiennych również są estetycznie zadowalające – są znacznie mniejsze i smuklejsze niż ich protoplaści, a ich design jest miły dla oka i pasuje do popularnych obecnie stylów urządzania wnętrz. Skończyły się też czasy sterylnej bieli – dzisiejsze nawiewniki okienne mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL. Co więcej, w ofercie polskiej firmy Brevis można znaleźć aluminiowe nawiewniki oklejane specjalną folią Renolit, która nadaje im wyglądu naturalnego drewna. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości personalizacji tych urządzeń, a tym samym pozwala dopasować je do właściwie każdego wystroju bez obaw, że oszpecą pieczołowicie urządzone wnętrza czy nasze piękne okna.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można śmiało stwierdzić, że czasy, kiedy nawiewniki okienne mogły szpecić, minęły bezpowrotnie. Wystarczy tylko trochę zaangażowania, by dobrać takie urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, które nie tylko nie będą szpecić, ale wręcz dodadzą wnętrzu uroku i stylu.

Przykłady stylowych nawiewników okiennych

W tej części artykułu przedstawimy kilka modeli nawiewników o bardzo dobrych walorach estetycznych. Wszystkie przytoczone tutaj nawiewniki okienne pochodzą z oferty wspomnianej już firmy Brevis – polskiego producenta wysokiej jakości urządzeń nawiewnych. Każdy z nich może być montowany w oknach drewnianych, PVC lub aluminiowych.

Regulator Nawiewnika Ventair Higroster Akustik

Ventair Higroster Akustik

Przedstawiciele tego modelu to urządzenia dwusystemowe. Oznacza to, że łączą w sobie to, co oferują nawiewniki higrosterowane (czyli regulację pracy na podstawie zmian względnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu) z tym, co gwarantują nawiewniki ciśnieniowe (precyzyjne sterowanie pracą czerpni na podstawie różnicy ciśnień między wnętrzem a zewnętrzem oraz niezależność skuteczności od warunków atmosferycznych/wysokości). W odróżnieniu od typowych nawiewników wykorzystujących higrosterowanie umożliwiają zdjęcie higrometru – pozwala to zabezpieczyć go przed uszkodzeniami np. przy montażu nawiewnika lub czyszczeniu okna.

Nietypowy jest również materiał korpusu – standardowe nawiewniki okienne higrosterowane wykonuje się z plastiku, podczas gdy tutaj mamy do czynienia z wysokiej jakości aluminium. To właśnie dzięki niemu możliwe jest zdejmowanie mechanizmu sterującego z regulatora, a strumień dostarczanego powietrza zyskuje dodatkową stabilizację. Metal ten zapewnia też unikalne walory estetyczne i umożliwia personalizację wspomnianą wcześniej folią Renolit i dowolnymi kolorami z palety RAL.

Ventair Higroster Akustik cechuje się kompaktowymi rozmiarami – regulator ma jedynie 44×3,3×2,6 cm (długość/szerokość/wysokość), a czerpnia 42,4×6,7×5,1 cm. Urządzenie jest więc dyskretne tak od strony pomieszczenia, jak i od zewnątrz.

Jak wskazuje jego nazwa, model ten wyposażono również w tłumik akustyczny redukujący hałas dochodzący z zewnątrz nawet o 43 dB przy pełnym otwarciu nawiewnika.

Regulator Nawiewnika Urbino TRDn

 

Urbino TRDn

Urbino TRDn to nawiewniki okienne ciśnieniowe wykonane z wysokiej jakości aluminium. Ich czerpnie wykorzystują wymienne filtry (dostępne w trzech wersjach – Standard, Carbon, Select), które oczyszczają 100% powietrza z zewnątrz, wyłapując z niego nawet do 99% pyłu zawieszonego PM10, do 80% pyłu PM2.5 oraz większość lotnych alergenów (np. pyłków roślin i zarodników grzybów). Wykorzystują również wysoko skuteczne tłumiki akustyczne wyciszające nawet 48 dB przy zamkniętym nawiewniku.

Aluminiowy korpus tego nawiewnika prezentuje się bardzo zgrabnie i nowocześnie, nie rzucając się w oczy dzięki niewielkim rozmiarom – regulator ma tylko 39,5×3,7×2,3 cm, a czerpnia 42,4×6,9×5,2 cm. W standardowej wersji jest dostępny w kilku różnych kolorach, ale można też wybrać dowolny z palety RAL.

Ponadto czerpnie linii Urbino zostały zaprojektowane tak, by można je było łączyć z każdym regulatorem dowolnej marki. Pozwala to cieszyć się czystszym powietrzem bez konieczności wymiany całego używanego dotąd urządzenia.

Nawiewnik Insolio HS (Bez Czerpni)

 

Insolio HS

Nawiewniki okienne linii Insolio to urządzenia niewymagające ingerencji w konstrukcję okna przy montażu – ich kanał przelotowy jest usytuowany między nadprożem a górną krawędzią ramy okiennej. Zapewnia im to bardzo dużą dyskrecję i umożliwia montaż nawet przy bardzo szerokich oknach – producent daje nawet możliwość przygotowania dedykowanego kanału o dowolnej szerokości.

Wersję HS stworzono specjalnie z myślą o oknach podnoszono-przesuwnych typu HS oraz montażu przy roletach zewnętrznych. Są to nawiewniki ciśnieniowe z możliwością doboru różnych kaset funkcyjnych – pozwala to dobrać parametry nawiewnika do własnych potrzeb i modyfikować je na bieżąco.

Korpus tego nawiewnika wykonany jest z aluminium i może mieć dowolny kolor z palety RAL. Regulator jest tutaj płaski i prawie niewidoczny, a czerpnia nie wychodzi poza obręb nadproża – jeśli szukasz dyskretnych, nowoczesnych nawiewników, modele Insolio będą zdecydowanie najlepszym wyborem.

Nowoczesne nawiewniki okienne – funkcjonalność i estetyka w jednym

Dopływ powietrza zewnętrznego w systemach wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej i hybrydowej (połączenie dwóch poprzednich) może być zapewniony przez nawiewniki okienne. Mimo sporego postępu technologicznego, wielu osobom wciąż kojarzą się one z pierwszymi, nie bójmy się użyć tego słowa, siermiężnymi urządzeniami tego typu, które nijak nie pasowały do żadnego wystroju wnętrz. Dzisiejsze nawiewniki okienne to jednak zupełnie inna bajka – są smukłe, nowoczesne, dyskretne, funkcjonalne, a przede wszystkim pasujące do większości popularnych obecnie stylów w architekturze i urządzaniu wnętrz. Nie ma więc obaw, że oszpecą nasz piękny pokój czy zaburzą naszą wizję artystyczną.