Panele ścienne są montowane na ścianach w przedpokojach, kuchniach, salonach. Doskonale chronią ścianę i ją zdobią. Z biegiem czasu tę drugą funkcję zatracają – kolor blaknie, zabrudzenia i zniszczenia szpecą, remont domu jest koniecznością. Aby przywrócić ścianom ich piękno nie trzeba zrywać starych paneli i zastępować ich nowymi – malowanie paneli ściennych to łatwy, tani i skuteczny sposób na ich drugie życie.
Przygotowanie paneli do malowania
Tak jak każda powierzchnia przeznaczona do malowania, również panele muszą być odpowiednio przygotowane. Ścianę z paneli należy dokładnie oczyścić (mocno zabrudzoną umyć i osuszyć), a następnie odtłuścić benzyną ekstrakcyjną. Jeśli panele były wcześniej lakierowane lub woskowane wymagają usunięcia nałożonych warstw lub ich pozostałości. Lekkie zeszlifowanie powinno wystarczyć. Potem dokładne odpylenie, przetarcie benzyną i można rozpoczynać malowanie.
Malowanie paneli ściennych
Do malowania paneli używać można farb akrylowych lub specjalnych farb do drewna. Przy wyborze farby trzeba podjąć decyzję o kolorze i stopni transparentności. Aby przykryć nieładne, zniszczone panele lepsza będzie farba kryjąca. Panele z drewna lub imitujące drewno najlepiej pokryć farbą transparentną, która nie tylko pozostawi wzór widocznym, ale dodatkowo wyeksponuje jego piękno.
Pędzlem lub wałkiem farbę nakłada się równomiernie wzdłuż paneli. Jeśli mają one wzór imitujący słoje drewna, to malujemy zgodnie z przebiegiem słojowania. Pociągnięcia pędzla powinny być systematyczne, rytmiczne i w trybie mokre na mokre. Pędzel, nawet precyzyjnie używany, pozostawia smugi. Malowanie wałkiem jest szybsze i łatwiejsze z racji równomiernego rozprowadzania farby na powierzchni, ale w zagłębieniach na złączach paneli i tak konieczne będzie użycie pędzla do precyzyjnych podmalowań.
Malowanie na lata
Jednorazowe malowanie nie zawsze daje zadowalający efekt dobrego krycia. Po wysuszeniu pierwszej warstwy należy czynność malowania powtórzyć.
Aby zabezpieczyć kolor przed blaknięciem warto pokryć panele lakierem lub specjalnym woskiem. Dodatkowa warstwa ożywi kolor i doda panelom świeżości. Jest to również metoda ułatwiająca utrzymanie paneli w czystości.
Pokrywanie woskami i lakierami nie jest wyłącznie kwestią estetyki. To działania zabezpieczające panele przed zarysowaniami, zabrudzeniami, odpryskiwaniem farby. Choć ich użycie powoduje zwiększenie nakładów finansowych na remont i wymaga więcej pracy, to procentuje w przyszłości dobrym wyglądem ściany przez długie lata.