Zaprawa wyrównująca, czy wylewka samopoziomująca?

Różnego rodzaju zaprawy wyrównujące i wylewki samopoziomujące dają możliwość wyrównania wszystkich nierówności podłogi. Są one odpowiednie do stosowania zarówno na podłoża cementowe, jak i pokryte płytkami ceramicznymi lub klepkami. Zaprawy oraz wylewki stosuje się przed położeniem nowych pokryć podłóg. Zależnie od nierówności oraz ubytków na powierzchniach można wykonać albo wylewkę samopoziomującą, albo zaprawę wyrównującą.

Zaprawa wyrównująca – czym ona się charakteryzuje?

Zaprawa wyrównująca, rekomendowana jest do naprawiania bardzo różnych podłoży budowlanych. Zarówno w środku budynków, jak i na zewnątrz. Tego rodzaju materiał polecany jest również do usuwania zagłębień, ubytków, dziur oraz innego typu nierówności podłoża, które są umiejscowione miejscowo. Zaprawa wyrównująca umożliwia murowanie cienką warstwą. Grubość zaprawy to od 3 do 30 mm. Zaprawa wyrównująca może być stosowana do naprawiania różnego rodzaju podłoży, to znaczy: cementowych, cementowo-wapniowych, betonu, gazobetonu i jastrychów cementowych. Zaprawa tego typu bardzo dobrze nadaje się pod płytki, tynki, gładzie i podkłady podpodłogowe. Może być też wykorzystana do wykonania podkładów podłogowych zespolonych z podłożem.

Najważniejszą właściwością zaprawy wyrównującej jest jej elastyczna konsystencja, która daje możliwość prostego murowania oraz rozprowadzania tego materiału po podłożu. Dzięki zaprawie wyrównującej da się szybko wyrównać podłoże bez rys skurczowych. Zależnie od wyboru zaprawy można przyklejać płytki ceramiczne nawet już po 5 godzinach.

Wylewka samopoziomująca – jakie są jej cechy?

Wylewka samopoziomująca jest odpowiednia do wyrównania zarówno najmniejszych nierówności, jak i tych dużo większych. Zdecydowana większość tego rodzaju materiałów odgrywa rolę warstwy poziomującej na już istniejącym, ale zużytym, popękanym oraz nierównym podłożu. Niektóre wylewki mogą być zastosowane jako samonośne podkłady. Z uwagi na ich niewielką grubość oraz płynną konsystencję, wylewki samopoziomujące, wyróżniają się niewielkimi odkształceniami we wczesnej fazie dojrzewania. Nie występuje w nich zjawisko skurczu.

Właściwie przygotowana wylewka samopoziomująca samodzielnie rozlewa się po powierzchni. Stąd wzięła się jej nazwa. Jednak wymagane jest jej rozprowadzenie długą metalową pacą albo specjalną listwą zgarniającą z wysuwanymi bolcami dystansowymi. Starannie wykonana wylewka samopoziomująca to pewność, że ułożone na podłodze płytki, panele lub terakota w przyszłości nie będą pękały, wypaczały się lub odklejały.