Brama wjazdowa na posesję to istotny element zapewniający bezpieczeństwo oraz mający wpływ na design w otoczeniu domu. Z tego powodu warto odpowiednio przemyśleć jej zakup i wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne upodobania, ale też kwestie techniczne i funkcjonalność, która ma znaczenie na co dzień. Ponieważ brama wjazdowa nie należy do najtańszych produktów i na ogół kupujemy ją na wiele lat – warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami co do wyboru idealnej bramy, unikając popularnych błędów, jakie popełnia wiele osób na tym etapie. W ten sposób nie tylko mądrze zagospodarujemy pieniądze, ale będziemy się też cieszyć piękną, nowoczesną i wysoce funkcjonalną bramą wjazdową do naszej posesji.
Nowoczesne bramy wjazdowe – czym kierować się przy ich wyborze i jakich błędów unikać?
Dla wielu osób wygląd i design bramy wjazdowej są najważniejsze podczas jej wyboru. Tymczasem warto pamiętać też o innych kwestiach, w tym wskazówkach inwestora. Przepisy prawa budowlanego dokładnie wskazują jakie normy powinna spełnić brama wjazdowa na posesję by móc zapewnić nie tylko komfort użytkowania, ale też bezpieczeństwo dla mieszkańców. Warto się z nimi zapoznać zanim zdecydujemy się na zakup bramy.
Co istotne, a często pomijane przez właścicieli domów, same przepisy prawa budowlanego to nie wszystko. Na wybór bramy wjazdowej powinny mieć wpływ także kwestie związane z jej bezpieczeństwem podczas użytkowania. A to w praktyce odnosi się zarówno do ludzi, jak i do zwierząt i jest sprecyzowane w rozporządzeniu wydanym w 2002 roku przez Ministra Infrastruktury. W praktyce nie można np. na znacznej wysokości umieszczać elementów, które mogłyby narazić na niebezpieczeństwo zwierzęta, np. drutu kolczastego, który mógłby poranić biegającego po posesji psa.
Dobrą informacją dla właścicieli domów jest fakt, że obecnie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę ogrodzenia oraz umocowanie samej bramy wjazdowej, co znacząco usprawnia te prace. W praktyce, jednak taką budowę trzeba zgłosić w najbliższym urzędzie z uwagi na wysokość ogrodzenia – gdy przekroczy ono 2,2 metra.
Nowoczesne bramy wjazdowe – inne kwestie techniczne mające wpływ na jej użytkowanie
Kiedy już uporamy się z przepisami prawa, warto wiedzieć o jakie kwestie techniczne zadbać będąc na etapie wyboru bramy wjazdowej. I tak, wymiary bramy są określone przez przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z nim – minimalna szerokość bramy może wynosić 2,4 metra, choć na ogół bramy są znacznie szersze co wynika z komfortu użytkowania. W ten sposób nie ma obaw, że np. porysuje się karoserię samochodu podczas wjeżdżania na posesję.
Polecana przez inwestorów szerokość wynosi 3 metry – w ten sposób można swobodnie poruszać się i nie ma obaw o zahaczenie samochodem o bramę.
W praktyce o tym na jaką bramę możemy sobie pozwolić decyduje również wielkość działki i oddalenie ogrodzenia oraz wjazdu do domu. Jeśli działka jest duża a sama brama nie koliduje z budynkiem to można zdecydować się nawet na 5-metrową bramę wjazdową, co zapewnia maksimum wygody w trakcie wjeżdżania. To praktyczne rozwiązanie także wtedy kiedy przez bramę będą wjeżdżać większe samochody, w tym np. samochody dostawcze.
Design i wygląd nowoczesnych bram wjazdowych
Design bramy wjazdowej to istotna kwestia na jaką zwraca uwagę każdy właściciel domu. Idzie on w parze z jakością wykonania, ponieważ można zdecydować się np. na bramę metalowo – drewnianą z tradycyjnym wzornictwem i dekoracjami. Taka brama jest stabilna a ponadto dobrze wygląda na tle innych elementów znajdujących się na posesji.
Na wygląd i design mają wpływ również inne elementy wyposażenia bramy, w tym np. furtka. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie gdyż jest ono praktyczne i komfortowe. Ważne, jednak by każdy z tych elementów był utrzymany w tym samym stylu i wykonany z tego samego materiału. Obecnie nie stanowi to problemu, ponieważ można kupić gotowy zestaw bramy wraz z furtką.
Brama wjazdowa cena
Cena stanowi istotną kwestię podczas wyboru bramy. W praktyce wiele zależy od tego jakim budżetem dysponujemy. Specjaliści wskazują, jednak, że warto zapłacić więcej za bramę, która będzie służyła z powodzeniem przez wiele lat.
Nowoczesne wzornictwo brama pociąga za sobą koszty, a w praktyce wiele zależy od tego co chcemy uzyskać w zestawie. Sama brama jest tańsza od zestawu bramy z furtką. Cena różni się znacząco również wówczas gdy brama jest automatyczna lub otwierana ręcznie i nie posiadająca napędu.
W praktyce nie ma niezawodnych bram, ale można wybrać modele znacznie bardziej odporne na uszkodzenia. I tak, decydując się np. na skrzydło odporne na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne – trzeba liczyć się ze znaczącym wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
W najprostszej postaci bramę można kupić już za niecałe 1000 złotych, ale nie posiada ona napędu i trzeba otwierać ją ręcznie. W większej kwocie znajdziemy bramy przesuwne. Koszt napędu do bramy wynosi około 1000 złotych, ale specjaliści wskazują, że jest to wygodna opcja, zapewniająca komfort na wiele lat i warto zapłacić za nią więcej. Dysponując kwotą od 3 tys. złotych można już kupić dobrą bramę wjazdową z napędem. Jeśli wybierzemy indywidualnie przygotowany model to cena wzrasta.
Niezależnie od tego na ile pozwala nas budżet zawsze warto zwracać uwagę na komfort korzystania z bramy na co dzień oraz materiał wykonania, co zapewnia długie i bezawaryjne korzystanie z niej. Ważne też by unikać błędów w trakcie zakupów, a do takich zalicza się z pewnością sugerowanie się ceną. Wiele tanich rozwiązań jest wykonanych z gorszych materiałów. Często też, z winy inwestorów, bramy nie mają dobrze dobranej automatyki, co sprawia, że napęd jest słaby. Warto zawsze przyjąć pewien zapas by nie obawiać się, że np. w okresie zimowym podczas opadów śniegu otwieranie i zamykanie bramy będzie dostarczać problemów z uwagi na zalegający śnieg. Dlatego specjaliści zgodnie podkreślają, że zanim udamy się na zakupy warto przeanalizować wszystkie kwestie, by móc cieszyć się idealnie dobraną bramą.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Polargos, która oferuje szeroki wybór nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrodzeń.