Obrzeża ogrodowe, kiedy warto je stosować?

Zaplanowanie ogrodu, by cieszył oko, a jednocześnie zachował swoją funkcjonalność, nie należy do prostych zadań. Na szczęście rynek akcesoriów do ogrodu przychodzi z pomocą, oferując pomysłowe obrzeża ogrodowe. Dowiedz się, czy sprawdzą się na Twoim podwórku!

 

Obrzeża ogrodowe gdzie są wykorzystywane?

Dzięki praktycznym obrzeżom ogrodowym można prawidłowo podzielić przestrzeń, by z łatwością nadać ogrodowi estetycznego wyglądu. Takie rozwiązanie pozwala również na zachowanie porządku w ogrodzie i ułatwia opiekę nad roślinami czy trawą. Zakup obrzeży trawnikowych pozwala na ciekawe zaaranżowanie ogrodu i oryginalność, ponieważ w wykorzystaniu obrzeży ogrodowych ogranicza nas jedynie własna kreatywność. Atutem tych akcesoriów jest samodzielny i prosty montaż, który nie wymaga dużego nakładu pracy. Lekkie elementy plastikowych obrzeży można swobodnie przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie, natomiast do obrzeży wykonanych z kostki brukowej przyda się dodatkowa para rąk i regularne przerwy na zebranie sił, ponieważ obrzeża z betonu wymagają większego nakładu pracy.

 

Ekologiczne obrzeża trawnikowe

Obrzeża ogrodowe, nawet te z plastiku noszą miano ekologicznych, dlatego, że są produkowane z materiałów wtórnie przetworzonych. Plastikowe obrzeża polecane są ze względu na swoją elastyczność, wytrzymałość i umiejętność estetycznego dopasowania się do otoczenia. Chociaż bardziej naturalnym rozwiązaniem są ograniczniki drewniane, to jest to z reguły rozwiązanie na jeden sezon, ponieważ nawet zabezpieczone drewno nie jest w stanie całkowicie oprzeć się działaniom pogody. Z tego względu drewno wykorzystywane jest w ogrodach rzadziej. Plastikowe obrzeża wytrzymają kilka sezonów, a ponadto są lżejsze niż konstrukcje betonowe i tańsze zarówno od materiałów betonowych, jak i drewnianych.

 

Obrzeża ogrodowe cena

Najtańsze obrzeża ogrodowe można dostać już od kilku złotych za sztukę, a najwyższa cena z reguły nie przekracza kilkunastu złotych. To wydatek, na który może pozwolić sobie każdy, a ze względu na odporność materiału, jest to swego rodzaju inwestycja. Niewielkim kosztem osiągamy trwałą ozdobę do ogrodu, czy otoczenia przed domem. Dla porównania betonowe obrzeża przeciętnie kosztują około 60 zł za sztukę. Czy ogród obędzie się bez obrzeży trawnikowych? Owszem, ale rezygnując z tego rozwiązania, znacznie ograniczasz możliwości pięknej aranżacji ogrodu. Ogrodowe ograniczniki w łatwy sposób pozwolą odświeżyć teren wokół Twojego domu!