Sam wybór perlatora nie jest trudny, bo skutecznością się one między sobą w większym stopniu nie różnią. Dobiera się tylko rozmiar, ale dlaczego warto zdecydować się na zakup perlatora? Do czego on służy?
Co to jest perlator?
Jest to specjalna końcówka robocza, którą zakłada się na wylewkę. Perlator sprawia, że woda, która wypływa z kranu jest bardzo dobrze napowietrzona. Zmieszanie wody z powietrzem powoduje, że strumień jest dużo bardziej równy niż w przypadku kranu bez perlatora. Zmniejsza się zużycie wody. Jednak należy wiedzieć o tym, że perlator nie zmniejsza ilości przepływającej wody (poza perlatorami z regulacją przepływu), tylko powoduje, że zużywa się jej mniej. Paradoksalnie chociaż strumień, który wypływa z kranu jest złożony w dużym stopniu z powietrza, to nie trzeba na przykład dłużej myć rąk. Jest to prosta metoda na wydajniejsze wykorzystanie wody. Jednak warto jeszcze raz podkreślić, że nie jest to sposób na zmniejszenie jej przepływu. Mimo wszystko założenie perlatora jest związane z oszczędnościami. W jaki sposób zamontować perlator? W zdecydowanej większości przypadków perlatory to końcówki wkręcane w gwintowane wylewki. W przypadku innego rodzaju wylewki należy poszukać perlatora z właściwym sposobem montażu.
Perlator to tak naprawdę system sitek oraz filtrów znajdujących się w środku obudowy wkręcanej lub nakręcanej na kran. Najlepsze perlatory są w całości produkowane z mosiądzu. Metal ten prawie całkowicie jest odporny na korozję. Tańsze wersje mogą być zrobione ze stali lub tworzyw sztucznych.
Wkłady perlatora można wyjmować, aby je wyczyścić. To istotne w szczególności w przypadku instalacji z twardą wodą, bo na sitkach perlatora gromadzić się będą drobinki osadów, które będą utrudniały przepływ wody i mogą w ostateczności uszkodzić perlator. W teorii większość wkładów można by było nawet wymienić, ale tak naprawdę się to nie opłaca. Gdy jest on zużyty lub uszkodzony, to o wiele taniej jest kupić po prostu nowy perlator.
Czy zawsze opłaca się oszczędzać?
Najważniejszym zadaniem perlatora jest zmniejszenie zużycia wody. Jednak wyboru tego urządzenia nie można sprowadzić do porównania oszczędności, bo w poszczególnych zastosowaniach bardziej opłacalny może być mniej oszczędny perlator. Na przykład w kuchni ograniczenie przepływu wody nie jest korzystne. Tutaj lepiej jest zastosować mniej oszczędne perlator, bo ważny jest tutaj przepływ wody. Nie powinien spadać raczej poniżej 3-6 litrów na minutę. W kuchni najczęściej stosuje się: perlatory z regulacją przepływu oraz perlatory na przegubie kulowym.