Salon klasyczny – gdy tradycja wygrywa z awangardą

W dobie krzykliwych reklam i ciągłego natłoku informacji każdy szuka chwili spokoju. Urządź swój salon tak, by sprzyjał rodzinnej atmosferze i tworzył przestrzeń pełną harmonii. Salon klasyczny i tradycyjne aranżacje ze stylowymi, utrzymanymi w stonowanej kolorystyce meblami i naturalną drewnianą podłogą – to gwarancja ponadczasowej elegancji. Jak stworzyć przytulny salon w stylu klasycznym? Spytaliśmy o to specjalistów ze sklepu Dobre dla Domu.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • skąd wziął się styl klasyczny i czym się charakteryzuje,
  • jak drewniane meble, podłogi i drzwi pomagają stworzyć przytulne wnętrze,
  • jakimi dekoracjami możesz urozmaicić klasyczne aranżacje.

 

Chcesz urządzić salon, który stworzy poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie będzie zachwycać ponadczasowym, harmonijnym wystrojem? Salon w stylu klasycznym to przede wszystkim równowaga. Urządzony ze smakiem i bez przytłaczających zdobień będzie dla Ciebie źródłem nieustannej estetycznej satysfakcji. Przekonaj się, jak dobrać meble klasyczne do salonu, by uniknąć nudy, a jednocześnie zachować spójność klasycznej aranżacji.

Czym wyróżnia się salon w stylu klasycznym

To, co w mediach, katalogach i magazynach wnętrzarskich nazywamy stylem klasycznym, jest owocem estetyki połowy XVIII wieku – czasów klasycyzmu. Po pełnym przepychu baroku i „cukierkowym” rokoko w architekturze zapanowały ład i harmonia. Inspirowano się wówczas sztuką starożytnej Grecji i Rzymu, która wyróżnia się przede wszystkim umiarem i starannym doborem proporcji.

W Polsce salon klasyczny jest często kojarzony z tradycyjnymi wnętrzami w stylu angielskim lub z wystrojem szlacheckich pałaców. Stąd klasyczne meble do salonu zazwyczaj są drewniane, a utrzymane w jasnej kolorystyce ściany ozdobione zakrywającymi okna, dekoracyjnymi zasłonami. W wystroju dominują ciepłe kolory oraz beże, brązy i szarości – barwy sprzyjające kreowaniu rodzinnej, przyjaznej atmosfery.

Umeblowany prosto i wygodnie, salon w stylu klasycznym ma być nie tylko elegancki, ale też funkcjonalny. Dlatego w salonie klasycznym wszystko ma swoje miejsce – nie znajdziesz tam banalnych dodatków ani zagracających wnętrze gigantycznych dekoracji. Symetria, prostota i ład – to trzy zasady, którymi możesz się kierować, wybierając meble klasyczne do salonu.

Meble do salonu – klasyczne, czyli drewniane

Wnętrze klasyczne to triumf naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna. Niepowtarzalny rysunek drewnianych powierzchni, ich przyjemna w dotyku faktura i miłe dla oka kolory stawiają drewniane drzwi i podłogi ponad zimnymi kaflami czy wzorzystymi wykładzinami.

Zestaw, który powtarza się w salonach w stylu klasycznym, to:

  • elegancka, komfortowa sofa w jasnym odcieniu,
  • wygodne fotele,
  • szklany lub drewniany stolik kawowy.

Aby meble klasyczne do salonu zyskały odpowiednią oprawę, dobierz do nich podłogi, drzwi i ściany w podobnym lub lekko kontrastowym odcieniu. Tradycyjna dębowa podłoga będzie doskonale uzupełniać meble utrzymane w beżowych lub kremowych tonacjach.

Jak jeszcze możesz zastosować drewno w salonie w stylu klasycznym? Dowiedz się więcej!

Salon klasyczny – jak go ożywić?

Eleganckie, klasyczne wnętrze nie musi być nudne. Jeśli lubisz subtelne, a jednocześnie szykowne dekoracje, możesz ozdobić nimi salon, by nadać mu oryginalny charakter. A ponieważ salon klasyczny z założenia jest utrzymany w spokojnych kolorach, wyeksponujesz w ten sposób ulubione obrazy lub dodatki.

Na białym lub kremowym tle doskonale zaprezentują się obrazy dużego formatu – portrety, martwa natura, sielski krajobraz lub oprawione czarno-białe fotografie.