Stokrotka afrykańska to dość egzotyczna roślina w naszym klimacie. Dzięki swojej urodzie, która doskonale ozdabia ogrody i balkony, ta odmiana stokrotki daje sobie radę także w Polsce. Co prawda z pomocą ogrodników, ale odpowiednio pielęgnowane rośliny będą cieszyły oczy przez całe lato. Dowiedz się, jak dbać o stokrotkę afrykańską i co należy robić, by rosła piękna i zdrowa w Twoim ogrodzie!
Stokrotka afrykańska – pochodzenie i odmiany
Osteospermum pochodzi z Afryki Południowej, stąd nazwa i pewne wymagania, które są typowe dla roślin pochodzących z ciepłego klimatu. O tym jednak za chwilę. Nazwa tej egzotycznej rośliny w wolnym tłumaczeniu oznacza twarde nasienie. Ma to bezpośredni związek ze strukturą nasion stokrotki, które istotnie są twarde, jak osteo, które z łacińskiego oznacza po prostu kość. W swoim naturalnym rejonie Afryki stokrotka została sklasyfikowana w ponad 70 odmianach. Do naszego kraju nie przywędrowało aż tyle gatunków, ale, jak będziesz mógł się za chwilę przekonać, jest ich i tak bardzo dużo.
Chociaż stokrotka afrykańska (łac. Osteospermum) posiada kwiaty podobne do stokrotek, to klasyczną stokrotką bynajmniej nie jest. To kwiat, który w Polsce znany jest od jakiegoś czasu. I chociaż w swoich środowisku stokrotka afrykańska należy do roślin kwitnących wiele lat z rzędu, u nas, ze względu na warunki pogodowe jest to roślina jednoroczna.
Jak wygląda stokrotka afrykańska? Jak każdy kwiat będący doskonałą ozdobą na balkonach i tarasach, również stokrotki afrykańskie mają piękne, rozłożyste kwiaty w różnych kolorach. Ich wielkość może sięgać nawet 10 cm! Stokrotka osiąga wysokość od 25 do 35 cm. Osteospermum ma sporo odmian, ale my skupimy się na kilku najpopularniejszych, które z powodzeniem znajdziesz w sklepach w Polsce.
Kwiaty stokrotki afrykańskiej mają ostry kształt płatków i wyglądem przypominają nieco koszyczek. W pochmurne dni i na noc, kwiaty składają się, co jest dla tego typu rośliny charakterystyczne. Odpowiednia pielęgnacja zapewni doskonałe kwitnienie rośliny od maja do października. Roślina o tak rozłożystych kwiatach, których barwy sięgają wszystkich kolorów tęczy, jest warta zachodu.
Stokrotka afrykańska odmiany
Stokrotka afrykańska ma wiele odmian, a klasyfikacja następuje według kolorów. W ten sposób wyróżniamy popularne odmiany:
- Springstar: Pielęgnacja roślin z tej odmiany szybko przynosi efekty. Odmiana Springstar wzrasta szybko i efektownie. Stokrotki osiągają wysokość około 30 cm, a wszerz mogą się rozrastać nawet do 50 cm. Ze względu na szybki wzrost i duże zapotrzebowanie na miejsce, w donicach zaleca się sadzenie tylko 1 sadzonki. Kwiaty z tej odmiany mają płatki o barwach od białej, przez żółtą, po delikatnie różową, fioletową, a nawet brązową barwę. Poszczególne egzemplarze z tej odmiany mogą różnić się między sobą także kształtem płatków. Na przykład Springstar Cinammon Orange będzie miała kwiatki o płatkach wąskich i postrzępionych.
- Symphony: Ta odmiana charakteryzuje kwiaty w ciepłych kolorach, które bardzo kojarzą się z pozytywną energią lata. Podobnie jak wyżej wymieniona odmiana Springstar, również roślina z rodzaju Symphony zdobi ogród przez długi okres, szybko rosnąc. Barwne rośliny osiągają dużą wysokość i szerokość. Nawet jedna sadzonka w dużej donicy wystarczy, by ozdobić nieduży balkon.
- Jamboana: Jedna z nowszych odmian, która najlepiej radzi sobie w warunkach klimatycznych panujących w Polsce i Europie. Ta odmiana zwykle charakteryzuje się białymi kwiatami lub w różnych odcieniach fioletu. To także jest rodzaj dużych kwiatów, które intensywnie i bujnie kwitną przez cały sezon.
Każda z odmian ma swoje charakterystyczne nazewnictwo. Jedne odmiany są bardziej znane i popularne, a inne mniej. Mimo to każdy rodzaj jest wart uwagi, ponieważ wyróżnia się na tle innych kwiatów nie tylko kolorem, ale również budową. Poniżej kilka przykładowych kwiatów z różnych odmian.
- White spoon, czyli odmianę białą, której płatki są zwinięte w fantazyjne ruloniki z maleńką końcówką w kształcie kielicha.
- Symphony orange, o kwiatach w kolorze pomarańczowym.
- Summertime lavender, czyli roślina o płatkach kwiatów w kolorze liliowym.
- Sunadora-Acaulco to z kolei określenie na kwiaty żółto-białe.
- Pink Whilrls to stokrotka o różowych płatkach, które, podobnie jak te w odmianie White Spoon zwinięte są na kształt ruloników. Wygląda to cudownie!
- Springstar Big Yellow zachwyca oczy kolorem żółtym.
To tylko niektóre przykłady, rodzajów tej rośliny afrykańskiej jest znacznie więcej. Wszystkie zachwycają mnogością barw do tego stopnia, że nigdy nie wiadomo, na którą odmianę się zdecydować. Możesz też dowolnie łączyć stokrotkę z werbeną oraz innymi kwiatami. Osteospermum doskonale prezentuje się w towarzystwie takich kwiatów, jak: To jednak jest już zajęcie dla prawdziwych miłośników roślin i pasjonatów ogrodnictwa, którzy mają na tę działalność odpowiednią ilość czasu i cierpliwości.
Bez względu na odmianę stokrotka grecka wymaga odpowiedniej dbałości, takiej jak podlewanie i nawożenie. Wszystko, co jest Ci potrzebne, by pielęgnacja Twoich roślin, które zdobią ogród, przebiegała prawidłowo, znajdziesz poniżej.
Osteospermum (stokrotka afrykańska): pielęgnacja rośliny
Stokrotka pustynna spodoba się wszystkim miłośnikom niewymagających roślin. Dużą zaletą osteospermum jest jej zdolność do przyjęcia się na każdym typie gleby. Zwykle w tej kwestii rośliny potrafią być bardzo wymagające. Należy jednak pamiętać, że afrykańska bylina wymaga dużej dawki promieni słonecznych. Oprócz tego kluczową kwestię stanowi także podlewanie.
Stokrotką afrykańską na balkonach i tarasach należy zajmować się w określony sposób. Przede wszystkim rośliny w doniczkach należy podlewać często, co najmniej raz dziennie. W czasie wyjątkowych upałów, które zdarzają się w Polsce coraz częściej, osteospermum należy podlewać dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Roślina powinna mieć drenaż na dnie doniczki, by woda mogła swobodnie odpływać. Stokrotki nie należy również przycinać. Wystarczy odcinanie przekwitłych kwiatów, co zapewni piękny i bujny wzrost rośliny.
Chociaż to roślina jednoroczna, to niektórzy decydują się przechować stokrotkę afrykańską na następny rok lub dwa. To oczywiście jest możliwe, w końcu jest to bylina, która w naturalnych warunkach kwitnie nawet do kilku lat. Musisz jednak liczyć się z tym, że mimo Twoich starań z każdym następnym rokiem stokrotka będzie mniej bujna i imponująca. Dodatkowo wiedz, że roślina ta najlepiej czuje się, kiedy jest wystawiona od strony południowej lub zachodniej. Taka wystawa zapewnia najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Przebywające w zacienionym miejscu rośliny przestaną wypuszczać nowe pąki. Dobrze jest również pamiętać o nawożeniu. Wieloskładnikowy nawóz najlepiej mieszać z ziemią raz w tygodniu. Wieloskładnikowy produkt do nawożenia to po prostu nawóz uniwersalny. Nie będziesz mieć problemów z jego znalezieniem. Chociaż pielęgnacja stokrotki w donicach wiąże się z pewnym zaangażowaniem i systematycznością, to kiedy dojdziesz do wprawy, nie będzie zabierała wiele czasu. Taka zaawansowana pielęgnacja gwarantuje doskonały wygląd rośliny.
Stokrotka afrykańska w ogrodzie
Osteospermum może stanowić także świetną ozdobę ogrodu, kwitnąć w rabatach. Troska o osteospermum będzie wygląda nieco inaczej, niż w przypadku kwiatów posadzonych w donicach. Plusem stokrotki ozdabiającej nasz ogród bezpośrednio z ziemi jest jej odporność na suszę. W przeciwieństwie do sadzonek z doniczek, stokrotka afrykańska posadzona w ziemi nie lubi zbyt mokrej ziemi. Jeśli będziesz podlewać roślinę zbyt często, możesz doprowadzić do jej gnicia.
Właściciele ogrodów mają lepiej również w kwestii nawożenia. Stokrotka posadzona w nawet średnio żyznej glebie nie wymaga częstego nawożenia. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczek żyznej gleby, w ogóle nie musisz martwić się kupowaniem odpowiedniego nawozu. Nie będzie on dla Twoich roślin konieczny! W kwestii słońca stokrotka afrykańska wymaga tak samo dużego dostępu do słońca, co egzemplarze kwitnące w doniczkach. Słoneczny ogród będzie wyglądał pięknie przez wiele dni, aż do jesieni!
Ogrodnicy, którzy pielęgnują stokrotki w swoich ogrodach już kolejny raz i znają się na opiece nad tą rośliną z pewnością wiedzą, że czasami osteospermum na jakiś czas przestaje rosnąć. Kiedy tak się dzieje? W momencie bardzo dużych upałów. Chociaż stokrotka afrykańska jest przyzwyczajona do wysokich temperatur i kocha słońce, to do wzrostu potrzebuje chłodnych, albo chociaż chłodniejszych nocy. W ostatnich latach bardzo ciepłe noce w lecie są w Polsce na porządku dziennym. To może powodować zastopowanie kwitnienia rośliny na jakiś czas. Nie trzeba się tym martwić.
Rozmnażanie stokrotki afrykańskiej
Jednym z dwóch sposobów rozmnażania osteospermum jest sadzenie nasion rośliny. Nasiona należy wysiać na początku lutego, a po wyrośnięciu, na miejsce stałe można je posadzić wraz z nadejściem maja. Drugim sposobem na rozmnożenie rośliny jest pobranie sadzonek. Przy końcu sezonu, a więc we wrześniu, zbieramy sadzonki, a następnie ukorzeniamy w donicach. Roślinę należy przezimować i również posadzić na stałe w maju. Jak to wygląda w praktyce?
Sadzonki pobieramy odcinając górną część pędów. Ziemia, do której przenosimy sadzonkę lub sadzonki powinna składać się z torfu i piasku. Posadzone na przyszły rok stokrotki przechowujemy w temperaturze pokojowej, około 18 do 20 stopni. Trzeba także pamiętać o regularnym zraszaniu ich wodą. Po upłynięciu miesiąca Twoje sadzonki powinny się ukorzenić. Kiedy młode roślinki będą już gotowe do posadzenia ich w ogrodzie lub donicy, zaczekaj do momentu, kiedy ryzyko przymrozków będzie znikome. Najlepiej odłożyć prace nad przesadzeniem stokrotek na stałe miejsce do czasu po 15 maja. Sadzonki uważane są za lepsze, jeśli chodzi o proces rozmnażania.
Jedną z najlepszych cech kwiatów jest bogactwo kolorów, które doskonale ozdabia okolicę i cieszy oczy. Kwiaty jednoznacznie kojarzą się z latem, wakacjami i urlopem. Urocze odmiany z gatunku osteospermum spodobają się każdemu, a wygodna uprawa jest w zasięgu możliwości każdego, zarówno posiadaczy ogrodów, jak i właścicieli niewielkich balkonów czy tarasów.
Na koniec warto jeszcze powiedzieć sobie parę słów o cenie stokrotki afrykańskiej. Ile kosztują gotowe sadzonki, a ile nasiona? Za same nasiona zapłacimy zaledwie kilka złotych. Najbardziej rzadkie odmiany mogą kosztować nas kilkanaście złotych. Gotowe sadzonki będą nieco droższe, ale nie dużo. Do jednych z najdroższych odmian należą te o fantazyjnych płatkach (na przykład Pink Whirls). Do kosztów zakupu rośliny trzeba doliczyć także koszta, z jakimi wiąże się pielęgnacja kwiatów. Konkretniej chodzi o zakup nawozu. Za paczkę nawozu uniwersalnego zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności jakiej firmy nawóz kupisz dla Twoich roślin. Nawet po doliczeniu kosztów zakupu nawozu i ziemi (która również nie przekroczy wartości kilkudziesięciu złotych), piękne i egzotyczne kwiaty nie wiążą się z dużym nakładem finansowym. Natomiast zdobiąc nasz ogród prezentują się naprawdę bezcennie.
Podobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco z informacjami na temat ogrodnictwa? Najlepsze meble ogrodowe i narzędzia ogrodnicze tylko na naszej stronie! Zapisz się do newslettera, a będziemy wysyłać na Twój adres e-mail wszystkie najciekawsze tematy!
Uwaga: Nasza strona korzysta z ciasteczek. Pliki cookies pozwalają dostosować wygląd strony i treści idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek. Więcej szczegółów na temat ciasteczek i przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych znajdziesz w polityce cookies.