Rodzaje smyczy dla psa – wybierz idealne rozwiązanie dla swojego podopiecznego

Kiedy myślimy o akcesoriach, z którymi kojarzy się posiadanie psa, z pewnością pierwszą rzeczą przychodzącą do głowy jest smycz. Istnieją różne ich rodzaje, nie każda sprawdza się tak samo dobrze w przypadku każdego psa. Chcąc zadbać o swojego podopiecznego, należy dobrać to akcesorium w taki sposób, aby odpowiadało jego charakterowi i budowie ciała. W poniższym tekście postaramy się przedstawić zalety i wady różnych rodzajów smyczy.

Rodzaje smyczy dla psa – najpopularniejsze modele

Zastanawiając się nad zakupem smyczy, stajemy dziś przed ogromnym wyborem różnorakich modeli. Cały czas największą popularnością cieszą się klasyczne smycze z karabińczykiem z jednej i z uchem do trzymania z drugiej strony. Sprawdzają się one dobrze podczas rekreacyjnych spacerów po mieście czy parkach, zapewniają dobrą kontrolę nad czworonogiem. Nie oznacza to jednak, że inne rodzaje smyczy dla psa są mniej godne uwagi. Smycz przepinana to również popularny wybór. Różni się od klasycznej tym, że ma dodatkowe zapięcia, dzięki którym można regulować jej długość. To świetne rozwiązanie, jeżeli podczas spaceru ze swoim pupilem przechadzasz się po różnych terenach. Na miejskim chodniku trzymasz go na krótkiej smyczy, a gdy wejdziesz do lasu możesz zwiększyć jej długość i pozwolić psu na większą swobodę. Coraz częściej można też zauważyć osoby posługujące się smyczami automatycznymi (nazywanymi też smyczami flexi), które pozwalają psom na dużą swobodę i znaczące oddalanie się od właściciela. Jest to dobre rozwiązanie dla aktywnych czworonogów. Mechanizm można zablokować w każdej chwili. Dzięki temu pies nie odejdzie za daleko.

Smycz dla szczeniaka – jaki rodzaj najlepszy?

Jeżeli chodzi o młode psy, które dopiero uczą się chodzić na smyczy, to najlepszym wyborem dla nich będą modele klasyczne. Krótka, nierozciągliwa smycz uczy psa chodzenia przy nodze właściciela i wyrabia w nim dobre nawyki. Jeżeli chcemy zapewnić psu więcej swobody, warto zdecydować się na wariant przepinany, gdzie możemy zmieniać długość smyczy w zależności od okoliczności. Wybierając odpowiednią smycz dla szczeniaka należy unikać smyczy typu flexi, gdyż mogą wyrobić w nim niepożądany nawyk ciągnięcia.

Smycz dla psa do biegania? Wybierz taką z amortyzatorem!

Oprócz standardowych rodzajów smyczy dla psa istnieją też przeznaczone typowo dla bardziej wymagających właścicieli psów. Jeżeli planujesz uprawiać ze swoim psem dogtrekking, koniecznie zaopatrz się w smycz z amortyzatorem. Pozwala ona psu na dużą swobodę ruchów i niweluje nieprzyjemne skutki szarpnięć, które mogą wystąpić podczas biegu. W połączeniu z pasem biodrowym taka smycz okaże się wygodnym rozwiązaniem zarówno dla psa, jak i właściciela. Z tego powodu idealnie nadaje się do wszelkich sportowych aktywności, w których towarzyszy nam czworonóg. Jeżeli zdecydowałeś się już jaka smycz najbardziej odpowiada potrzebom Twoim oraz Twojego psa, koniecznie odwiedź tiptop24.pl i zapoznaj się z pełną ofertą smyczy!