Styl architektoniczny domu a kolor dachu

Przy decydowaniu się na kolor dachu – klasyczną czerwień czy jeden z odcieni szarości, powinniśmy wziąć pod uwagę, w jakim stylu architektonicznym budujemy dom oraz jaka jest elewacja. Sprawdźmy, jak wybrać odpowiedni kolor zadaszenia, by projekt finalnie okazał się spójny i estetyczny dla oka.

Dach do domu w tradycyjnym stylu

Jeśli jesteśmy zwolennikami klasyki i chętnie jej hołdujemy, również przy projektowaniu i budowaniu swojego wymarzonego domu, możemy wybrać dach klasyczny – miedziany lub czerwony. To kolor kojarzony z budownictwem starszego typu. Taka paleta barw ma symbolizować ciepło domowego ogniska i być synonimem bezpieczeństwa. Pofalowany wzór dachówek w parze z czerwienią czy miedzią jest obecnie najczęściej spotykanym kolorem zadaszeń w przypadku domów jednorodzinnych w Polsce.

Dom w stylu nowoczesnym

Przeciwieństwem tradycyjnego jest nowoczesny styl architektoniczny. Jaki kolor zadaszenia będzie najlepszym wyborem dla domu nowoczesnego? W tym przypadku dach czerwony nie wchodzi w grę, a w jego miejsce wybierane są kolory z palety barw zimnych. Najlepiej gdyby była to czerń, srebro, grafit lub inne odcienie szarości. Jeśli chcemy nadać dotychczasowemu budynkowi mieszkalnemu nieco nowoczesnego charakteru, możemy zmienić kolor jego zadaszenia. Wystarczy w tym celu przeprowadzić malowanie dachu z blachy czy z blachodachówki lub dachówki ceramicznej.

Dom w stylu rustykalnym – jaki kolor dachu?

Nie brakuje zwolenników stylu rustykalnego – tak we wnętrzach, jak i w przypadku elewacji budynku. Najczęściej dachy domów w stylu rustykalnym kryte są blachodachówką w kolorze miedzi, brązu lub odcieniach zieleni.

Styl skandynawski – umiłowanie naturalnych elementów

W magazynach wnętrzarskich, które traktują o aranżacji wnętrz, wiele miejsca od lat poświęca się stylowi skandynawskiemu – prostemu, korespondującemu z naturalnymi  materiałami wykończeniowymi. Dom wybudowany w takim stylu powinien bazować na szarości i bieli – wraz z różnymi ich odcieniami, niezależnie od tego, czy chodzi o kolor dachu i elewacji – wizualizacja zewnętrznego projektu domu w stylu skandynawskim powinna uwzględniać zadaszenie wykonane np. z blachodachówki w kolorze szarym, z wyraźnym zaznaczeniem płaskiej konstrukcji.

Styl minimalistyczny – jaki kolor dachu?

Dla miłośników minimalizmu w zakresie aranżacji elewacji i dachu budynku przeznaczone są farby w kolorze czarnym lub innym ciemnym. Dach takiego obiektu może być wykonany z paneli dachowych lub blachy. Minimalizm wymusza, by w stylu architektonicznym domu nie było dodatkowych elementów zdobniczych – załomów muru, kolumn czy też lukarn, wolego oka i tym podobnych. Im prostsza konstrukcja zadaszenia, tym lepiej.

Kolor dachu w stylu śródziemnomorskim

Budując rezydencję w stylu śródziemnomorskim, można zdecydować się na dach w kolorze niebieskim, kontrastującym z bielą ścian zewnętrznych. Elewacja niebieska czy zielona wymaga wykonania pokrycia w odcieniach ciemnego brązu czy szarości.

Kolor elewacji a kolor dachu

Tradycyjny mur ceglany pozwala na dopasowanie do niego dachu w kolorze beżowym, żółtym lub brązowym. Z kolei żółta elewacja dobrze będzie wyglądać z dachem krytym dachówką w odcieniach brązu i czerwieni.