Taśmy i profile LED – jak wybrać odpowiednie?

Taśmy i profile LED — jak wybrać odpowiednie? 

Technologia oświetlenia LED już dawno wyprzedziła wszystkie stosowane wcześniej. Używanie innych żarówek po prostu się nie opłaca. Te LED zapewniają najwyższą jakość świecenia i są energooszczędne. Warto zastosować jednak nie tylko, jako główne źródło światła, ale i w formie ozdobnych taśm LED. 

Taśmy LED od kilku lat zyskują coraz większą popularność. I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ takie oświetlenie prezentuje się naprawdę efektownie. Wykorzystując je w sposób umiejętny, można stworzyć fantastyczną aranżację o niebanalnym charakterze i podkreślić wnętrze tak, by prezentowało się modnie i stylowo. Na rynku znajdziemy taśmy LED w różnych wariantach. Jak więc wybrać odpowiednią? Na co zwrócić szczególną uwagę przy jej zakupie?  

Zastosowanie profili i taśm LED

Taśma LED to produkt, który możemy wykorzystać na dziesiątki sposobów. Granicą jest tu właściwie jedynie nasza wyobraźnia. Taki rodzaj oświetlenia genialnie sprawdzi się zarówno w roli głównego i dodatkowego źródła światła, jak i po prostu jako ozdoba. Wszystko zależy od tego, jakie parametry oświetlenia wybierzemy oraz gdzie właściwie je zastosujemy. Najczęściej jednak taśma LED wykorzystywana jest we wnętrzach jako podświetlenie sufitu, podłogi lub mebli. I rzeczywiście doskonale się do tego sprawdza, ponieważ równocześnie stanowi świetną dekorację, ale jest też bardzo funkcjonalna. W ten sposób taśmą LED możemy podświetlić na przykład:

  • szafki i szuflady kuchenne
  • półki w garderobie
  • obrazy 
  • schody 
  • regały z książkami. 

Taśmy LED mają szerokie zastosowanie nie tylko w domowych wnętrzach. Bardzo często wykorzystuje się do aranżacji przestrzeni sklepowych i restauracyjnych, na przykład do podświetlania luster, witryn, czy też półek. 

Taśmy LED w profilach — praktyczne i stylowe rozwiązanie

Taśma LED sama w sobie nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Z tego też względu samodzielnie montuje się ją jedynie w miejscach niewidocznych, na przykład na większej wysokości, czy też pod meblami. Jeśli natomiast chcemy, by takie światło było lepiej wyeksponowane, ale jednocześnie zależy nam na dużej estetyce, przydatne okażą się nam z pewnością profile aluminiowe LED. 

Profil LED to nic innego, jak długa listwa, która pozwala zamaskować taśmę LED. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju ”obudowa”. Składa się ona przeważnie z dwóch elementów, czyli głęboką listwę, do której umieszcza się taśmę oraz płaską, stanowiącą zamknięcie i estetyczne wykończenie całej konstrukcji. Profile dostępne są w różnych rozmiarach i długościach. Duży wybór znajdziemy na przykład na https://sklep.neonica.pl/profile-led.

Prócz samych walorów estetycznych jest kilka innych powodów, dla których warto wykorzystać profil aluminiowy w montażu taśm LED. Pierwszym jest bezpieczeństwo. Listwa LED chroni taśmę przed czynnikami zewnętrznymi i wilgocią. Warto więc ją zastosować przede wszystkim w łazience i kuchni. Przy okazji ochrony, warto wspomnieć, że profil przedłuża też żywotność taśm LED. Dużym atutem profilu aluminiowego jest też to, że pozwala na montaż oświetlenia pod dowolny kątem. Prócz tego sprawia też, że światło, jakie generują diody, staje się bardziej jednolite. 

Na co zwrócić uwagę wybierając taśmy i profile LED?

Wybór wśród taśm LED jest obecnie bardzo duży. Produkty różnią się między sobą wieloma parametrami i występują w wielu wariantach. Dlatego też, jeśli planujemy zakup takiego oświetlenia, powinniśmy wziąć przy tym pod uwagę kilka istotnych kwestii. Na pewno musimy dobrze przemyśleć dobór barwy takiego oświetlenia. Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach, a do wyboru mamy 3 główne rodzaje, czyli:

  • światło ciepłe — do 3500 K
  • światło neutralne — od 4000 K do 4500 K
  • światło zimne — od 5000 K 

Dużą popularnością cieszą się także kolorowe diody LED. Najczęściej stosuje się je w podświetlaniu sufitu. Możemy też pójść na kompromis i wybrać taśmę, która umożliwia zmianę kolorów. 

Taśmy LED występują w wielu długościach. Oczywiście wraz z nią, rośnie także cena. Dlatego przed zakupami koniecznie zmierzmy, ile taśmy potrzebujemy i dodajmy do tego kilka zapasowych centymetrów. Warto mieć na uwadze, że taśmy można bez problemu skracać i ze sobą łączyć, co zapewnia dużą elastyczność. Bardzo ważnym czynnikiem wyboru, jest także ilość diod umieszczonych na taśmie. Im większe będzie ich zagęszczenie, tym bardziej równomierne będzie też samo oświetlenie. 

Gdzie kupić taśmy i profile LED? 

Taśmy LED są obecnie bardzo popularne. Duże zapotrzebowanie na tego typu produkty sprawiło, że obecnie można kupić je często nawet w dyskontach. Warto pamiętać jednak, że tak samo, jak w przypadku żarówek, tak i tutaj kluczowa jest jakość produktu. Jeśli chcemy, by taśmy LED świeciły równo, mocno i długo, wybierajmy jedynie te od sprawdzonych producentów. Najlepiej skorzystać w tym celu ze sklepu internetowego https://sklep.neonica.pl/neonica-tasma-led-edison-5630-300. Bardzo zróżnicowany asortyment pozwoli nam bowiem wybrać dokładnie takie oświetlenie, jakie jest nam potrzebne.