Wykończenie wnętrz budynku – jakie drzwi wybrać i o czym pamiętać?

Budowa domu lub urządzenie mieszkania składa się z wielu nieraz żmudnych i kosztownych etapów. Jednym z nich jest wybór drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, który pod warunkiem posiadania odpowiedniej wiedzy i przygotowania można skrócić. Jakie skrzydła drzwiowe wybrać w przypadku konkretnej aranżacji? Sprawdź!

Wybór drzwi to ten etap budowy domu lub aranżacji mieszkania, który zwiastuje zakończenie prac inwestorskich. Jest to również jeden z ostatnich zwiastunów tego, że już tylko zakup mebli dzieli nas od zamieszkania w konkretnym miejscu. Nie oznacza to jednak wcale tego, że wybór konkretnych skrzydeł drzwiowych obędzie się zawsze bez bolesnych pomyłek i doświadczeń, o których szybko chcielibyśmy zapomnieć. Jakie drzwi wybrać, o jakich parametrach pamiętać i wreszcie, jak dopasować je do konkretnej aranżacji?

Drzwi w naszym domu, dlaczego tak ważne? Podstawowa funkcjonalność

Drzwi mogą mieć różną postać i kolorystykę. Nie zawsze prezentują się tak samo, bo różnorodność w ofercie wielu producentów pozwala na zakup bardzo oryginalnych modeli. Nie ma to jednak większego wpływu na to, że każdy rodzaj drzwi kupujemy zwykle w jednym celu: przede wszystkim po to, by konkretnemu pomieszczeniu nadać funkcję określoną w projekcie.

Trudno wyobrazić sobie bowiem łazienkę bez drzwi, czy sypialnię bez porządnego wykończenia stolarką drzwiową. W przypadku pozostawienia tych wnętrz w wersji otwartej narazilibyśmy swój dom na nieprzystosowanie do wykonywania codziennych obowiązków.

Drzwi są zatem tym elementem wykończenia wnętrz domu, o którym raz, że nie możemy zapomnieć, a dwa, którego kosztu zakupu nie uda nam się wyeliminować z obowiązkowej listy budowy. Dobrze jest zatem zastanowić się nad wyborem skrzydła funkcjonalnego, wygodnego i pasującego do konkretnej aranżacji.

Jak kupić drzwi, by pasowały do konkretnej wnęki?

Zwykle sprzedawcy tuż przed złożeniem konkretnego zamówienia deklarują możliwość przyjazdu do konkretnego domu oraz wymierzenia poszczególnych wnęk drzwiowych w celu wyeliminowania pomyłek odnoszących się do wyboru konkretnego modelu drzwi. 

Jeśli takiej możliwości nie ma to spora odpowiedzialność przypada nam, czyli inwestorom chcącym zakupić odpowiedni model drzwi. Aby nie popełnić gafy i kupić odpowiednie skrzydło należy wymierzyć każdą z wnęk drzwiowych i takie wymiary podać sprzedawcy. Na tej podstawie dopasuje on ościeżnicę regulowaną oraz wysokość i szerokość drzwi. Regulacja ościeżnicy, która zazwyczaj odnosi się do -+10 cm umożliwi wpasowanie opaski w nawet nietypowej wielkości wnękę. 

Warto pamiętać, że standardowe wymiary drzwi to 80×200 cm lub 90×200 cm. Przypilnuj zatem swojego fachowca, by wykonana wnęka była przybliżoną wersją właśnie tych wymiarów. 

Zakup drzwi pod określone wymiarowanie to jedno, drugą bardzo ważną kwestią będzie także kierunek otwierania skrzydła. Stań przed każdą przygotowaną wnęką i wyobraź sobie, że otwierasz drzwi, a następnie wybierz, czy bardziej optymalną będzie pod tym względem strona lewa, czy prawa. Podczas dokonywania wyboru kierunku otwierania, weź także pod uwagę przyszłą zabudowę konkretnego wnętrza. Np. jeśli wybierasz stronę lewą otwierania skrzydła to czy przypadkiem drzwi nie będą uderzały o założoną w konkretnym projekcie szafę.

Już wiesz, jakie parametry wziąć pod uwagę podczas wyboru skrzydła drzwiowego? Pomyśl o funkcji dekoracyjnej.

Drzwi, a aranżacja wnętrza, czyli jaki model wybrać?

Czy drzwi mogą popsuć konkretną aranżację wnętrza? Niestety tak. Bo to często właśnie one, tuż obok wykończenia podłogi stanowią podstawę wybranej koncepcji. Czy wiesz, kiedy wybrać drzwi ciemniejsze, a kiedy wykonane z bielonego drewna lub okładziny?

Białe drzwi to idealny element wykończenia tych pomieszczeń, które nawiązują do stylu skandynawskiego. Pełnią w nim nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również rozświetlają nieduże przestrzenie nadając im wyjątkowo subtelnego wyrazu. Jasne drzwi mogą również optycznie powiększyć przestrzeń małego mieszkania w bloku. Pamiętaj o tym, jeśli to właśnie taki cel przyświecał przeprowadzanemu remontowi.

Drzwi z naturalnego drewna i właśnie w takiej kolorystyce? Oczywiście, że tak. To dobry pomysł na aranżację wnętrz w stylu klasycznym, w którym będą dominowały naturalne meble przygotowane chociażby z drewna dębowego. Piękne i luksusowe drewno to domena wnętrz eleganckich i o uniwersalnym zacięciu.

Nie wiesz, jaki model wykończenia drzwi wybrać? Jedno jest pewne. Dokonaj przemyślanego zakupu poprzedzonego analizą konkretnego projektu. Jedne drzwi posłużą Ci bowiem na wiele lat praktycznego użytkowania!