Zakup okien – na co zwrócić uwagę?

Stolarka otworowa powinna być funkcjonalna oraz w pełni dopasowana do elewacji budynku. Jak wybrać okna do mieszkania lub domu? W pierwszej kolejności warto określić, jaki materiał najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Poza względami estetycznymi znaczenie mają właściwości użytkowe. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu nowych okien do domu? Najważniejsze są parametry termoizolacyjne i akustyczne. Nie można też zapominać o bezpieczeństwie czy komforcie użytkowania. Podpowiadamy, w jakie produkty warto zainwestować i które z nich sprawdzą się w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych.

Jak wybrać okna do domu?

Odpowiednio dobrana stolarka okienna zapewni wysoką izolacyjność cieplną i dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Na polskim rynku dostępne są obecnie okna wykonane z trzech materiałów, takich jak: drewno, aluminium oraz PCV. Modele drewniane idealnie się sprawdzą zwłaszcza w domach poddawanych renowacji. Są wciąż popularne, ale trzeba je regularnie pielęgnować w trakcie użytkowania. Okna aluminiowe cechuje wytrzymałość, lekkość i stabilność. Najczęściej znajdują zastosowanie w biurowcach oraz nowoczesnych domach.

 

Uniwersalnym wyborem są okna PCV, które można z łatwością dopasować do każdej elewacji budynku mieszkalnego. Dużą wytrzymałością charakteryzują się szczególnie profile klasy A, wyposażone w grubsze ścianki zewnętrzne i dodatkowe wzmocnienia ze stali. Dobrej jakości okna PCV są wyjątkowo odporne na zmiany temperatur, obciążenie wiatrem czy zmienne warunki atmosferyczne. WIele konstrukcji wykonanych z polichlorku winylu posiada także zabezpieczenia, które utrudniają intruzom wtargnięcie do środka.

 

Parametry okna – na co zwrócić uwagę?

  • Współczynnik przenikania ciepła, którego wartość powinna wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K. Im niższy jest wskaźnik, tym lepsza ochrona cieplna. Szczelne okna stanowią zabezpieczenie zarówno przed niekontrolowanymi przewiewami powietrza, jak i przenikaniem wody opadowej podczas ulewnego deszczu oraz silnego wiatru.
  • Rodzaj pakietu szybowego, który wpływa na bilans energetyczny domu lub mieszkania. Choć standardem na rynku są okna dwuszybowe, warto zainwestować w szyby z potrójnym oszkleniem i pokryte powłoką niskoemisyjną.
  • Klasa odporności na włamania – im wyższa, tym lepsza ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Najbardziej polecane są kl. RC3-RC4. Na polskim rynku można znaleźć okna z zabezpieczeniami antywłamaniowymi na całym obwodzie i okuciami znanej marki Winkhaus.
  • Współczynnik izolacyjności akustycznej, który wyrażany jest w decybelach. Największym zainteresowaniem cieszą się okna o wartości Rw powyżej 32 dB. W domach i mieszkaniach położonych w bliskiej odległości od torów kolejowych czy lotniska sprawdzą się zwłaszcza modele o współczynniku izolacyjności akustycznej powyżej 45 dB.

 

Polecane okna do domu energooszczędnego

Na szczególne wyróżnienie zasługuje oferta firmy Domel. Renomowany producent stolarki otworowej posiada w sprzedaży szeroki wybór okien energooszczędnych i innowacyjnych. Oferowane modele doskonale wpisują się w wymogi budownictwa pasywnego. Do polecanych produktów można zaliczyć m.in. Energetic czy Energetic Silent. Obie konstrukcje bazują na sześciokomorowym systemie profili o szerokości zabudowy 82,5 mm. Dodatkowo zostały wyposażone w kształtownik wzmocnienia, który tworzy w ramie siódmą komorę.

 

Jak wybrać dobre okna do domu? Cena nie powinna być czynnikiem przesądzającym o naszym wyborze. Istotne znaczenie mają parametry techniczne, między innymi właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Największym powodzeniem cieszą się okna PCV o niskim współczynniku przenikania ciepła, z trzyszybowym pakietem oraz ciepłymi ramkami obniżającymi ryzyko skraplania się pary wodnej. Popularne są duże przeszklenia i bardzo wąskie profile okienne. Przed zakupem okien do domu warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, które znajdują się w karcie produktu.