Kwiaty cebulowe to prawdziwa ozdoba przydomowych ogródków. Bez nich nie sposób wyobrazić sobie efektowne rabaty. Aby cieszyć się ukwieconym ogródkiem wystarczy zastosować kilka prostych trików podczas sadzenia cebul. Oto garść porad!
Kiedy sadzić cebule kwiatowe – wiosną czy jesienią?
Jeżeli jesteś na etapie planowania ogródka zapewne zastanawiasz się jaka jest najlepsza pora na ulokowanie cebul w ziemi. Praktyka pokazuje, że jest to możliwe zarówno wiosną jak i jesienią – wszystko zależy od odmiany roślin, którymi chcesz ozdobić swój ogród.
Można przyjąć tutaj uproszczoną regułę – cebulki kwiatowe, które rozkwitają w pełnej krasie na wiosnę (tulipany, krokusy) należy sadzić jesienią. Są odporne na zimowe przymrozki jednak potrzebują czasu, aby ukorzenić się przed nadejściem zimy. W efekcie wraz z rozpoczęciem sezonu wegetatywnego zaczną kiełkować ku słońcu.
W okresie wiosennym z kolei sadzimy te rośliny, które wypuszczają kwiaty w trakcie lata – mowa tu np. o mieczykach i innych gatunkach, które pochodzą z tropików i przez to nie przetrwałyby zimy. Aby zadbać o cebulki tych kwiatów wystarczy wykopać je wraz ze schyłkiem lata i przechowywać do nadejścia kolejnej wiosny.
Jak sadzić cebulki kwiatowe?
Prawidłowe umieszczenie cebulek w podłożu to jeden z elementów, który przybliży Cię do urzeczywistnienia marzeń o bujnie ukwieconym ogrodzie. Jak zatem do tego przystąpić? Jakie triki sprawią, że wraz z nadejściem wiosny będziesz cieszyć się z dorodnych kwiatów?
Prawidłowe przystosowanie stanowiska to podstawa!
Pierwszy etap dotyczy przygotowania podłoża. Polega to na pozbyciu się chwastów i patyków oraz pozostałości korzeni po innych roślinach. Po spulchnieniu podłoża w niektórych przypadkach zaleca się wzbogacenie go np. o kompost.
Po wykopaniu dołków należy skierować cebulki kwiatowe czubkiem ku górze. Powinny być umieszczone na głębokości, która odpowiada trzem wysokościom posiadanych cebulek. Przykładowo te większe okazy o średnicy ok. 5 cm zaleca się zasadzić na głębokości 15 m.
Warto też zapewnić im odpowiednią ilość miejsca – wraz z upływem czasu będą się rozrastać. W przypadku dużych cebulek sugerowane odległości powinny wynosić od ok. 10 do 20 cm, z kolei w przypadku mniejszych – od 4 do 7 cm. Końcowy etap stanowi zasypanie cebul ziemią i dokładne uklepanie. Hojne podlanie pomoże im się ukorzenić.
Przydatna wskazówka: sięgnij po koszyczki do cebul
W okresie jesienno-zimowym może dojść do “magicznego” zniknięcia cebulek. Warto wiedzieć, że to nie czary, a działanie szkodników! Takie cebulki mogą stanowić apetyczny kąsek dla stworzeń żyjących w ziemi – jak krety czy nornice.
Aby uniknąć przykrego rozczarowania wiosną warto zapobiegawczo sięgnąć po specjalne ażurowe koszyczki, w których umieszcza się cebulki kwiatowe przed ulokowaniem ich w ziemi. Dzięki temu będą ochronione przed niepowołanymi intruzami. To jednak nie koniec zalet tego rozwiązania – takie pojemniczki ułatwią także pracę w ogrodzie podczas wykopywania cebulek.
Po umieszczeniu ich w ziemi warto oznaczyć to miejsce, aby uniknąć intensywnego udeptywania tego obszaru oraz przypadkowego przekopania ziemi w okresie wiosennym.
Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie kwiatów cebulowych?
Większość gatunków spośród kwiatów cebulowych jest relatywnie łatwa w uprawie. Podstawą jest tutaj wybór odpowiedniego stanowiska – niektóre odmiany preferują mocno słoneczne miejsca, a inne – bardziej zacienione.
Drugi aspekt pozwalający na satysfakcjonujący rozkwit roślin dotyczy właśnie pory sadzenia oraz odpowiedniego podłoża. Każda roślina wykazuje indywidualne preferencje dotyczące gleby, nawożenia oraz podlewania.
Jeżeli chcesz poznać dobre praktyki dotyczące uprawy konkretnego gatunku – odwiedź stronę sklepu https://cebule-kwiatowe.pl/. W sekcji “Blog” znajdziesz szereg praktycznych porad, które nie tylko przybliżą Ci konkretne gatunki kwiatów cebulowych, po które warto sięgnąć, ale i wyposażą w wiedzę dotyczącą pielęgnacji wybranych roślin. Możesz tam także zaopatrzeć się w zdrowe i dorodne cebulki kwiatowe, które uświetnią Twój ogródek.
Podłoże dla cebulek kwiatowych
Cebulki kwiatów najlepiej odnajdują się w żyznej i lekkiej glebie, która będzie umiarkowanie wilgotna. Podłoże wilgotne, ciężkie i zbite nie jest zalecane w przypadku omawianych roślin. Nadmiar wilgoci mógłby bowiem doprowadzić do gnicia cebul.
W zasadzie mogą odnaleźć się w każdej glebie, o ile będzie ona w stanie odprowadzać wodę. Oczywiste jest zatem to, że ulokowanie cebul w miejscu stale narażonym na nadmiar wody (np. stanowisko pod rynną) nie będzie dobrym miejscem.
Powyższy poradnik stanowi podstawowe kompendium wiedzy, dzięki któremu zaanektowanie swojego ogródka na piękną i kwiecistą oazę powinno stać się bajecznie proste! Nie zwlekaj – wybierz najładniejsze gatunki do swojego ogrodu i ciesz się efektami wraz z nadejściem wiosny!