Starając się o kredyt lub pożyczkę na pewno spotkasz się z pojęciem BIK. Chociaż skrót ten wielu osobom kojarzy się negatywnie, to warto wiedzieć, że w BIK znajdują się również pozytywne wpisy. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest BIK oraz czy możliwe jest jego czyszczenie
BIK – co to jest i jak można trafić do tego rejestru?
BIK to skrót oznaczający Biuro Informacji Kredytowej. Jest to ogromny rejestr, w którym znajdują się dane dotyczące zdolności kredytowej klientów banków oraz innych instytucji finansowych. Został założony po to, aby ułatwić ocenę wypłacalności pożyczkobiorców i zminimalizować ryzyko związane z tym, że nie uregulują oni swoich zobowiązań w terminie.
W jaki sposób można trafić do BIK-u? Jeśli w przeszłości wziąłeś kredyt lub kupiłeś coś na raty, to automatycznie zostałeś umieszczony w systemie Biura Informacji Kredytowej. Dzieje się tak dlatego, że w bazie danych BIK zamieszczane są wszystkie informacje dotyczące udzielonych pożyczek. Każda osoba, która podpisuje umowę z bankiem, ma zakładany specjalny profil, na którym zamieszczane będą dokładne dane dotyczące wysokości udzielonych jej kredytów wraz z odsetkami oraz harmonogramem poszczególnych rat.
„Wbrew pozorom nie jest to zła informacja – BIK to nie tylko rejestr dłużników, lecz system wskazujący bankom i innym instytucjom z sektora finansowego osoby godne zaufania. Jeśli regularnie spłacasz swoje zobowiązania, to zostanie to odnotowane właśnie w BIK. Dzięki temu zwiększy się Twoja zdolność kredytowa (scoring), a to pozytywnie wpłynie na decyzję dotyczącą przyznania Ci w przyszłości kolejnej pożyczki” – wyjaśnia ekspert z Aasa dla Biznesu.
Jest to szczególnie ważne dla osób, które starają się o kredyty lub pożyczki na duże kwoty. Dodatkowo, dzięki dobrej zdolności kredytowej pożyczkodawca będzie w stanie zaoferować Ci kredyt na dogodniejszych warunkach. Jak sprawdzić swój scoring? W tym celu powinieneś wygenerować specjalny raport BIK. Znajdziesz w nim historię spłat Twoich poprzednich zobowiązań finansowych oraz zapytania odnotowane w systemie BIG InfoMonitor.
Kolejną zaletą BIK, jest możliwość wczesnego wykrycia próby wyłudzenia pieniędzy. Niektóre instytucje finansowe do udzielenia pożyczki wymagają tylko numeru PESEL oraz kilku informacji zawartych w dowodzie osobistym. Niestety, cyberprzestępcy potrafią nielegalnie uzyskać dostęp do takich danych. Gdy tylko im się to uda, to natychmiast próbują pożyczyć w Twoim imieniu pieniądze. Jeśli ich atak zakończy się sukcesem, to Ty dowiesz się o tym dopiero w momencie, w którym do Twojego mieszkania zapuka listonosz z wezwaniem do uregulowania zaciągniętego kredytu.
BIK pozwala na wczesne wykrycie próby oszustwa i powiadomienie odpowiednich służb. Po zarejestrowaniu się w systemie Biura Informacji Kredytowej automatycznie otrzymasz powiadomienie SMS i e-mail w momencie, w którym ktoś będzie próbował wziąć na Ciebie kredyt lub pożyczkę.
BIK a inne bazy dłużników
Banki i firmy pożyczkowe weryfikujące swoich klientów korzystają z wielu różnych baz zawierających informacje o osobach niespłacających swoich zobowiązań finansowych. Do najpopularniejszych systemów tego rodzaju należą między innymi:
- KRD – Krajowy Rejestr Długów
- BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej
- BIK – Biuro Informacji Kredytowej
- RDN – Rejestr Dłużników Niewypłacalnych
Chociaż z zasady wszystkie z powyższych baz danych pełnią podobną funkcję, to można pomiędzy nimi znaleźć pewne różnice. Przykładowo KRD skupia się głównie na długach dotyczących stałych opłat lub subskrypcji takich jak abonament telefoniczny, czy rachunek za prąd. Krajowy Rejestr Dłużników zbiera też informacje o zaległościach dotyczących kredytów. Zgłaszane do niego są również informacje o należnościach względem państwa. Jeśli dostałeś kiedyś mandat i jeszcze go nie zapłaciłeś, to zapewne w KRD widnieje Twoje nazwisko.
Jak trafić do Krajowego Rejestru Dłużników? Podstawowym wymaganiem jest to, że dług musi wynosić co najmniej 200 złotych (500 zł w przypadku firm), a okres zalegania płatności przynajmniej 60 dni kalendarzowych.
W przeciwieństwie do KRD Biuro Informacji Kredytowej skoncentrowane jest głównie wokół zaciągniętych kredytów i pożyczek. Do bazy BIK pożyczkobiorca trafia automatycznie, nawet jeśli regularnie spłaca swoje zobowiązania finansowe względem wierzycieli.
Jak wyczyścić BIK?
Osoby, które w przeszłości posiadały długi, chcą pozbyć się piętnującego ich stygmatu w postaci negatywnego wpisu. Niestety, wykreślenie z bazy dłużników BIK tak naprawdę nie jest możliwe. Likwidację negatywnego wpisu możesz uzyskać tylko wtedy, kiedy został on tam błędnie umieszczony. Nie oznacza to, że jednak nie możesz poprawić swojej oceny kredytowej.
Czynnością, która pomoże Ci zwiększyć Twój scoring, jest uregulowanie wszystkich zaległości finansowych i całkowite spłacenie długów. Bank, który zobaczy, że bierzesz odpowiedzialność za swoje zobowiązania, może przychylniej rozpatrzyć udzielenie Ci kolejnej pożyczki.
Jak uniknąć negatywnych wpisów w bazie BIK?
„Główną zasadą jest regularne spłacanie rat pożyczek i kredytów. Każde uregulowanie zaległości w terminie zostanie odnotowane w BIK, co pokaże wierzycielom, że poważnie podchodzisz do swoich zobowiązań finansowych” – radzi specjalista z aasa.
Pamiętaj również, aby nie zadłużać się bez potrzeby. Pożyczaj tylko tyle pieniędzy, ile faktycznie jesteś w stanie spłacić. Uważaj też na karty kredytowe oraz kupowanie urządzeń na raty. Chociaż kilkaset złotych w ciągu miesiąca wydaje się niegroźną sumą, to w praktyce życie płata różne figle, a jeden dług może prowadzić do spirali kolejnych.