Brama rolowana z drzwiami – czy warto?

Jeśli brama w budynkach przemysłowych lub użyteczności publicznej ma być solidna i bezpieczna, a dodatkowo powinna pozwalać na ruch zarówno pojazdów, jak i ludzi, warto wybrać model bramy rolowanej z drzwiami. Dlaczego?

 

Brama rolowana – konstrukcja idealna dla budynków przemysłowych

Brama rolowana jest najbardziej nowoczesnym i odpowiednim produktem do użytku komunikacyjnego i towarowego w budynkach przemysłowych, halach, magazynach lub rampach sklepów wielkogabarytowych, gdzie jest rozładowywany towar.

 

Dzięki nowoczesnym systemom i konstrukcjom brama rolowana z drzwiami zapewnia:

  • zachowanie dużej ilości miejsca z zewnątrz i wewnątrz budynku. Okno komunikacyjne, przez które mają wjeżdżać samochody ciężarowe, jest dużych rozmiarów. Dla tak dużej powierzchni nie byłoby możliwości zastosowania tradycyjnej bramy uchylnej;
  • bezpieczeństwo dla samochodów, pojazdów, pracowników lub przemieszczających się ludzi, dzięki nowoczesnym czujnikom zabezpieczającym przed niekontrolowanym zamknięciem;
  • skuteczną barierę antywłamaniową i ochronę mienia, maszyn lub samochodów;
  • możliwość zastosowania do wszystkich celów, ponieważ brama może mieć niestandardowe, duże wymiary;
  • możliwość wykorzystania jednego okna komunikacyjnego do ruchu samochodów bądź przemieszczania się pracowników/klientów przez drzwi ulokowane w bramie;
  • ciekawy i nowoczesny design.

 

Brama rolowana z drzwiami – zastosowanie

We wszystkich gałęziach przemysłu, brama rolowana z drzwiami może być estetycznym i wygodnym źródłem komunikacyjnym dla każdej wielkości pojazdów, a także przemieszczających się ludzi.

Budowle wielu branż każdego dnia zaopatrują swoje siedziby w towary, wypuszczają własne produkty w trasę, magazynują lub przechowują surowce. Brama wjazdowa, oprócz właściwej funkcji, jaką jest wygodny przejazd, musi także chronić mienie firmy lub skutecznie oddzielać strefy przedsiębiorstwa.

 

Brama rolowana z drzwiami może być wykorzystywana:

  • na myjniach samochodowych samoczyszczących – klient, za którym zamknęła się brama, może spokojnie opuścić pomieszczenie, wychodząc drzwiami;
  • w działach logistycznych lub zaopatrzeniowych hal produkcyjnych bądź magazynów – brama rolowana może być wygodną i nowoczesną drogą komunikacyjną podjeżdżających samochodów, ale może być też zamknięta i stanowić szybkie źródło wejścia i wyjścia pracowników;
  • w warsztatach lub serwisach samochodowych, gdzie klienci, którzy parkują swoje pojazdy, mogą bezpiecznie wyjść drzwiami bramy.

 

Brama rolowana – zasada działania

Ogromny otwór wejściowy w budynkach przemysłowych, halach lub warsztatach, na szczęście nie wymaga zastosowania dużego skrzydła bramy.

Mechanizm nowoczesnej bramy rolowanej opiera się na dyskretnych profilach, które działają na zasadzie rolety okiennej. Prosta, ale bardzo skuteczna i wytrzymała konstrukcja. Na czym dokładnie polega?

Podłużne profile, które budują kurtynę bramy są wypełnione pianą poliuretanową, dzięki czemu zapewniają odpowiednie wygłuszenie i barierę termiczną. Listwy, które połączone są z sobą zaczepami, w trakcie otwarcia lub zamknięcia, płynnie nawijają się na wałek, który jest podwieszony pod sufitem garażu. Konstrukcja nie zabiera zatem miejsca, jest wygodna i kompaktowa.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć zasięg zastosowania bramy rolowanej, producenci zdecydowali się na produkcję modeli, które są wyposażone w drzwi dla ruchu pieszych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest udostępnienie jednego otworu komunikacyjnego dla przemieszczających się ludzi i pojazdów w miejscach, gdzie jest na to potrzeba. Czy wszystkie z drzwiami są takie same? Jeśli nie, to jaki model wybrać?

 

Bramy rolowane z drzwiami – nieocieplane, jednościenne

Można bezpiecznie odgrodzić powierzchnię użytkową lokalu, stosując bramę rolowaną o profilach perforowanych. Jej zadaniem nie jest ocieplenie, lecz skuteczne oddzielenie się i zabezpieczenie przed kradzieżą, dlatego ten typ bramy jest stosowany do użytku wewnętrznego.

Lamele bram jednościennych mogą być wyposażone w drzwi, dzięki czemu okno komunikacyjne może być zamknięte, nie blokując jednocześnie wejścia lub wyjścia. Tego typu rozwiązania są chętnie stosowane w butikach galerii handlowych, kantorach, ale też jako odgrodzenie stref w halach magazynowych.

 

Wśród wersji bram rolowanych jednościennych można znaleźć:

  • modele tradycyjne, gdzie profile aluminiowe osiągają grubość od 1 do 1,25 mm; a ocynkowane od 0,75 do 1 mm;
  • modele wzbogacone o laminat lub lakier, które wzbogacają bramę pod względem estetycznym. W tych modelach ograniczeniem jest wielkość skrzydła, która dla aluminium wynosi 6000 x 5000 mm, a dla stali 4500 x 4500 mm;
  • modele stalowe o lamelach performowanych, czyli pokryte mikrootworami, które skutecznie przepuszczają do 25% powietrza, a więc są skuteczną barierą przed nieprzyjemnymi lub toksycznymi zapachami.

Do wszystkich rodzajów bram możliwe jest dopasowanie tego samego typu drzwi, które są wykonane z identycznego materiału (stal, aluminium) oraz profili i wykończeń, dzięki czemu całość wygląda spójnie i estetycznie.

 

Brama rolowana z drzwiami – ocieplana, dwuścienna

W zależności od wyboru szerokości profili mogą decydować o termoizolacji pomieszczenia. Im szerszy profil, tym mniej elementów do złączenia, a tym samym mniej ubytków ciepła. Ta funkcja jest szeroko wykorzystywana w przemyśle, ale również indywidualnych inwestycjach.

 

Profile dwuścienne prezentują następujące modele:

  • aluminiowe, których skrzydło może osiągać szerokość do 12 metrów, przez co mogą być wykorzystywane w celach przemysłowych do zamontowania w drogach komunikacyjnych pojazdów wielkogabarytowych. Dzięki dodatkowo zamontowanym drzwiom w skrzydle bramy, możliwe jest uzyskanie dyskretnego wyjścia dla ludzi;
  • powierzchnie specjalne, które wykorzystują dodatkowo kolor lub imitację faktur, typu drewno. Dzięki temu brama przemysłowa może wyglądać estetycznie i wyróżniać się oryginalnym designem. Ten typ bramy jest montowany szczególnie w budowlach o charakterze nowoczesnego budownictwa;
  • profile wyposażone w oszklenia, które są bardzo popularne i funkcjonalne. Szklane elementy wprowadzają dodatkowy walor estetyczny, a jednocześnie, przy zamkniętej bramie, dostarczają dodatkowego światła do wnętrza pomieszczenia, magazynu lub hali.