Ekspres do kawy – jaki wybrać do domowego użytku?

Uwielbiasz kremowe cappuccino? A może wolisz intensywne i aromatyczne espresso? W zależności od tego, jaką kawę pijasz najczęściej, wybierz najlepszy dla siebie ekspres. Poniżej krótki przegląd różnych rodzajów ekspresów do kawy.

Jaki ekspres do kawy?

Do wyboru masz 4 urządzenia do zaparzania kawy, a w tym:

  • ekspresy przelewowe
  • ekspresy kapsułkowe
  • ekspresy ciśnieniowe kolbowe (inaczej nazywane też półautomatycznymi)
  • ekspresy ciśnieniowe automatyczne (czasami określane też jako „od ziarna do filiżanki” – ang. „bean-to-cup”)

Każdy z kawowych sprzętów charakteryzuje się nieco innymi właściwościami i funkcjami. Kiedy zdecydować się na ekspres przelewowy? A może wybrać urządzenie ciśnieniowe? Poniższe opisy pomogą Ci zdecydować, jaki ekspres do kawy wybrać dla siebie.

Ekspres przelewowy

Prosty i stosunkowo niedrogi ekspres serwujący czarną kawę o dużej zawartości kofeiny. Woda podgrzana do odpowiedniej temperatury przesącza się przez zmieloną kawę w filtrze, a gotowy napar spływa do dzbanka. Zbiornik na kawę znajduje się na podgrzewanej płytce, dzięki czemu napój pozostaje ciepły aż do wyłączenia ekspresu.

Dlaczego zdecydować się na ekspres przelewowy?

Taki rodzaj ekspresu świetnie sprawdzi się w dużej rodzinie. Jeśli pijasz kilka filiżanek kawy jedna po drugiej lub często kogoś u siebie gościsz, taki sprzęt ułatwi Ci przyrządzanie kawowych napojów. W ekspresie przelewowym w prosty sposób zaparzysz klasyczną czarną kawę americano.

Ile filiżanek kawy przygotujesz w ekspresie przelewowym?

W zależności od pojemności dzbanka może to być nawet 10 dużych kaw. Wprost idealne na energetyczny poranek w licznej rodzinie.

Jakiej kawy używa się w ekspresie przelewowym?

Większość ekspresów przelewowych nie ma wbudowanego młynka. Do filtra wsypujesz więc kawę mieloną. Jeśli wybierzesz urządzenie z młynkiem, możesz użyć kawy ziarnistej lub mielonej.

Jak smakuje kawa z ekspresu przelewowego?

W tej metodzie parzenia zmielona kawa ma dłuższy kontakt z wodą niż kawa w ekspresie ciśnieniowym. Dlatego też napar nie jest mocno skoncentrowany. Czarny napój ma delikatny i przyjemny smak, uzupełniony łagodną kwasowością.

Ekspres kapsułkowy

Wygodne w obsłudze urządzenie, z którego kawa za każdym razem smakuje tak samo. Wystarczy włożyć do niego kapsułkę z wybranym przez siebie napojem i wcisnąć przycisk. Gotowe! Filiżanka przepysznego napoju w kilka sekund.

Dlaczego wybrać ekspres kapsułkowy?

To, jaki ekspres do kawy wybierzesz, zależy w dużej mierze od zasobności Twojego portfela. Ekspres kapsułkowy jest sprzętem bardzo wygodnym, jednak kosztownym. Do jego zalet należy to, że dosłownie w kilka sekund i bez żadnego bałaganu przygotujesz aromatyczną kawę. Wolisz herbatę, a od czasu do czasu przychodzi Ci ochota na gorącą czekoladę? W ekspresie kapsułkowym możesz mieć taki napój, jakiego tylko zapragniesz. Wystarczy, że kupisz dedykowane do sprzętu kapsułki i gotowe!

Ile rodzajów napojów przygotuje ekspres kapsułkowy?

Zależy to od producenta. Jedni mają w swojej ofercie 24, inni około 30, a jeszcze inni nawet ponad 35 napojów.  

Jaki jest koszt jednego napoju?

Cena za jedną kapsułkę waha się od 2 do 4 zł. Najdroższe są kawy selekcjonowane i specjalne mieszanki.

Czytaj też: Łatwy w obsłudze ekspres do kawy – jaki wybrać?

Ekspres kolbowy

Sprzęt dla każdego miłośnika parzenia kawy. Do jego obsługi niezbędne są podstawowe umiejętności baristyczne. Ekspres do kawy kolbowy parzy wyśmienite klasyczne espresso. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dlaczego wybrać ekspres kolbowy?

Możesz decydować o mocy i intensywności naparu. Parzenie kawy w tym ekspresie to prawdziwy rytuał – ziarna trzeba uprzednio zmielić, odpowiednio ubić je w kolbie, samodzielnie spienić mleko, jeśli pijasz kawy mleczne. Ekspres dla tych, którzy nie boją się odrobiny bałaganu w kuchni i delektują się aromatycznym espresso.

Co to jest crema?

Charakterystyczna dla napojów z ekspresu kolbowego jest gęsta i puszysta pianka na espresso oraz na cafe crèma. Na dłużej zatrzymuje ciepło kawy. W cremie zamknięte są aromatyczne kawowe olejki pochodzące z ziaren.

Ekspres automatyczny

Jak wybrać ekspres do kawy, by był w pełni funkcjonalny i parzył wyśmienitą, a przy tym niedrogą kawę? Ekspres automatyczny to sprzęt dla każdego, kto za jednym kliknięciem chce przygotować filiżankę espresso lub cafe crèma. Dla każdego, kto chce mieć wpływ na smak kawy, ale nie odnajduje się w obsłudze ekspresu kolbowego.

Dlaczego zdecydować się na ekspres automatyczny?

Przyrządza kawowy napój z takich ziaren, jakie wsypiesz do młynka. Samodzielnie decydujesz, jak ma smakować Twoja mała czarna, bo możesz ustawić moc naparu, stopień zmielenia ziaren, uzupełnić kawę mlekiem. Zaparzenie kawy w ekspresie automatycznym jest wygodne i nie wymaga od Ciebie żadnych umiejętności baristycznych.

Jakie napoje przygotuje ekspres automatyczny?

Zaawansowany model zaparzy kilka kaw czarnych oraz tych z mlekiem – espresso, cappuccino, latte, cafe crèma z puszystą i gęstą pianką.

Zobacz także: Jak wybrać automatyczny ekspres do kawy?