Problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę? Brak czasu i środków, by postawić murowaną konstrukcję? A może po prostu wizualne zalety – oto najczęstsze przyczyny zakupu gotowych domków letniskowych. To ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdzi się na każdym terenie: zarówno nad morzem, jak i w lesie, nad jeziorem czy w górach. Wytrzymałe, funkcjonalne i ekonomiczne – to główne zalety domków letniskowych.
Krok pierwszy – działka i problemy nowicjusza
A więc udało się – zostaliśmy właścicielami pięknej działki tuż nad samym jeziorem, w leśnej głuszy – z dala od zgiełku miasta i jego tłumów. Jako świeżo upieczonych działkowców czeka nas kilka problemów, z którymi trzeba się będzie zmierzyć. Podłączenie wody, prądu najpewniej będą pierwszymi z nich. Często niestety, zwłaszcza położone blisko strefy brzegowej tereny, objęte są zakazem budowy domów na fundamentach, a pozwolenie uzyskać można jedynie na łatwe w ewentualnej rozbiórce budynki.
Krok drugi – przyczepa czy domek?
Wielu świeżo upieczonych działkowców woli zainwestować w mobilną, niewymagającą montażu przyczepę kempingową. Oczywiście jest to niezłe rozwiązanie, zwłaszcza na malutkich terenach. Jeśli jednak mamy trochę większe możliwości, nic nie sprawdzi się tak doskonale, jak prawdziwe domki letniskowe. Najczęściej można je spotkać w formie drewnianych budynków lub domków w stylu nordic. Ich funkcjonalność na stosunkowo niewielkiej przestrzeni jest niebywała. Zdawać się może, że to prawdziwe kompaktowe posiadłości, w których czeka nas niejeden wspaniały urlop. Warto zauważyć, że mając swoje miejsce, nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na coroczne wyjazdy do zorganizowanych kwater. To inwestycja, która zwraca się błyskawicznie.
Krok trzeci – montaż i… pierwsze ognisko!
Wspomniany montaż z pewnością pochłonie trochę naszego czasu. Wartość tego wysiłku docenimy jednak po pierwszej nocy spędzonej wśród pięknych okoliczności przyrody. A jeszcze milej będzie nam gościć przyjaciół i znajomych na pierwszym, inauguracyjnym ognisku!
Ważne jest, aby działka wypoczynkowa spełniała swoją najważniejszą, tytularną funkcję – pozwalała na swobodny odpoczynek, a nie pochłaniała kolejne siły na jej prowadzenie i utrzymanie. Jeśli komuś marzy się kariera ogrodnicza i spełnia się przy pracy w ziemi – niechaj to będzie jego główne zajęcie. Jeśli ktoś pragnie ciszy, spokoju i odpoczynku – niech uczyni tereny wygodne w pielęgnacji i niewymagające wielkiego wysiłku. To ważne, aby każdy wyjazd – na weekend czy dłuższe wakacje – wiązał się z taką formą spędzania wolnego czasu, jaka odpowiada nam najbardziej.