O co pytać dewelopera przy kupnie domu?

Kupno domu od dewelopera to inwestycja praktycznie na całe życie, choć i ono pokazuje, że niekiedy możemy być zmuszeni go sprzedać. Wiele osób waha się, czy zaufać danej firmie lub sprzedawcy, czy też nie. Dewelopera na szczęście można w bardzo prosty i szybki sposób zweryfikować. Istnieje na to kilka metod. Zakładając jednak, że jest to rzetelny inwestor, nie powinniśmy mieć kłopotów z wybraniem odpowiedniego domu. Dlaczego?

Otóż działalność deweloperska rzadko ogranicza się do budowania domów jednorodzinnych, które znajdują się na działkach budowlanych. Przeważnie na rynku pierwotnym możemy spotkać ogłoszenia o tak zwanych bliźniakach lub szeregowcach. Zanim jednak wybierzemy, któryś z domów znajdujących się w ofercie, powinniśmy zadać deweloperowi kilka pytań. Jakich – specjaliści z https://domardevelopment.pl/ odpowiadają na Twoje pytania.

Deweloper Wrocław – jaka jest cena za metr kwadratowy?

W przypadku większości osób podstawowym kryterium wyboru domu jest cena za metr kwadratowy. Owszem, im większa jest nieruchomość, tym bardziej komfortową się staje, ale trzeba się liczyć także z odpowiednio wyższą ceną, która będzie za nią wymagana. Bardzo często wpływ na nią ma także lokalizacja budynku, a także obszar wokół niego, a więc czy jest przynależny do niego ogródek, czy nie. Warto więc przed zawarciem transakcji zastanowić się czego oczekujemy od domu, ile jesteśmy w stanie za niego zapłacić i gdzie powinien się on znajdować.

(https://domardevelopment.pl/inwestycje-mieszkaniowe-wroclaw/ – inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu)

Termin oddania domu do użytku

To kolejna istotna kwestia z punktu widzenia kupca. Informacja o terminie oddania domu w ręce kupującego powinna być zawarta w umowie deweloperskiej. Należy jednak wiedzieć, że data oddania kluczy zależna jest od etapu prac na budowie. Trzeba także uwzględnić warunki pogodowe, które mogą spowodować wydłużenie prac. Wszystkie informacje o postępach realizacji prac znajdują się zawsze w prospektach informacyjnych, które deweloper ma obowiązek przekazać interesantom.

Stan środowiska wodno-gruntowego

Mało kto, kupując dom, zastanawia się nad tym, co było w danym miejscu przed rozpoczęciem prac. Dzięki badaniom wodno-gruntowym kupujący uzyskuje informacje na temat środowiska w miejscu budowy. Jest to standardowe działanie, które służy zapobieganiu przedostawania się zanieczyszczeń powierzchni ziemi, co mogłoby wpływać niekorzystnie na jakość życia i zdrowie mieszkańców.

Czy deweloper ma prawo własności do działki?

Podczas rozmowy z deweloperem powinno się przede wszystkim zapytać o prawo własności do działki, na której budowany jest dom. Nie jest to konieczne, jeśli ktoś dokonuje inwestycji na własną rękę, gdyż wtedy korzysta tylko i wyłącznie z usług firmy budowlanej, a działka należy do zleceniodawcy prac. Informacja o tym, że kupujący staje się użytkownikiem wieczystym albo uzyskuje prawo własności do działki, jest dla niego bardzo ważne. Dlaczego? Właściciel domu, wraz z datą kupna domu, zostaje współużytkownikiem gruntu i musi uiszczać z tego tytułu stosowne opłaty.

Jakie są plany zagospodarowania przestrzennego?

Przed kupnem domu warto także zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób uzyskamy informacje na temat tego, czy w niedalekiej przyszłości zostanie coś jeszcze wybudowane w okolicy naszego domu, czy też nie. W ten sposób możemy uniknąć niemiłych niespodzianek jak na przykład powstanie trasy szybkiego ruchu tuż pod oknem sypialni. W planie są także zawarte informacje o tym, czy zostaną wybudowane szkoły, przedszkola i obiekty sportowe. To z pewnością wpłynie na atrakcyjność nieruchomości.