Jaki system grzewczy wybrać do domu? Ekologiczny i niedrogi

Ogrzewanie domu to jedna z najważniejszych rzeczy, o której trzeba pomyśleć jeszcze przed budową budynku. Wiele jest możliwości, niektóre są bardziej nowoczesne, inne tradycyjne, są też opcje tańsze i droższe w eksploatacji. Jaki więc system grzewczy wybrać do domu?

Nowoczesne systemy kominowe

Różne są rodzaje systemów grzewczych. To, na który się zdecydujemy, zależy m.in. od warunków na działce, ale i indywidualnych upodobań, wyliczeń, co będzie tańsze w eksploatacji. Ogrzewanie domu to nie tylko gaz i prąd, systemy grzewcze to też systemy kominowe (więcej na www.schiedel.com). W nowoczesnej wersji takie kominy nie zajmują wiele miejsca, są szybkie i łatwe w montażu. W każdej chwili wkład kominowy można wymienić, drzwiczki mogą mieć system samozamykania, w dodatku szyba nie brudzi się tak, jak w tradycyjnych kominkach. Nowoczesne ogrzewanie tego typu to też wysoki komfort obsługi, a przy tym atrakcyjny wygląd, który wpływa pozytywnie na odbiór aranżacji.

Ogrzewanie gazowe

Wciąż bardzo popularne jest ogrzewanie gazowe. To alternatywne rozwiązanie cieszy się dużym uznaniem, głównie z powodu prostej obsługi systemu. Wśród zalet ogrzewania gazowego wymienić można sporo rzeczy. Głównie są to niskie koszty ogrzewania, czystość, mało obowiązków związanych z użytkowaniem, duży wybór urządzeń grzewczych, mniejsza emisja zanieczyszczeń. Nie zawsze jest jednak możliwość zamontowania takiego ogrzewania, może się okazać, że do działki nie można podciągnąć gazu.

Pompy ciepła

Coraz większe jest zainteresowanie pompami ciepła. Mogą one stanowić samodzielny system ogrzewania lub być dodatkiem, np. do ogrzewania kominkowego czy gazowego. Pompy ciepła to niskie koszty ogrzewania. Potrzebują mało prądu, pozostała energia jest pobierana naturalnie. Na plus jest również bezproblemowa obsługa. Nie trzeba budować komina czy przeznaczać oddzielnego pomieszczenia na taki system ogrzewania. Ponadto pompy ciepła mają długą żywotność, są ekologiczne i przyjazne środowisku. Co ciekawe, latem mogą być używane do chłodzenia domu. Minusem mogą być jednak wysokie koszty samej instalacji takiego systemu.

Ogrzewanie olejowe

Niektórzy decydują się na zamontowanie systemów ogrzewania olejowego w domu. Konieczny do tego jest zakup kotła olejowego. Urządzenie właściwie nie wymaga obsługi w trakcie użytkowania. Nie generuje też popiołu ani innych zanieczyszczeń. Paliwo nie wpływa także negatywnie na środowisko. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wysokie mogą być koszty ogrzewania domu. Lepiej też, by na taki system wygospodarować oddzielne pomieszczenie w budynku.

Systemy solarne

Systemy solarne najczęściej są dodatkiem do ogrzewania centralnego. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Mogą jednak nieco obniżyć koszty ogrzewania tradycyjnego, a przy tym są ekologiczne, nie wpływają źle na środowisko i nie wymagają obsługi. Kosztowna jest jednak instalacja takich kolektorów.