Grzejnik olejowy – dlaczego warto?

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a w większości polskich domów i mieszkań ponownie zaczynają pracować kaloryfery. W niektórych przypadkach ogrzewanie miejskie nie jest jednak w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło mieszkańców danej przestrzeni.

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a w większości polskich domów i mieszkań ponownie zaczynają pracować kaloryfery. W niektórych przypadkach ogrzewanie miejskie nie jest jednak w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło mieszkańców danej przestrzeni. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może być grzejnik olejowy, czyli przenośny kaloryfer. Niektóre modele tych urządzeń są na tyle wydajne, że mogą nawet stanowić podstawowy element systemu ogrzewania całego pomieszczenia. Czym jeszcze wyróżniają się grzejniki olejowe? Czy warto w nie inwestować?

Jak działa grzejnik olejowy?

Choć w większości mieszkań i domów w Polsce można spotkać wyłącznie klasyczne grzejniki ścienne, to coraz więcej Polaków decyduje się na dodatkowy element ogrzewania w postaci przenośnych kaloryferów. Urządzenia te pracują konwekcyjnie, co oznacza, że ogrzewają powietrze w pomieszczeniu, a nie jego pojedyncze elementy. Z tego powodu najbardziej wydajnie działają we wnętrzach zamkniętych. Ich działanie oparte jest na oleju, który nie jest spalany, a jedynie podgrzewany za pomocą elementów grzejnych. Ponadto, substancja znajdująca się w żebrach grzejnika nie wymaga wymiany ani czyszczenia, co znacznie zwiększa łatwość i wygodę korzystania z grzejnika olejowego. 

Grzejniki olejowe mają wiele zalet – przede wszystkim wyróżniają się cichą pracą, są w pełni bezpieczne i gwarantują wysokiej jakości ogrzewanie danego pomieszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu urządzenia potrzebują około 30 minut do rozgrzania, dlatego nie są w stanie zapewnić natychmiastowego efektu. Z drugiej strony rozgrzany w nich olej bardzo długo zachowuje ciepło, zużywając do tego niewielką ilość energii. Kaloryfer olejowy można więc uznać za grzejnik energooszczędnyCo istotne, wewnątrz grzejnika nie ma wentylatora, który rozpylałby mikrocząsteczki kurzu po całym pomieszczeniu. Dzięki temu grzejnik olejowy będzie całkowicie bezpiecznym wyborem dla wszystkich alergików. 

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy? 

Prawie każdy zagraniczny i polski producent ogrzewaczy elektrycznych posiada w swojej ofercie grzejniki olejowe o maksymalnej mocy 1500 W, co jest normą dla wszystkich tego typu urządzeń grzewczych. Jest to najbardziej uniwersalny model, choć w większych pomieszczeniach niezbędnym może okazać się mocniejszy grzejnik. Takie urządzenie w ciągu godziny zużywa 1,5 kW, co oznacza, że przy obecnych cenach prądu korzystanie z grzejnika olejowego przez około 4 godziny wiąże się z kosztem mniejszym niż 5 zł. Ponadto, cała pobrana przez grzejnik energia jest wykorzystywana do wytworzenia ciepła. To sprawia, że grzejnik olejowy jest jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów na ogrzewanie.