Jak efektownie urządzić pokój nastolatka w surowym stylu?

Urządzenie pokoju nastolatka to niemałe wyzwanie, wszak ma on już swoje preferencje, które trzeba wziąć pod uwagę. Świetnie sprawdza się tu surowy styl industrialny, gdyż jest bardzo uniwersalny i nawet kiedy dziecko dorośnie nie musi wiele zmieniać w takim pokoju. Ważne jest tu oczywiście wykończenie ścian, np. w mozaice kamiennej, a także podłóg, dobór odpowiednich mebli, zarówno meblościanki, jak i kompletu wypoczynkowego czy łóżka. Nie może zabraknąć również biurka. Oczywiście wybór zależny jest od kubatury pomieszczenia, które mamy do dyspozycji. Nie można również zapomnieć o dodatkach, które także pełnią znaczącą rolę.

Wykończenie ścian w pokoju nastolatka – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

W surowym stylu można wykorzystać pomalowane na szaro ściany. Jednak takie rozwiązanie jest dość banalne. My mamy dla Was ciekawsze propozycje. Jedną z nich jest wykorzystanie betony dekoracyjnego. Dzięki odpowiedniemu nakładaniu można uzyskać ciekawe, nowoczesne wzory, a jednocześnie zachować surowy klimat. Struktura ombre czy ziarnista będzie doskonale się prezentować. Innym pomysłem jest wykorzystanie mozaiki kamiennej. Można wybrać różne odcienie szarości, albo zdecydować się na połączenie czerni, bieli i szarości. Trzeba przyznać, że decydując się na tego typu mozaiki można zyskać niepowtarzalne wykończenie. Solidna mozaika kamienna pozwala nawet na tworzenie futurystycznych obrazów na ścianach. Oczywiście do tej stylistyki pasuje również cegła, zatem w taki sposób również można wykończyć powierzchnię ścian w pokoju nastolatka.

Podłoga w stylu industrialnym, która jest bezpieczna i efektowna

Kolejną kwestią jest wybór wykończenia podłogi. Tutaj możliwości jest wiele. Najbardziej surowa wersja to oczywiście betonowa posadzka. Można jednak zdecydować się również na płytki ceramiczne, które imitują strukturę metalu lub kamienia. Dobrym wyborem będzie jeszcze ów kamień naturalny np. granit. Oczywiście można zdecydować się także na wykończenie w płytkach klinkierowych, oczywiście matowych, o antypoślizgowej strukturze. Naszą ostatnią propozycją na podłogę są tworzywa sztuczne w połączeniu z żywicą. W tym przypadku wcale nie trzeba decydować się na połyskujące wykończenie, świetnie sprawdza się matowe, które komponuje się z meblami w surowej stylistyce.

Dobór brył meblowych do surowej stylistyki wnętrza

Dochodzimy do punktu jakim jest wyposażenie. Tutaj możesz toczyć najcięższe boje, bowiem nastolatek ma już swoje preferencje. Jednak meble na metalowym stelażu z frontami z płyty meblowej z widocznymi sękami albo modele wykonane z drewna egzotycznego specjalnie postarzanego mogą mu się spodobać. Lekkie komody i szafy na metalowych nóżkach mogą zostać uzupełnione o minimalistyczne biurko z długim blatem, oczywiście na metalowym stelażu. Do niego warto dobrać odpowiednio wyprofilowane krzesło, a najlepiej fotel biurowy. Dla przełamania surowej kolorystyki można w jego przypadku zdecydować się na bardziej intensywny kolor tapicerki. Oczywiście monochromatyzm również jest mile widziany. Łóżko również może mieć konstrukcję z tego materiału. Oczywiście wezgłowie może składać się z połączonych ze sobą prętów. Meble tapicerowane powinny być obite materiałem o gładkim, ale surowym wykończeniu, np. imitującym strukturę lnu. Tapicerki z tworzyw sztucznych mogą imitować dowolny materiał.

Dodatki, które dopełnią industrialny pokój nastolatka

Na samym końcu cała aranżacja musi zostać okraszona odpowiednimi dodatkami. W stylistyce industrialnej nie może być ich zbyt wiele, jednak o pojedyncze można się pokusić. Zatem donica drewniana na metalowym stelażu postawiona w rogu pokoju może być dobrym wyborem. Warto zdecydować się również na zegar w tym stylu. Nie może oczywiście zabraknąć lampki nocnej z betonowym trzonkiem. Na ścianach mogą zawisnąć czarno-białe grafiki, np. komiksowe w minimalistycznych, szklanych antyramach. Z kolei wnętrze można uzupełnić dodatkowo o duży drewniany kufer, w którym dziecko może przechowywać to, co nie zmieściło się w szafach.

Jeśli zastosujesz się do naszych rad, to z pewnością uda Ci się stworzyć pokój, który spełni zarówno Twoje oczekiwania pod względem praktyczności, jak i nastoletniego dziecka, pod względem designu. Postarzane meble są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody.