Jak naprawić porysowany parapet?

Parapet pełni przede wszystkim funkcje ochronne – ma za zadanie osłaniać ramę okna oraz izolować okno od wszelkiego rodzaju ewentualnych uszkodzeń. Bardzo często wyrazem spełniania tego zadania są ubytki oraz zarysowania. Tak zniszczony parapet nie musi być od razu wymieniony na nowy, ponieważ da się go odrestaurować. Malowanie czy polerowanie parapetów– co będzie bardziej efektywne?

Okleina i nakładka – dobre rozwiązania na jakiś czas

Wśród wielu różnych metod renowacji bardzo często wymienia się stosowanie różnego rodzaju materiałów nakładanych na zniszczoną powierzchnię. Okleiny, jak sama nazwa wskazuje, nakleja się na uszkodzony element wystroju, a dzięki różnym wzorom można nadać mu zupełnie nowego charakteru. Nakładki dają zazwyczaj nieco mniejsze pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację, ale za to zapewniają lepszą ochronę. Minusem tego typu rozwiązań jest niestety ich niska odporność na dalsze uszkodzenia. Trzeba się zatem liczyć z cykliczną wymianą i często mało atrakcyjnym wyglądem.

Malowanie parapetu – czy da się do zrobić w przypadku każdego materiału?

Niektóre osoby są zwolennikami maskowania uszkodzeń za pomocą warstw farby. Do malowania trzeba jednak odpowiednio przygotować uszkodzone miejsce. Najpierw powinno się je zeszlifować, aby wyrównać wszelkie nierówności. Następnie należy położyć specjalny podkład, potem przychodzi pora na kilka warstw farby, a na koniec całość warto zabezpieczyć lakierem. Jak widać, cały proces jest bardzo czasochłonny, a do tego nie nada się do każdego materiału. O ile bowiem drewniany parapet nada się do malowania, o tyle ten z kamienia – nie.

Polerowanie parapetu z konglomeratu – najlepszy sposób na renowację kamienia

Polerowany kamień sprawdza się we wnętrzach znacznie lepiej od tego o ostrych, nieoszlifowanych krawędziach. Warto zatem zadbać o to, by kamienny parapet prezentował się należycie okazale. Najbardziej efektywną metodą renowacji zniszczonej powierzchni z konglomeratu bądź innego surowca będzie zeszlifowanie uszkodzeń, a następnie wypolerowanie całości do stanu sprzed usterki. Można to wykonać samodzielnie, jednak tego typu działanie jest obarczone dużym ryzykiem pogłębienia usterek oraz wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Warto zatem zaufać w tej kwestii specjalistom.

Jakie zalety ma polerowanie parapetu z marmuru lub innego kamienia?

Główną zaletą procesu polerowania parapetu jest to, że w zasadzie wraca on do stanu sprzed zniszczenia i nie da się zauważyć żadnych zmian w jego strukturze. Oprócz tego jest to także duża oszczędność pieniędzy – za wymianę całego elementu trzeba zapłacić minimum 250 zł, zaś koszt polerowania może się zacząć nawet od 70 zł za metr bieżący (przykładowy cennik: https://polerowanie-szyb.pl/cennik/). Nie trzeba też doliczać żadnych dodatkowych kosztów, takich jak montaż i dowóz elementu czy prace wykończeniowe np. gipsowanie i malowanie ściany. Warto zauważyć, że jest to również duża oszczędność czasu. Czekanie na wykonanie i dowóz parapetu zajmuje nieraz wiele dni, zaś polerowanie to kwestia maksymalnie kilku godzin.

Nie tylko polerowanie konglomeratu – zadbaj także o ubytki

Czasami w strukturze parapetu dochodzi do większego uszkodzenia, sięgającego głębiej w strukturę. Może to przyjąć formę sporego ubytku. W tego typu miejscach łatwo zbiera się woda, więc najlepiej jest jak najszybciej zadbać o likwidację uszkodzeń. Można oczywiście samodzielnie postarać się o uzupełnienie ubytku, jednak nie masz gwarancji, że nie pogłębisz przypadkowo zniszczenia. Podobnie jak w przypadku zarysowania, warto zatem zaufać pod tym kątem specjalistom.

Zniszczony parapet to nie powód do zmartwień i konieczność kupna nowego elementu. Dobrze jest postawić na usługę profesjonalnego polerowania kamienia, które zapewni wygląd jak nowy!