Jaki kompresor jest lepszy – olejowy czy bezolejowy?

Chcesz kupić kompresor, ale nie wiesz, który jest lepszy? Warto wybrać kompresor olejowy czy bezolejowy? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

  1. Jak działa i jakie ma zalety kompresor olejowy?
  2. Czym różni się kompresor bezolejowy od olejowego?

 

Kompresor jest właściwie najważniejszym elementem, jeśli chodzi o układ sprężonego powietrza. Urządzenie wykorzystuje się nie tylko w zakładach przemysłowych, ale nierzadko można znaleźć go w domowym warsztacie. Interesuje Cię zakup kompresora, ale nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Zastanawiasz się między rozwiązaniem olejowym i budżetowym bezolejowym? Czym różnią się obie opcje? Szczegóły na ten temat znajdziesz poniżej.

Jak działa i jakie ma zalety kompresor olejowy?

Jak działa kompresor olejowy? Na początek warto wiedzieć, że urządzenia olejowe mają wtrysk oleju. Element ten jest właściwie niezbędny, ponieważ zadaniem oleju jest wypełniania przestrzeni pomiędzy ślimakami, wzdłuż których transportowane jest powietrze, zmierzające do komory sprężania. Olej stosuje się także do smarowania części tocznych, dzięki czemu nie dochodzi do ich zacierania i tym samym do awarii urządzenia. A zatem wtrysk oleju skutecznie wydłuża żywotność kompresora olejowego i jednocześnie zwiększa jego trwałość oraz wytrzymałość.

Do zalet wtrysku oleju zalicza się również to, że odpowiada właściwie za chłodzenie kompresora oraz za to, aby przez cały czas utrzymywana była odpowiednia temperatura. To sprawia, że urządzenie może pracować właściwie w ciągłym trybie.

Zaletą kompresorów olejowych jest także fakt, że na rynku można znaleźć urządzenia mające z reguły zbiorniki o dużej pojemności. Taka sytuacja umożliwia bezproblemowe magazynowanie sporych ilości gazu sprężonego. Ponadto dzięki temu nie musisz martwić się ewentualnym przestojami czy spadkami ciśnienia w trakcie pracy.

Niestety, kompresory olejowe nie są pozbawione wad. A właściwie są pewne aspekty, o których warto pamiętać. Mamy tutaj na myśli między innymi możliwość przedostawania się cząstek oleju do sprężonego powietrza. To sprawia, że w niektórych branżach kompresor olejowy nie znajduje zastosowania. Kolejnym minusem może być waga. Większy zbiornik oznacza, że urządzenie będzie równie więcej ważyło, co dla niektórych może okazać się wadą. Na szczęście niektóre dostępne na rynku kompresory olejowe mają kółka pozwalające na bezproblemowe przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce.

Dla niektórych wadą jest także konieczność regularnej i stosunkowo częstej konserwacji, wymiany oleju i filtrów. Dodatkowo wodno-olejowy kondensat, który powstaje w trakcie pracy urządzenia, należy zawsze utylizować.

Interesuje Cię kompresor olejowy, ale nie wiesz, której marki urządzenie wybrać? Polecamy sprawdzić dostępne w Internecie rankingi – na przykład na stronie majsterkujsam.pl, gdzie znajdziesz listę produktów, na które aktualnie warto zwrócić uwagę. Dodatkowo przy każdym kompresorze dostępne są podstawowe informacje na ich temat razem z zaletami i ewentualnymi wadami. A zatem gwarantujemy, że dzięki takiej liście na pewno uda Ci się znaleźć najlepszą opcję dla siebie – ponadto będziesz mieć pewność, że inwestujesz w sprawdzone rozwiązanie.

Czym różni się kompresor bezolejowy od olejowego?

Czym właściwie różni się kompresor bezolejowy od olejowego? Właściwie pewnymi elementami eksploatacyjnymi. A mianowicie kompresory bezolejowe produkuje się najczęściej z takich materiałów, których nie trzeba smarować olejem. I oczywiście nie posiadają wtrysków olejowych.

Do zalet kompresora bezolejowego zalicza się to, że do sprężonego powietrza nigdy nie będą przedostawać się wspomniane cząsteczki oleju. A zatem, jeśli potrzebujesz urządzenia, które będzie spełniało maksymalne wymagania związane z czystością, modele bezolejowe spełnią Twoje oczekiwania. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w tych branżach, które muszą używać najczystszego sprężonego gazu. Zaletą jest także łatwa obsługa oraz fakt, że urządzenie nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Dodatkowo jest mobilny i stosunkowo lekki.

Jeśli chodzi o wady, kompresor bezolejowy ma ich kilka i warto o nich wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję o zakupie. Po pierwsze kompresory tego rodzaju nie są przystosowane do pracy w trybie ciągłym. A zatem należy robić przerwy. Po drugie, dla wielu wadą są stosunkowo małe zbiorniki.

Który zatem kompresor wybrać? Wszystko zależy od zapotrzebowania na powietrze sprężone oraz od tego, na jakiej jakości tego powietrza najbardziej Ci zależy. Pod uwagę weź także rodzaj prac, do jakich planujesz wykorzystywać zakupiony kompresor. Olejowe sprawdzą się przede wszystkim przy wymagających i profesjonalnych zadaniach oraz tam, gdzie niewielka zawartość cząsteczek oleju w powietrzu sprężonym nie będzie przeszkadzać. Bezolejowe natomiast wybierz wtedy, gdy przy danym zadaniu zanieczyszczenie w postaci tych właśnie drobin jest niedopuszczalne. Jeżeli chodzi o pojemność zbiornika, kompresor 100l może okazać się za duży do niektórych prac, więc czasami do korzystania z podstawowych narzędzi pneumatycznych można kupić tańszy model. W przypadku wątpliwości, jaka moc silnika będzie optymalna, warto skontaktować się ze sprzedawcą.